آماده‌سازی «طرحی نو دراندازیم»

جزییات اجرای یک موسیقی نمایش/ وقتی نوازنده پشت میز می‌نشیند

0

موسیقی فارس-کارگردان هنری و طراح صحنه پروژه موسیقایی نمایشی «طرحی نو دراندازیم» از حضور متفاوت نوازندگان و سایر عوامل اجرایی این کنسرت نمایش در روی صحنه سخن گفت.

رضا موسوی کارگردان هنری و طراح صحنه پروژه موسیقایی نمایشی «طرحی نو در اندازیم» به آهنگسازی مهیار علیزاده و خوانندگی سالار عقیلی درباره این اثر  توضیح داد: مدتی است که با مهیار علیزاده برنامه ریزی هایی را انجام می دهیم که کنسرت ها و اجراهایی که پیش رو داریم با حال و هوایی متفاوت به مخاطبان ارایه شود. مهیار علیزاده هم به دلیل علاقه مندی هایی که به حوزه تئاتر و سینما دارد همواره به این موضوع تاکید می کند که از این هنرها در جریان برگزاری کنسرت ها استفاده کنیم.

وی ادامه داد: چنین رویکردی چندی پیش در پروژه «دخت پری وار» به خوانندگی علیرضا قربانی روی صحنه تالار وحدت اجرا شد و مخاطبان هم از این فضا استقبال کردند به همین منظور تلاش کردیم تا در کنسرت پیش رو نیز از این تمهیدات صحنه ای برای اجرای کار استفاده کنیم. در این پروژه که روزهای سوم تا پنجم مرداد ماه با عنوان «طرحی نو دراندازیم» به خوانندگی سالار عقیلی در تالار وحدت تهران برگزار می شود، آثار جدیدی با ترانه سرایی اهورا ایمان و آهنگسازی مهیار علیزاده در قالبی کاملا متفاوت به مخاطبان ارایه می شود. البته ما برای بخش هایی از کنسرت که با طراحی صحنه ای ویژه ای برگزار می شود داستانی را به صورت اپیزودیک نوشته و طراحی کرده ایم که مارال فرجاد به عنوان بازیگر در آن حضور خواهد داشت.

این کارگردان هنری بیان کرد: در این اجرا شاهد اجرای یک متن نمایشی هستیم که در آن به پرداخت روایتی نوستالژیک از زندگی یک زن از بچگی تا مرگ پرداخته ایم. این زن در لابه لای داستان با مردی آشنا شده و روایت عشق به او و ازدواج با وی مطرح می شود، اما همسر او در میانه داستان به جنگ می رود، جنگی که در کنار روایت داستانی نمایش از زیرزمین یک خانه شروع می شود و خواننده، بازیگر و نوازندگان در این قاب صحنه ای فضای کار را به مخاطب معرفی می کنند.

موسوی در پایان گفت: نوازندگان در یک طراحی متفاوت پشت یک میز نشسته اند و همراه با خواننده در کنار آنها، فضای موسیقایی نمایشی را روایت می کنند که بازیگر و گروه کر نیز در این روایت همراه با آنها حضور دارند؛ حضوری که به اعتقاد من می تواند دربرگیرنده جلوه ای متفاوت از اجرای یک اثر موسیقایی باشد که در آن نمایش نیز نقش بسیار جدی دارد و می تواند آن را با برخی دیگر از برنامه ها متمایز کند. البته سالار عقیلی نیز در بخش های مختلف کار غیر از اجرای این آثار، متناسب با رپرتواری که در نظر گرفته شده آثار منتخب خود را نیز به مخاطبان ارایه می دهد که فکر می کنم می تواند دارای جذابیت باشد.

پروژه موسیقایی نمایشی «طرحی نو دراندازیم» به آهنگسازی مهیار علیزاده، خوانندگی سالار عقیلی و کارگردانی رضا موسوی روزهای سوم تا پنجم مرداد ماه در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

بهنام ابوالقاسم نوازنده پیانو و سرپرست آنسامبل، شقایق صادقیان نوازنده فلوت، پیمان حاتمی نوازنده گیتار، مهیار طهماسبی نوازنده ویولنسل، فرشید پاتینیان نوازنده کنترباس، بهتاش ابوالقاسم نوازنده پرکاشن، امیرحسین علیرضایی دستیار آهنگساز به همراهی گروه کُر ۲۱ نفره تُنال به رهبری میلاد عمرانلو گروه اجرایی این پروژه را تشکیل می دهند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید