دلخوری های پدرام امینی، پدر گیتار فلامنکو ایران از شاگرد ناخلفی به نام امیرسالار عبدالحی

سرقت در روز روشن

0

موسیقی فارس-لی لا رضایی:«پدرام امینی ابیانه» از 5 سالگی شروع به فراگیری موسیقی (پیانو‌) کرده است وی از شاگردان «حسن کامکار» بوده است. و البته اشتیاق او به فراگیری گیتار باعث شد که این فن را به صورت سینه به سینه و کامل نزد استادان اسپانیایی و ایرانی به نام فراگیرد.

در اینکه «پدرام امینی» یکی از باسابقه ترین گیتاریست های کشورمان است هیچ شک و شبه ای وجود ندارد ، همچنین او از جمله پیشگامان کنسرت گذاری بعد از انقلاب است و تا کنون بالغ بر 300 اجرا در سالن های مختلف داشته است.
کتاب جامع گتیار فلامنکو تالیف پدرام امینی ابیانه توسط یکی از شاگردان وی به سرقت رفت. او که سعی کرده بود در این باره سکوت کند، با توجه به نمایش هایی که فرد مزبور با سواستفاده از این کتاب و به نام زدن آن به نام خود، صبر این نوازنده را لبریز کرد تا جایی که وی لب به سخن گشود و در این زمینه صحبت هایی اظهار کرد که شنیدنش خالی از لطف نیست.
* کتاب جامع و کامل «گیتار فلامنکو» را کی نوشتید و محتوای آن چیست؟
از آنجایی که دوست داشتم در زرمینه موسیقی خدمتی به هموطنانم کرده باشم، توانایی خود را تنها صرف تدریس و اجرا نکردم و در زمینه نویسندگی هم فعالیت های بسیاری تاکنون داشته دام که از جمله کتابهای نکاشته شده توسط من می توان به کتاب جامع و کامل «گیتار فلامنکو» اشاره کرد. کتابی که یازده سال پیش در «انتشارات چنگ» و در مورد تکنیک های گیتار منتشر شده است، ولی با ناسپاسی تمام، یکی از شاگردانم این کتاب را به اسم خودش به چاپ رساند که البته تا کنون قصد داشتم نامی از شاگردم برده نشود ولی هرچه تلاش کردم نشد که این کار را بکنم. من تمام حرفهایی را که می زنم با سند و مستندات بسیار ثابت می کنم. این اسناد و مدارک دال بر صحت گفته هایم یک به یک موجود هستند.

 

*درخصوص به سرقت رفتن کتابتان بگوئید و اینکه چگونه ممکن است چنین اتفاقی بیفتد؟
راستش وقتی هیچ چیز سر جای خودش نباشد، هر اتفاقی ممکن است بیفتد. ماجرا از این قرار است که سالها پیش پسری جوان به نام امیر سالار عبدالحی برای فراگیری گیتار فلامینگو به من مراجعه کرد و من طبق معمول، دانسته هایم را در طبق اخلاص گذاشتم و هر آنچه خود بلد بودم را به او یاد دادم. چند سال قبل از آن کتابی به نام آموزش جامع گیتار فلامینکو به تالیف من ، توسط انتشارات وزین چنگ منتشر شده بود که به رسم شیوه آموزشی ام یک جلد از کتاب را هم به این پسر دادم.

 

*کتاب را به ایشان دادید و بعد ایشان از روی همان کتاب خود را منتشر کردند؟

ببینید این کتاب همانطور که همگان می دانند شامل تکنیک های نوازندگی گیتار فلامینگو و پس از آن تاریخ مکتوب گیتار از آغاز تا امروز است. همچنین روش ساخت گیتار و در انتهای کتاب واژه نامه گیتار، دستگاه‌های مختلف فلامنکو را آورده بودم که به شاگرد های مختلف یاد بدهم و در دسترسشان باشد. من همیشه همه هنرجویانم را دوست داشته و دارم چرا که همیشه آنها باعث افتخار من بوده اند، منتها این هنرجوی من دل من را شکست. چون بعدها دیدم کل کتاب من با همان فونت ، با همان نام و با همان دستگاه‌هایی که من یاد می دادم را به نام خود چاپ کرده است. تنها چیزی که در این کتاب متفاوت بود این بود که کمی از فارسی آهنگهای خوان مارتین و دیگران را هم بر آن افزوده و مقداری مطلب از ویکی پدیا به آن اضافه کرده است. به شخصه باعث افتخارمن است که پیشرفت اطرافیانم را ببینم ولی خلاقیت مهمترین چیز ممکن در پیشرفت است نه تقلید و کپی کاری! نه اینکه کسی کتاب را کپی کند بدون اینکه حتی فونت آن را عوض کند! چنین چیزی به جای پیشرفت سرقت به حساب می آید، اگر نه شاگردهای بسیاری دارم مثل آقای بیک مثل پیمان ریاحی و شاگرد دیگری که در کنسرواتوار تدریس می کند و ….
اینها باعث افتخار من هستند. گیتاری اختراع کرده بودم که فکر می‌کردم از تو را است دست های خالی برای تمرین برای هنرجو هایی که دوست دارند صدای گیتارشان کوتاه باشد و این هم در اینترنت و جاهای مختلف ثبت شده است . این پسر گیتار من را هم رفته به نام خود از ثبت کرده است. البته من فکر می کردم این دوتا را اختراع کردم ولی بعدا متوجه شدم انگلیسی ها قبل از من ، و حتی قبل از هر کس دیگری توسط چینی ها و اسپانیا ها ساخته شده است. لذا برای اینکه فرق دوش و دوشاب شیر و دوشاب از هم مشخص شود pdf کتاب را رایگان در سایتم قرار دادم تا هر کس که دوست دارد کتاب من را دانلود کند و اگر دلش خواست پولی بابت آن به حساب من واریز کند، که آن هم صرف حمایت از حیوانات می‌شود.

 

*همیشه به نفع حیوانات کار می کنید؟چرا؟

از روز اول کنسرت ها و فعالیت هنری ام برای بوسنی و هرزگوین و مردم زلزله‌زده و …. اجرا کردم. اما در سال‌های اخیر فقط برای حمایت از حیوانات کار کرده ام. چون حیوانات بسیار شاکر و سپاسگزارند و وقتی شما به سگی غذا بدهید هرگز دستتان را گاز نمی گیرد. اما از انسان ها نیز غافل نیستم بخصوص انسانهای خوب!
بعد از رفتار این پسر خیلی چیزها برایم روشن شد. دیدم که در خیلی مواقع حیوانات همنشین بهتری هستند تا انشانها. به همین دلیل هر کاری که از من بر آید برای حیوانات انجام می دهم. این در حالی است که انسان بزرگترین ضربه ها و آسیب ها را از همنوعان خود می خورد.
*چرا از همان ابتدا موضوع را رسانه ای نکردید؟
چنین تصمیم نداشتم و اصلا قرار نبود این موضوع را رسانه ای کنم. اما از آنجایی که خوبی که از حد بگذرد، نادان خیال بد کند، احساس کردم دیگر نمی شود چنین چیزی را نادیده گرفت. فکر می کردم داستان را درزا نکنم تا زود سروته قضیه هم بیاید و تمام شود اما روزی دیدم که این پسر به آقای آیوازیان به فرزاد دانشمند جواب می‌دهد و دوستان دم و دستگاه راه انداخته و آدم‌هایی را از اسپانیا می‌آورد به عنوان مستر کلاس! تعصب خوردم به حال جوانان که روزی بچه های من پاکو پنیا و خوان مارتین را به ایران می آوردم و با آنها ملاقات داشتند یا خانم لیلی افشار و … را سرکلاس می آوردیم و … و حالا کار به جایی رسیده که این جوان ، یک فرد ناشناس را به عنوان نوازنده گیتار به ایران می آورد و برایش کارگاه می گذارد و از جوانها پول می گیرد و کسب در آمد راه انداخته است.
دیگر سکوت را جایز ندیدم و تصمیم کرفتم حرف بزنم تا از نبود من در ایران سواستفاده نشود. دیگر سکوت بس است و باید بگویم این کتاب متعلق به من است و این کارگاه ها کارگاه های فنی و تخصصی نیستند. از نام من سواستفاده نشود.

 

*گویا دلخوری های دیگری نیز دارید.
بله دلخوری اصلی من ازصدا و سیماست که به صورت قانونی شکایتی هم صورت داده ام و در صفحه اینستاگرامم نیز این گله خود را با این مضمون که سالهاست به برنامه های صدا و سیما نگاه نمی کنم و شکایتم مبنی بر این است که چرا آثار من را پخش می کنند بازتاب داده ام.
*این شکایت ها به جایی رسید؟
متاسفانه با وجود شکایت ها باز هم در مراسم تحلیف شاهد این بودم که قطعه های «آتش یک» را پخش می کنند. البته طبق اسنادی که در دست است صدا و سیما هم در نامه ای اینگونه از خود دفاع کرده است که پخش آثار این هنرمند به صورت مکرر نبوده است و به چند مورد خاص خلاصه می شود و با توجه به رضایت و تقاضای خود موسیقی دانان برای پخش آثارشان با هدف تبلیغ و معرفی پس از بررسی در شورای کارشناسی از رادیو پخش می شود که این مورد استثنایی است و بدون اطلاع از نارضایتی ایشان اتفاق افتاده است و با دستور معاون محترم صدا تا زمان کسب رضایت کتبی ایشان از آرشیو رادیو حذف خواهد شد، ولی همانطور که می دانید باز هم علیرغم نارضایتی اینجانب در روز تحلیف صدا و سیما اثری ازمن را پخش کرده است.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید