از دستمزد ۵۰میلیونی فرهت، تا سطح نازل آثار پاپ؛

نشست خبری پر حاشیه جشنواره موسیقی فجر برگزار شد + عکس

0

موسیقی فارس_ملیکا انصاری: نشست خبری سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر با حضور محمد الهیاری؛ مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و رئیس جشنواره و همچنین شاهین فرهت؛ دبیر سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر دقایقی قبل، در روز سه شنبه ۱۵ بهمن ماه ساعت ۱۰:۳۰صبح در محل تالار وحدت برگزار شد.

شاهین فرهت در این نشست ضمن اشاره به جدول اجراهای موسیقی گفت:«تمام تلاش ما طی این جشنواره، پوشش بهتر اتفاقات موسیقی بود. این جشنواره ۲۵۳ گروه از ۱۲۵ استان کشور بوده که استان تهران با ۱۰۷ گروه و خراسان رضوی ۲۱ گروه به ترتیب بیشترین سهم در جشنواره را دارند. در این جشنواره که از بیست و چهارم تا سی ام بهمن ماه قرار به برگزاری است ، پذیرای ۱۶۰۰ هنرمند هستیم که ۳۷ درصد آنها زن و ۶۳ درصد آنها مرد هستند. و همچنین نود نوبت اجرا نیز برای گروه های خارجی در نظر گرفته شده است.»
فرهت در ادامه گفت: «با وجود آن که چند سالی است کلمه بین الملل از این جشنواره حذف شده اما شاهد اجرای هشت گروه بین المللی هستیم. در این جشنواره عامل کیفیت و تنوع نقاط جغرافیایی و تنوع فرم به عنوان اصل در نظر گرفته شده است.»

سپس مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در ارتباط با چگونگی و کیفیت برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر سخنانی را ایراد کرد. محمد الهیاری در این رابطه به خبرنگاران گفت:« این جشنواره نماد صلح و دوستی است و تمام تلاشمان را می کنیم تا به خوبی اجرا شود. امسال بر خلاف پارسال، نسبت گروه های مدعو و گروه هایی که طبق فراخوان انتخاب شده و حضور دارند برابر است و این موضوع اتفاق مهمی است. ما بر این باوریم که موسیقی همچنان می تواند ابزار خوبی برای دیپلماسی باشد. لازم به ذکر است که در این جشنواره اجرای گروه فاخر سیستان و بلوچستانی را خواهیم داشت که عواید این برنامه به سیل زدگان آن منطقه اختصاص خواهد یافت.
الهیاری افزود: امسال غیر از تهران در مناطق آذربایجان شرقی، بوشهر ، سیستان و بلوچستان،منطقه آزاد اروند ، گلستان ، لرستان ، خوزستان ، کرمانشاه ، خراسان شمالی و فارس ، جشنواره برگزار خواهد شد. در جشنواره امسال ملزم کردیم که گروه های موسیقی غیر از پوستر تیزر یک دقیقه ای برای معرفی خود داشته باشند تا مخاطبان بتوانند انتخاب بهتری صورت دهند.

محمد الهیاری با اشاره به بخش های مختلف جشنواره چنین افزود: در سی و پنجمین جشنواره ی موسیقی فجر نشست هایی از جمله بداهه نوازی موسیقی ایران، تاثیر فضای مجازی در موسیقی، روند موسیقی پاپ در سه دهه اخیر و غیره برگزار خواهد شد. امسال جایزه موسیقی و رسانه نیز خواهیم داشت و امیدواریم برگزاری این بخش بتواند با معرفی برگزیدگان، سهم بسزایی در عملکرد رسانه ها نیز داشته باشد. با وجود آن که گفته می شود ترانه در جای درستی نایستاده، اما می توان در بین این اشعار آثاری پیدا کرد که هم مورد قبول مردم و هم کارشناسان این حوزه باشد و به همین دلیل جایزه ترانه در امسال خواهیم داشت که در جهت حفظ کلام و ترانه این تصمیم گرفته شده است.

الهیاری فومنی در مورد زمان بندی و برنامه ریزی برای اجرای جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: در نهایت از جهت مسایل اجرایی امسال تمام تلاش خود را کردیم تا اول بهمن کارهای مربوطه را انجام داده باشیم و خدا را شکر موفق شدیم که تمام هنرمندان و سالن ها آماده این جشنواره باشند که این گونه هم شد و همه مقدمات برای برگزاری جشنواره فراهم آمده است.»

مسئولین در ادامه این نشست به پرسش های اهالی رسانه پاسخ دادند که از مهم ترین سوالات مطرح شده می‌توان به مساله دستمزد پنجاه میلیونی گرفته شده برای جشنواره سال قبل توسط شاهین فرهت اشاره کرد. خبرنگاران این مساله را نیز یادآور شدند که سال گذشته فرهت عنوان کرده بود که به صورت رایگان دبیری جشنواره موسیقی فجر را در سال ۱۳۹۷ بر عهده داشته است. شاهین فرهت نیز ضمن تایید این موضوع برای اظهار کرد که کل این مبلغ(۵۰میلیون) را در وجه خیریه واریز کرده که با ناراحتی اصحاب رسانه مواجه شد. چرا که خبرنگاران حاضر در جلسه اعتقاد داشتند که این مبلغ یا نباید دریافت می شد و یا این که بهتر بود در حوزه‌ موسیقی هزینه شود.

یکی از مهمترین سوالات به موضوع کیفیت پایین ترانه های پاپ حاضر در این دوره می پرداخت و ضمن کنایه به آثار تولیدی حوزه پاپ ، بیان شد که امسال خوانندگان پاپ حاضر در جشنواره موسیقی فجر پرچم داران ترانه های مبتذل هستند و اگر قرار است جشنواره به ترانه و شعر اهمیت قائل شود چرا این خوانندگان حضور دارند؟
الهیاری در پاسخ به این پرسش چالشی نیز چنین گفت :« ترانه هایی که برای مجوز به دفتر موسیقی فرستاده می شوند ، تقریبا به صورت نثر هستند و نمی‌توان اسم آن ها را شعر و ترانه گذاشت و اگر مجوزی داده می شود دلیلش آن است که آثار دارای حداقل ها هستند و نه آن‌که آثار با کیفیتی می باشند. در جایزه هم شعر قرار است آثار با کیفیت مورد بررسی قرار بگیرند. برای ارتقای سطح کیفی اشعار و ترانه ها، از شهریور ماه دفتر موسیقی تمام تلاش های لازم را کرده همان طور که دیده می شود تعداد آثار کم کیفیت منتشر شده کاهش پیدا کرده است.»
در بین پرسش های مطرح شده نیز ایراداتی به روند برگزاری جشنواره امسال وارد شد و همان طور که اصحاب رسانه انتظار داشتند ، رفع آن ها به سال های آتی موکول شد.

اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید