نگاهی به جشنواره ملی موسیقی جوان؛

دایره افراد در بخش نواحی محدود است

0

مناطق محروم را دریابید

موسیقی فارس– یکی از پژوهشگران موسیقی اقوام ایران از برخی رویکردهای بخش موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان انتقاد کرد و پیشنهادهایی را برای بهبود کار ارایه داد.

پیمان بزرگ نیا از پژوهشگران موسیقی اقوام ایران با انتقاد از برخی سیاست های بخش موسیقی نواحی دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان گفت: بخش نواحی جشنواره موسیقی جوان را می توان مهمترین بخش جشنواره دانست زیرا با شناسایی جوانان و دادن فرصت بروز و ظهور باعث می شود موسیقی نواحی کشورمان کمی از خطر نابودی دور شود ولی براساس پژوهش های میدانی بنده امروزه در اکثر مناطق ایران جوانانی هستند که می توانند در امر موسیقی قوم خود تاریخ ساز شوند اما جای آنها در جشنواره جوان خالی است.

وی ادامه داد: ۲ سال قبل در دوران تصدی آقای علی ترابی در انجمن موسیقی ایران به ایشان پبشنهاد دادم که به جای مبلغ جایزه، شرایط اسکان و هزینه ایاب و ذهاب فراهم شود تا جوانان مناطق محروم شرایط شرکت داشته باشند اما متاسفانه مخالفت شد. این جوانان آرزو دارند در رویدادهایی چون جشنواره موسیقی جوان شرکت داشته باشند، اما نه از فراخوان و نه امکان آمدن به تهران  اطلاع دارند.

بزرگ نیا این مشکل را باعث تکراری شدن افراد در بخش نواحی جشنواره ملی موسیقی جوان دانست و گفت: آنهایی که سال گذشته بودند باز هم بازهم برای شرکت در جشنواره انتخاب می شوند در حالی که ما جوانانی داریم که در شهرهای مختلف کشور در حوزه موسیقی نواحی نوازندگی می کنند ولی امکان آمدن به تهران را ندارند.

این پژوهشگر موسیقی نواحی تصریح کرد: لطفا به فهرست برگزیدگان و شرکت کنندگان چند دوره اخیر نگاه کنید. جای اصالت کجاست؟ چرا نی کلاسیک باید جای نی هفت بند چوپانی را بگیرد؟ آیا نوازندگی دف به این شیوه را جز دف بومی خانقاهی کردستان می توان محسوب کرد؟ به اعتقاد من در کنار این مواردی که به آن اشاره کردم باید گفت جای هنرمندان جوان و توانمند سرنا، دهل، کسر، پیپه، عود، کرنا، دهل نوازان بختیاری، جای نوازندگان توانمند بلوچستان و به طور کلی جای خوانندگان خوب جوان مناطق دوردست و محروم واقعا خالی است.

بزرگ نیا در پایان تصریح کرد: اگر دوستان شناخت دقیق و آمار درستی از این همه هنرمند داشتند به طور حتم بسیاری از این جوانان با من تماس نمی گرفتند و با بغض و افسوس شرایط حضور در جشنواره را نمی پرسیدند. برخی دوستان می گویند شاید اگر بخش مسابقه جوان نواحی به جشنواره نواحی بپیوندد شرایط بهتر شود اما موضوع ما انتخاب گسترده تر افراد و امکان اسکان و کمک در ایاب و ذهاب هنرمندان جوان به ویژه در مناطق محروم است.

دوازدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان به دبیری هومان اسعدی توسط انجمن موسیقی ایرانی از روز ۲۲ مرداد ماه سال ۹۷ در بخش موسیقی نواحی میزبان مخاطبان و گروه های شرکت کننده در فرهنگسرای نیاوران تهران بوده است. این جشنواره طی روزهای آینده در بخش های موسیقی کلاسیک و موسیقی ردیف دستگاهی ایران در تالار رودکی تهران به کار خود ادامه می دهد.

مراسم اختتامیه بخش موسیقی نواحی روز دوم شهریور ماه در تالار وحدت و مراسم اختتامیه دو بخش دیگر روز ۱۸ شهریور ماه در تالار وحدت برگزار می شود.

منبع: مهر

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید