حمید هیراد که چندی پیش در کنسرتی در شیراز جنجالی بزرگ به پا کرده بود، حالا در موقعیتی تازه قرار گرفته است. اعتبار او خدشه دار شده و برای همه روشن شده که این خواننده موسیقی پاپ در کنسرت خود اقدام به "لب خوانی" کرده و به نوعی مخاطبانش را"فریب" داده است.

رسوایی خواننده پاپ وارد فاز تازه‌ای شد

0

به گزارش تیتر برتر ؛

هنوز مشخص نیست که آیا هیراد باید در شیراز کنسرت رایگان برگزاری کند یا خیر. ظاهرا وزارت ارشاد به عنوان یک نهاد اجرایی نیز نمی‌تواند چنین حکمی برای هیراد صادر کند. با این وجود با تائید لب خوانی هیراد او در موقعیتی حیثیتی قرار گرفته است و به نظر می‌رسد به هر نحوی باید از خود اعاده حیثیتی کند.

روز گذشته مهدی رنجبر معاون هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس ضمن تائید لب خوانی حمید هیراد در کنسرت شیراز اعلام کرد که او از اجرای کنسرت تا پایان سال در شیراز محروم است و از طرف دیگر یک سانس کنسرت رایگان را نیز باید برای مردم شیراز اجرا کند.

این حکم جالب توجه بارتاب گسترده‌ای داشت اما تاکنون از سوی واحد موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد تائید نشده است. امروز علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد به خبرگزاری ایسنا گفت که در جریان چنین موضوعی نیست.

با این حال او نیز تائید کرد که هیراد در کنسرت شیرازی لب خوانی کرده است.

ترابی گفت: «در این مورد خاص بررسی انجام دادیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که بخش کوچکی از برنامه، پلی‌بک اجرا شده است. با توجه به اینکه مجوز مربوط از طرف دفتر موسیقی صادر نشده و اداره کل ارشاد استان مجوز را صادر کرده، نامه‌ای برای استان ارسال کردیم و جمع‌بندی خود را به آن‌ها اعلام کردیم که درباره مجوزی که صادر کرده‌اند تصمیم‌گیری کنند.»

البته ترابی تاکید کرد که “این اتفاق محدود به آقای هیراد نبوده و اینگونه نیست که پیش از او این کار را انجام نداده باشند. اما حساسیت‌ها در این باره بیش از گذشته خودش را نشان داده؛ وگرنه خواننده‌هایی داشتیم که درباره اجراهایشان چنین بحث‌هایی مطرح شده است.”

او در پاسخ به این پرسش که چرا دفتر موسیقی فقط به مورد حمید هیراد وارد شده است، بیان کرد: «من موافق نیستم که این دفتر اصلا به موارد دیگر وارد نشده، بلکه موارد دیگر هم بوده و دفتر موسیقی تذکر‌هایی داده است؛ حتی در دوره‌های پیش از من.»

مدیرکل دفتر موسیقی درباره اقدامات این دفتر برای پیشگیری از این اتفاقات افزود: “ما نامه‌ای برای اداره کل ارشاد استان‌ها فرستادیم که تحت هیچ شرایطی مجوز به سه نوبت کنسرت پشت سر هم (در یک شب) داده نشود، زیرا این اجرا برای خواننده گروه کار سختی است.

” ترابی عنوان کرد که برگزاری دو سانس در یک شب را به خاطر وضعیت اقتصادی کنسرت‌ها ممنوع نشده است، ” اگر دو سانس نیز محدود شود به لحاظ اقتصادی باز هم هزینه کار روی دوش مصرف‌کننده می‌افتد.

” ماجرای جنجالی هیراد

تابستان امسال انتشار ویدئوی کوتاهی از یکی از کنسرت‌های حمید هیراد که در آن خواننده فراموش می‌کند با صدا همخوانی کند، داستان پرتنشی را در فضای مجازی برای هیراد به همراه داشت. این ویدئو نشان می‌داد هیراد اجرای زنده نداشته است و به اصلاح «پلی بک» کرده و برای حضار در کنسرت که بلیت خریداری کرده بودند، صرفاً ادای خواندن را درآورده است.

«پلی بک» نوعی اجراست که در آن صدای خواننده پخش می‌شود و صرفاً خواننده با آهنگ ضبط شده همخوانی می‌کند یا حتی لب می‌زند. این نوع اجرا معمولاً در برنامه‌های تلویزیونی و محل‌هایی که امکان اجرای موسیقی زنده وجود ندارد، انجام می‌گیرد.

غالبا حضور خواننده‌های پاپ در برنامه‌های تلویزیونی با پلی بک آهنگ‌های مشهور آن‌ها همراه است و همه حس و حالی که خواننده در تلویزیون از خودش نشان می‌دهد صرفاً نمایشی است. بیننده تلویزیونی هم انتظاری ندارد که موسیقی زنده را ببیند و اجرای واقعی را گوش کند، ولی این قضیه در کنسرت‌های موسیقی کاملاً برعکس است. علاقه‌مندان به موسیقی برای تماشای یک کنسرت واقعی همراه با اجرای زنده، هزینه می‌کنند و با توجه به شرایط اقتصادی، این هزینه هم در سبد اقتصادی خانواده مبلغ قابل توجهی است.

کنسرتی که هیراد متهم شد در آن لب خوانی کرده در تیرماه و در شهر شیراز برگزار شده بود. پس از لو رفتن این ماجرا و انتقادات شدید از هیراد او با برگزاری کنسرت دیگری از اصحاب رسانه دعوت کرد تا نشان دهد “لب خوانی” نمی‌کند. با این حال کنسرت شیراز اثرات بد خود را گذاشته بود و در مواردی اصالت کار هیراد نیز زیر سوال رفت.

یکی از دلایلی که باعث شد این فضا علیه هیراد تقویت شود این بود که او از طرف ترانه سرا‌ها متهم به سرقت ادبی نیز شده بود.

فروردین ماه امسال حدود ۴۰ شاعر و ترانه‌سرا در بیانیه‌ای به حمید هیراد، خواننده اعتراض کردند و او را به سرقت ادبی و عدم رعایت کپی‌رایت یا حقوق معنوی شاعران و ترانه‌سرا‌ها متهم کردند. بعد از آن تهیه‌کننده و صاحب حقوق آثار حمید هیراد از شعرا و ترانه‌سرایان عذرخواهی کرد و گفت که حقوق مادی و معنوی صاحبان آثار و کسانی که متضرر شده‌اند را می‌پردازد.

این در حالی است که حمید هیراد قبل از انتشار این عذرخواهی در بیانیه‌ای از عملکرد خود دفاع کرده بود و استفاده از “بخشی از سروده شعرا یا تغییر یافته بیتی از ترانه‌ای یا بهره‌مندی محتوایی از شعر سراینده‌” را کاری باسابقه طولانی در ادب فارسی دانسته بود.

دقیقا پس از رسوایی “سرقت ادبی”، رسوایی “پلی بک” پیش آمد.

اجرای پلی بک، پیش از حمید هیراد نیز توسط خواننده‌های سرشناس‌تری از جمله علیرضا افتخاری در کنسرت رشت صورت گرفته بود. با این حال این اولین بار است که یک خواننده از سوی وزارت ارشاد به خاطر این اقدام تنبیه می‌شود.

واکنش‌ها

پس از تائید “پلی بک” حمید هیراد توسط وزارت ارشاد و ادعای محکومیت او باز هم این خواننده پا در صدر بحث‌ها در فضای مجازی قرار گرفت.

بسیاری معتقدند که این حکم برای او ناکافی است و هیراد باید جریمه سنگین مالی می‌شد. کاربری نوشته است: «اون موقع که پول می‌گرفت، خودش نمی‌خوند، الان که رایگانه فکر کنم یه سی دی پلی میکنه، عکس خودشم میذاره روی پرده و دیگه حتی داخل سالن هم نمیره.»

یا کاربری نوشته است: «ما می‌گیم طرف می‌ره رو صحنه اجرا می‌کنه باز داره به همه توهین می‌کنه بکشینش پایین! الکی معروفش نکنید! شما به کنسرت رایگان محکومش می‌کنید؟»

برخی هم به طنز تاکید کرده اند که این حکم مجازات مردم شیراز است نه مجازات حمید هیراد.عده ای هم از این حکم استقبال کردند و آن را جالب و مناسب دانستند.

با این حال هنوز مشخص نیست که آیا هیراد باید در شیراز کنسرت رایگان برگزاری کند یا خیر. ظاهرا وزارت ارشاد به عنوان یک نهاد اجرایی نیز نمی‌تواند چنین حکمی برای هیراد صادر کند. با این وجود با تائید لب خوانی هیراد او در موقعیتی حیثیتی قرار گرفته است و به نظر می‌رسد به هر نحوی باید از خود اعاده حیثیتی کند.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید