ریتم و موسیقی ایرانی بسیار غنی است

0

موسیقی فارس-سارا تقی نژاد:اشكان پورفرخي نوازنده سازهای کوبه ای است که در خانواده ای هنرمند به دنیا آمده است. پورفرخی در زمینه موسیقی پاپ‌ با خوانندگانی چون مهدی مقدم، حمید حامی، علیرضا طلیسچی، هژیر مهر افروز، امید حاجیلی و حمید هیراد همکاری کرده است. او هم اکنون با علی یاسینی خواننده جوان کشورمان همکاری دارد.

پور فرخی در خصوص پدرش بیان کرد: پدر من قبل از انقلاب خواننده موسيقي سنتي بوده و در اركستر راديو و اركستر ملي با بزرگان آن دوران همچون علي تجويدي مجيد وفادار استاد وزيري و … همكاري داشته است.

وی با اعلام اینکه موسیقی را به صورت جدی از سال ۱۳۸۱ با ساز دف شروع کرده، گفت: از متدهاي استاد بيژن كامكار و مسعود حبيبي بهره برده ام و با اين ساز همكاري هايي با گروه هايي همچون گروه ليان به سرپرستي محسن شريفيان گروه تنبور نوازان ژنور، گروه تخت جمشيد با تنظيم پدرام درخشاني و خوانندگي استاد بيژن كامكار و رهبري مسعود حبيبي، گروه وكاپلا به سرپرستي ميلاد عمرانلو گروه ميراث و …. فعاليت داشتم و ضبط هاي مختلفي رو هم انجام دادم.

پور فرخی ادامه داد: در سال ١٣٨٤ شروع به فراگيري لاتين پركاشن كرده ام و در اين راه همايون نصيري همچون برادر و استادم تا به امروز در اين راه به من كمك كرده و خيلي خوشحالم كه موسيقي و ساز كوبه اي را با موسيقي و ريتم هاي غني ايراني شروع كردم.

این نوازنده با اشاره به اینکه هیچ وقت خود را محدود به سبک خاصی از موسیقی نکرده است، بیان کرد: هميشه دوست داشتم يك نوازنده كوبه اي باشم نه صرفا نوازنده دف يا خانواده پركاشن.

پورفرخی اضافه کرد:ريتمها و موسيقي ايران خيلي غني است و به نظر‌ من يك نوازنده ساز كوبه اي خيلي خوب است كه ريتمها و موسيقي كشورمان رو بشناسد، جاي جاي ايران براي خود حرفي براي گفتن دارد. ريتم ها و موسيقي جنوب كشور كه شهر به شهر يا بهتر است بگویم محله به محله حرفي براي گفتن دارد مانند بندر عباس، خوزستان، بوشهر، گيلان، مازندران، كردستان، لرستان، خراسان و … . ما پر از گنجينه هستیم اما متاسفانه خيلي وقت ها قدر موسيقي فولكلور خودمان را نمی دانيم.

این نوازنده در ادامه گفت: من هميشه دوست داشتم يك پكيج كامل در نوازندگي باشم. هيچوقت دوست نداشتم خودم را محدود به يك سبك موسيقي كنم و هنوز هم در حال فراگيري پژوهش و تحقيق هستم.

وی در خصوص اولین اجرای صحنه ای خود بیان کرد: ١٥ سالم بود که در يك اجراي ارگاني در وزارت كشور روی صحنه رفتم.

پورفرخی در خصوص ساز پرکاشن توضیح داد: پركاشن در زبان بين المللي موسيقي به معني ساز كوبه اي است. وقتي به شخصي پركاشنيست می گوییم يعني آن شخص نوازنده سازهاي كوبه اي است به عنوان مثال تمبك هم يك نوع پركاشن است در دسته پرشين پركاشن و نوازنده اش تمبك پلير نامیده می شود همچنین كونگا يك نوع پركاشن در دسته لاتين پركاشن است و به نوازنده اش كونگا پلير می‌گویند.

نوازنده پرکاشن در خصوص همکاریِ دو ساله خود با امید حاجیلی بیان کرد: یکی از بهترین دوران فعالیت من بدون شک در زمان همکاری با گروه حاجیلیتو بوده
که در این مدت خیلی تجربه به دست آوردم، یاد گرفتم و تورهای کنسرت مختلفی رو همراه با این گروه سپری کردم که خاطراتش همیشه برام لذت بخش خواهد بود.
همچنان با امید حاجیلی دوستیمان ادامه دارد و برای خودش و گروه بی نظیرش آرزوی بهترینها و موفقیت های روز افزون را دارم.

او در خصوص همکاری حال حاضرش با علی یاسینی گفت: اول از همه خوب است بدانید علی یاسینی صرفا فقط خواننده نیست، ایشان بسیار موزیسین عالی و نوازنده بسیار خوب ساز گیتار و پیانو هستند و همان جور که می دانید آهنگسازی و ترانه تمام کارهایش را هم خودش ساخته است. علی یاسینی همچنین تنظیم کننده فوق العاده ای است و کار کردن در کنار خواننده ای که موزیسین خوبی هم هست خیلی لذت بخش است.

پورفرخی اضافه کرد: نکته مهم تر حرفه ای بودن اعضای ارکستر گروه علی یاسینی است که به غیر از من همگی جزو بهترین ها هستند و این نیز از مواردی است که باعث لذت هرچه بیشتر همنوازی با این گروه می شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید