سید جلال محمدی در گفت وگو با موسیقی فارس ؛

بعد از آلبوم امام رضا «پایتخت» منتشر می شود

0

پرونده جشنواره صلح در دادگاه بسته می شود

قصد داریم کنسرت «پایتخت» را برگزار کنیم

 1. موسیقی فارس-سارا صادقی: سید جلال محمدی یکی از موسیقی دانان خطه مازندران است که پیشینه طولانی در آهنگسازی و تنظیم دارد او که در خانواده ای موسیقی دان متولد شده است در کارنامه هنری خود حضور در چندین جشنواره داخلی و خارجی ، تولید چند آلبوم و همچنین برگزاری چندین کنسرت و کارگاه پژوهشی موسیقی مازندران در مناطق مختلف کشور را دارد. از دیگرکارهای فاخر او می توان به موسیقی فیلم پایتخت سه وچهار که با همکاری آریا عظیمی نژاد ساخته ا ست اشاره کرد؛ با وی به بهانه فعالیت های تازه اش ، انتشار آلبوم پایتخت وکنسرت آن گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید.
  یکی از ماندگار ترین سریال های تلویزیون پایتخت بود که با موسیقی مازندرانی اش توانست مخاطبان بسیاری را جذب کند؛ورود شما به پروژه موسیقی پایتخت چگونه بود؟
  پایتخت سه وچهارمتفاوت تر از پایتخت یک بود؛ با توجه به آنکه در مازندران ساخته شد نیاز به موسیقی مازندرانی داشت؛ به همین دلیل هوشنگ جاوید بنده را برای انتخاب موسیقی متن این سریال به آریا عظیمی نژاد معرفی کرد؛با خوانندگی استادمحمد رضا اسحاقی و برادرم سید عباد محمدی کار ضبط شد. همیشه در مصاحبه هایم گفته ام سریال پایتخت کمک بزرگی به رشد وشناسایی موسیقی محلی مازندران کرده است .
  موسیقی پایتخت سه وچهار چه ویژگی بارزی نسبت به پایتخت یک داشت؟
  متن موسیقی پایتخت 3 و4 را بنده با مشورت آیا عظیمی نژاد انتخاب کردم ؛موسیقی پایتخت سه با توجه به موضوع سریال ورزشی (پهلوانی ) بود، پایتخت چهار هم موسیقی آیینی ومذهبی داشت در حقیقت ترکیبی از موسیقی امروزی وآیینی بود.
  موسیقی پایتخت 4 را با آریا عظیمی نژاد در استدیوی تهران ضبط کردیم تلاش کردیم ترکیبی از موسیقی امروزی و مذهبی شود در حقیقت متفاوت باشد. جالب اینجاست که شنیدم که طرفداران این سریال هم منتظر شنیدن آلبوم پایتخت هستند.
  پس پایتختی ها قرار است آلبومی هم منتشر کنند؟
  برادرم عباد از من گله می کند که چرا پیگیرساخت آلبوم پایتخت نیستم در حال حاضر این آلبوم طرفدار دارد هر کجا که می رویم منتظر آلبوم پایتخت هستند؛ ولی چون درگیر آلبوم امام رضا هستم قصد دارم بعد از تمام شدن آن برای آلبوم پایتخت اقدام کنم.
  در حال حاضردرگیر ضبط دو آلبوم به نام های امام رضا وشهدای غواص هستیم بعد از ضبط این دو کار آلبوم پایتخت را شروع خواهیم کرد؛ البته ناگفته نماند که برای پایتخت پنج آهنگ های بسیاری را ضبط کرده ایم.
  سال 94 در خبرها آمده بود که کنسرت پایتخت به زودی برگزار می شود چرا تاکنون برای برگزاری این کنسرت اقدامی نکرده اید؟
  موسیقی پایتخت طرفداران زیادی دارد،همه آن را دوست دارند ومی خواهند بشنوند؛ ای کاش می توانستیم در سراسر کشور با لوگوی پایتخت و یک یا دو نفر از بازیگران این سریال اجرایی داشته باشیم ؛ حتی با بچه های علی آباد هم در این خصوص صحبت کردیم فقط منتظر یک برنامه گذار خوب هستیم تا بتوانیم کنسرت پایتخت را در سراسر کشور برگزارکنیم.
  ما به دنبال شرکتی با تشکیلات خوب هستیم که در برگزاری کنسرت پایتخت به ما کمک کند؛ می خواهیم کنسرت پایتخت حرف تازه ای با موضوع پایتخت داشته باشد برای همین قصد داریم کنسرتی با ترکیب پاپ ومحلی داشته باشیم .

قرار بود پنجمین قسمت سریال پایتخت هم ساخته شود چرا فعلا خبری از آن نیست؟
به تازگی شنیدیم که قرار است این سریال در شهر بابل ساخته شود؛ دو ماه پیش که در اختتامیه برنامه جشنواره امام رضا آواها ونواها در برج میلاد آریا عظیمی نژاد را دیدم حالش اصلا خوب نیست ولی منتظر همکاری جدیدی هستیم .
سال گذشته در تالار وحدت اجرایی داشتید چرا امسال برای برگزاری کنسرت اقدامی نمی کنید؟
بعد از 25 سال بالاخره موسیقی مازندرانی را به تالار وحدت بردیم ؛ سال گذشته گروه تبری کنسرتی اجرا کرد ولی متاسفانه از طرف مازندرانی ها حمایت جدی نشدیم وکنسرت ما را شرکت فروغ فلق برگزار کرد؛به خاطر حمایت کافی نا امید شدیم وترجیح دادیم فعلا اجرایی نداشته باشیم.
شما اشاره کردید به گروه مستقل خود چند سال است که گروه تبری را راه اندازی کرده اید؟
قدمت موسیقی در خانواده ما به بیش از 300 سال پیش بر می گردد ؛موسیقی ارثی قدیمی در خاندان ما بود. 27 سال است که به همراه خانواده ام ( برادران وخواهران ) گروه موسیقی تشکیل دادیم؛ اما با گذشت زمان با توجه به افزایش خاندان ما (نوه ها ونتیجه ها) دو الی سه گروه موسیقی تشکیل شد. ما 9 برادر وخواهر هستیم که همه اهل موسیقی هستند . 27 ساله گروهی تاسیس کردیم که در کشورهای مختلف اجرا داشت؛ در جشنواره ها مقام اول را کسب کردیم، پارسال در تالار وحدت و 5 شهریور امسال هم در برج آزدی اجرایی داشتیم .
در گذشته نام گروه طالبا بود که در سال 90 به تبری تغییر یافت، سرپرستی گروه به عهده من بود؛ در آن زمان نام گروه به تبری یعنی تبرستان تغییر دادم و فعالیت جدی خود را در زمینه پژوهش وکنسرت شروع کردم؛ در حال حاضر هم بخش موسیقی قومی دانشنامه تبرستان با بنده است چون مولف آن هستم و بخش پژوهشی استان هم انجام می دهم. بعد از آخرین کنسرتی که در تالار وحدت برگزار شد به جز برنامه های مناسبتی دیگر کنسرتی برگزار نکردیم.

گروه تبری در این 27 سال فعالیت تاکنون چند آلبوم منتشر کرده است؟
تا کنون آلبوم های بلبل سون و خوربیاردنه را منتشر کرده ام، به تازگی هم آلبوم‌جدید هم سال مج به آهنگسازی و تنظبم بنده و خوانندگی سید عباد محمدی و استاد محمدرضا اسحاقی که کار  مشترک با حوزه هنری مازندران بودرامنتشر کردیم ؛ مدتی است که به دلیل عدم حمایت از برگذاری کنسرت فاصله گرفته ام و به سمت تولید آلبوم که هزینش هم سنگین است رفته ام .

و سوال پایانی زمانی قرار بود جشنواره اقوام ایرانی برگزار شود با لغو این جشنواره تکلیف هزینه ای که برای جمع آوری گروهها کردید چه شد آیا پرداخته شد یا نه؟
قرار بود فروردین ماه در محمود آباد جشنواره اقوام ایران زمین (کاروان صلح ) برگزار شود؛ این جشنواره نخستین جشنواره ایرانی اسلامی نوروز وصلح در محمود آباد بود .اما به دلیل عدم تامین اعتبارات مالی این جشنواره در غرب استان برگزار نشد. رئیس جشنواره قاسم رحیمی بودند، ما با با نماینده او علی دامادی قرارداد بستیم ؛به من گفتند شما که موسیقی قومی کار کردید اقوام را از سراسر کشور برای حضور در این جشنواره جمع کنید من هم این کار را کردم؛ قرار بود 12 گروه بیاوریم اما این اتفاق نیافتاد تا آنکه توانستیم 7 گروه را جمع آوری کنیم که یکی آنها گروه خودم بود در مجموع شش قوم مختلف را به جشنوراه آوردیم ؛با توجه به قراردادی که بسته بودم هیچ هزینه ای بابت جمع آوری گروهها پرداخت نشد، من هم مجبور شدم ماشینم را بفروشم وحداقل کرایه گروهها را دهم . قرار بود یک هفته برنامه داشته باشیم ولی این اتفاق نیافتاد . درحال حاضر هم برای گرفتن حقمان پیگیر دادگاه هستم پرونده جشنواره صلح در دادگاه بسته می شود.
همچنان منتظر یک گروه خوب هستم،ما با موسیقی پایتخت بیشترمعرفی وشناخته شدیم دوست دارم که بتوانیم با گروههای دیگر در سراسر کشورکنسرت برگزار کنیم، این موضوع نیاز به مدیریت دارد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید