پوریا اخواص خبر داد:

کارهای تازه خلعتبری را می‌خوانم

0

همکاری دوباره با حسین علیزاده

موسیقی فارس– خواننده موسیقی ایرانی در تشریح تازه‌ترین فعالیت‌های خود از حضورش در کنسرت «هزار و یک شب» و چند پروژه موسیقایی به آهنگسازی حسین علیزاده خبر داد.

به گزارش موسیقی فارس، پوریا اخواص خواننده موسیقی ایرانی با اشاره به برگزاری کنسرت «هزار و یک شب» به آهنگسازی فردین خلعتبری توضیح داد: من طی سال‌های ۸۹ تا ۹۰ افتخار این را داشتم که با ارکستر ملی سه کار از آثار فردین خلعتبری را بخوانم که قبلا همکار پیشکسوت و عزیزم علیرضا قربانی آن اجرا کرده بود. آن کارها به دلیل فضای خاصی که داشت اجرای خیلی خوب و موفقی بود. این اولین تجربه‌ام به عنوان خواننده با ارکستر ملی بود و برایم فرصت مغتنمی هم به شمار آمد. البته این تجربه به توصیه استاد حسین علیزاده که آن زمان در کادر و شورای فنی ارکستر بود، انجام گرفت تا من در همان ایام با فردین خلعتبری و ارکستر ملی ایران این همکاری را داشته باشم.

خواندن یک داستان با خوانندگی

وی ادامه داد: تجربه همکاری مشترک با فردین خلعتبری بعد از همکاری با او در ارکستر تا به امروز دیگر اتفاق نیفتاد. تا اینکه روزی بهنام ابوالقاسم با من تماس گرفت و گفت در ارکستری به نام «رسا» قرار است آثاری از فردین خلعتبری اجرا کنیم و من هم با کمال میل پذیرفتم. برخی از آثار را قرار شد با هم روی صحنه ببریم. من این آثار را بسیار دوست دارم زیرا ملودی‌های فردین خلعتبری چه باکلام و چه بی‌کلام، حس و حالی برای من دارد که مثل شنیدن یا خواندن یک داستان است. به اعتقاد من اغلب آثار فردین خلعتبری حال و هوایی شبیه به یک داستان و نمایش دارد و ذهن خلاق و پردازش آهنگی که او دارد، به گونه‌ای است که خیلی به درون من نزدیک است. به همین دلیل سعی‌ام را می‌کنم که با تمام احساس و توانی که دارم این آثار را اجرا کنم.

اخواص درباره همکاری نکردش با آثار ارکسترال بیان کرد: در چند سال گذشته هیچ همکاری با ارکستر ملی نداشتم، ضمن اینکه از طرف برخی ارکسترها پیشنهادهایی برای همکاری داشته‌ام. اما چون اکثر قطعات بازخوانی آثار گذشتگان بود، به گونه‌ای من هیجانی برای اجرای‌شان نداشتم. اعتقاد دارم خوانندگان در آن زمان این کارها را با کیفیت خوبی خوانده‌اند و دلیلی برای بازخوانی‌شان نمی‌دیدم. اما با ارکسترهای دیگر کار کرده و آلبوم‌های زیادی منتشر کرده‌ام. یکی از عمده‌ترین فعالیت‌هایم با ارکستر حسین علیزاده و گروه هم‌آوایان است که کنسرت‌هایی را هم در پیش‌رو خواهیم داشت.

فرصت مغتنم حضور در ارکسترهای سازهای جهانی

این خواننده موسیقی ایرانی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تجربه همکاری با ارکستری متشکل از سازهای ایرانی و  غربی گفت: من موقعیت‌ها و فرصت‌های اینچنینی را که با ارکسترهای سازهای غربی باشد، مغتنم می‌دانم چون با حال و هوای صدایم عجین است و فکر می‌کنم این کار هیچ خدشه و لطمه‌ای به مواضع و سلیقه کاری من در موسیقی کلاسیک ایرانی وارد نمی‌کند. من به ردیف موسیقی ایرانی و خوانش آوازهای کهن سرزمینم عشق می‌ورزم و آنها را سرلوحه کارم قرار می‌دهم. خوانش بعضی از این آثار که حال و هوایی غیر از موسیقی کلاسیک ایرانی دارد، برای من خیلی دور از هم نیست و احساس می‌کنم اینها در جاهایی بر هم تابش و بازتاب دارند. این بستگی به خواننده و کاراکتری دارد که وقتی کارها را ارائه می‌دهد، چقدر می‌تواند مثل یک بازیگر، کاراکتر خودش را برمبنای آن کار و حال و هوایی که آهنگساز به عنوان کارگردان می‌خواهد، ارائه دهد.

اخواص درباره ویژگی‌های ارکستر «رسا» نیز اظهار کرد: پیش از این آشنایی‌ای با ارکستر رسا نداشتم، اما با تماسی که بهنام ابوالقاسم با من داشت و متوجه شدم وی رهبر مهمان این ارکستر است،‌ مطمئن شدم که با ارکستر بسیار خوبی مواجه خواهم بود. قرار شد آثار فردین خلعتبری را اجرا کنیم و در عین حال سولیست ویولن نیز پدرام فریوسفی بود، تمام این المان‌ها و اسامی که در کنار هم قرار گرفت من را مجاب کرد که با این ارکستر همکاری کنم. ضمن اینکه در کارهای فردین خلعتبری، فضا معمولا به گونه‌ای است که سازها هرکدام نقشی برای خودشان ایفا می‌کنند. حتی خواننده هم در این کار و شاید بیشتر آثار فردین عزیز به گونه‌ای است که یک نقش را دارد و عضو جدایی از ارکستر نیست.

همکاری دوباره با حسین علیزاده در هم آوایان

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: این افتخار را دارم که جدیدترین آثار فردین عزیز را در این کنسرت می‌خوانم و به نظرم برای اولین بار است که این قطعات روی صحنه می‌رود. من تا جایی که بتوانم با تجربه‌ای که از همکاری و شنیدن آثار فردین خلعتبری دارم باید سعی کنم به ایماژ و تصویرسازی در کارم رجوع کنم تا بتوانم در این کنسرت به تصویرسازی از کلام در ذهن مخاطب نزدیک‌تر شوم.

اخواص در بخش پایانی صحبت‌های خود با اشاره به فعالیت‌های دیگرش در عرصه موسیقی گفت: در حال حاضر مشغول تمرین با گروه هم‌آوایان به سرپرستی استاد علیزاده برای اجرای کنسرت‌های پیش‌رو هستم. البته منتظر انتشار چند آلبوم هستم که یکی دو سال قبل خوانده‌ام. یکی از آنها که قرار است به تازگی منتشر شود اثری به نام «سرود مرد سرگردان» است که تمام اشعارش از احمد شاملو و آهنگسازی‌اش با سیاوش ولی‌پور است.

منبع: مهر

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید