آخرین شب موسیقی گیلانی‌ها در سال ۹۶ برگزار شد

0

موسیقی فارس-» با یاد استادان موسیقی گیلان و محوریت زنده یاد احمد عاشور پور به مناسبت صدمین سال تولدش، روز گذشته با استقبال بسیار مردم شهر بندرانزلی برگزار شد.

به گزارش موسیقی فارس، رییس اداره ارشاد بندر انزلی در این مراسم بیان کرد: اخیرا دوره خوشنویسی با خودکار را برگزار کردیم. وظیفه من پشتیبانی است و باید انجام دهم. استاد خوشنویس پیشنهاد داد، دورنمای آن را تعریف کرد و ما نیز بعد از بررسی آن را برگزار کردیم.

فرهاد رحمان زاده-  در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود: نیروی جوان و خلاق در شهر ما فراوان است و باید کمی سیاست، طرح و برنامه خوبی داشته باشیم.  باید به دنبال راهی باشیم تا آنچه که در ذهن‌مان است و موجب تبلور جامعه می‌شود را پیدا کنیم. من و امثال من وظیفه داریم این کارها را انجام دهیم و بابت این کار حقوق دریافت می‌کنیم بنابراین باید پشتیبانی کنم فقط باید یک تعامل دو سویه بین من به عنوان مجری قانون و اجرا کننده برنامه در این زمینه وجود داشته باشد.

فرهاد مهرانفر- فیلمساز- که مستندی درباره زندگی عاشورپور در دست ساخت دارد، نیز در سخنانی بیان کرد: فرصتی فراهم نشد تا کلیپیی بسازم که زمینه معرفی و گفت و شنود با عاشورپور باشد به همین دلیل به عنوان یک وصیت اعلام می‌کنم، مجموعه‌ای که در حال آماده کردن آن هستم متعلق به آقای عاشورپور است.

او ادامه داد:  زمانی، من، فریدون عاشور پور و آقای جکتاجی تلاش کردیم بنیادی را بنا بگذاریم که بنا به دلایلی نشد. قصد من  این بود فیلمی که می‌سازم به آن بنیاد تعلق داشته باشد و همان گونه که  آقای عاشورپور نیک بختی انسان‌ها را در صحبت‌هایش پیوسته آرزو می‌کرد، درآمد این فیلم نیز به کودکان کار تقدیم شود.

این فیلمساز با بیان اینکه من چیزی از خودم اهدا نمی‌کنم، گفت: در واقع این کار میراث عاشورپور نزد من است تا وظیفه کوچکی  را که در این زمینه دارم انجام دهم. می‌خواهم به دلیل مشغله ای که دارم این موضوع را به عنوان مطالبه خودتان هر چند وقت یکبار به من یادآوری کنید که چنین میراثی از عاشورپور نزد من هست و باید تقدیم مردم شود.

علی مغازه‌ای- پژوهشگر موسیقی اقوام- نیز به عنوان سخنران دیگر این مراسم، بیان کرد: جای خالی ابتهاج (سایه) و محمد رضا اصلانی که هر دو از افتخارات این استان هستند در این مراسم احساس می‌شود. نمی دانم چرا در صحبت دوستان مدام به گیله مردان اشاره شد ولی هرگز به گیله زن‌ها اشاره نشد! امیدوارم شرایط بهتری برای گیله زنان در موسیقی ایران فراهم شود زیرا می‌دانم استعدادی که در زمینه موسیقی در زنان کشورمان وجود دارد در دنیا بی نظیر است.

دبیر هنری فستیوال آینه دار اضافه کرد: قرار است در این نوبت از آینه دار میزبان هنرمندان گیلان، مازندارن و گلستان باشیم و مثل سال‌های گذشته در طی یکسال درباره هنرمندان این مناطق تحقیق می‌کنم. هدف فستیوال آینه دار ارج نهادن به پیشکسوتان موسیقی اقوام است و هر کسی که می‌تواند  در معرفی هنرمندان پیشکسوت موسیقی به ما کمک کند.

او خطاب به خانواده عاشورپور به ویژه  دخترش نگار عاشورپور اعلام کرد: اگر کمکی از دست فستیوال آینه دار برای انتشار آثار استاد عاشورپور بر می‌آید، با کمال افتخار این کار را انجام خواهیم داد. آقای عاشورپور افتخار ملی ما هستند و باید این هنر خلقی برای ایران افتخار باشد و امیدواریم در آینه دار پیش رو کار ویژه‌ای برای استاد عاشورپور انجام دهیم.

از جمله دیگر سخنرانان بودند که روز گذشته ۲۵ اسفندماه در مراسم شب موسیقی گیلکی بندرانزلی صحبت کردند.

همچنین در این مراسم که به همت محمد بت دوار و آروین ایل بیگی  و اداره ارشاد بندر انزلی برگزار شد، ترانه‌های عاشور پور در چند مرحله توسط هنرمندان گیلانی از جمله گروه پورقندان و گروه رامتین اجرا شد.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید