جامعه بزرگ موسیقی داغدار شد؛

پیتر سلیمانی پور دارفانی را وداع گفت

0

موسیقی فارس-پریسا حسین پور: پیتر سلیمانی‌پور آهنگساز و نوازنده برجسته ساز های بادی بعد از تحمل دوره طولانی بیماری سرطان با زندگی بدرود گفت.
این نوازنده نام آشنای سازهای بادی که تجربه همکاری با هنرمندان نام داری چون زنده یاد بابک بیات،همایون نصیری،بابک امینی و کریستف رضایی و بابک ریاحی پور را در کارنامه هنری داشت عصر امروز یکشنبه ۱۸ شهریور ماه در سن پنجاه سالگی و در اثر بیماری سرطان در بیمارستان توس تهران بدرود حیات گفت.
پیتر سلیمانی پور، از سال ها پیش دچار بیماری سرطان شد که با پیگیری مراحل درمان توانست آن را مهار کند و دوباره فعالیت هایش در عرصه موسیقی را دنبال کند.اما از چندی پیش بیماری مجدداً گریبان او را گرفت و طی سه ماه اخیر به مرحله بحرانی رسیده بود.
پیتر سلیمانی پور بامداد امروز به بیمارستان توس تهران منتقل شد و به گفته همراهانش دقایقی قبل آخرین نت زندگی اش را بر تخت بیمارستان نواخت و درگذشت.

بیوگرافی کوتاه از این هنرمند:

پیتر سلیمانی پور متولد ۱۳۴۷ در تهران نوازنده سازهای بادی چوبی و آهنگساز، از سنین نوجوانی با فراگیری پیانو نزد خانم کارمن اوسوریو و به دنبال آن با نوازندگی گیتار به طور تجربی وارد دنیای موسیقی شد. همزمان با تحصیل در رشته نقاشی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به فراگیری فلوت نزد احسان سامعی روی آورد. او از ابتدای دهه ۷۰ ضمن آغاز فعالیت حرفه‌ای در رشته طراحی گرافیک، نوازندگی ساز سَاکسیفون را به‌ صورت تجربی آغاز کرد. از سال ۷۳ با حضور در صحنه همراه گروه آتین قدم به عرصه موسیقی حرفه‌ای گذاشت. در همان سال به اتفاق علی فروردین، مهراب مقدسیان و عین‌الله کیوان‌شکوه، «پرسیکو کوارتت‌» را شکل دادند تا با اجرای قطعاتی از تاریخ موسیقی جاز، این موسیقی را تجربه کنند. در سال ۱۳۶۷ همراه علی فروردین، بابک ریاحی‌پور، همایون نصیری، کسرا ابراهیمی و نیما حمزه «پرسیکو هگزتت» را شکل داد که صرفا به اجرای ساخته‌های سلیمانی‌پور می‌پرداختند، در سال ۱۳۸۴ «آنسامبل پیتر سلیمانی‌پور» را شکل داد که هنرمندانی چون ماهان میرعرب، پیتر آکوپ، حبیب مفتاح بوشهری، آرش پشند مقدم، دارا دارایی، آیدا نصرت، امین طاهری و میثم مروستی آذین‌بخش اجراهای مختلف این گروه از ساخته‌های سلیمانی‌پور بودند. سلیمانی‌پور گروه‌ها و هنرمندان متعددی را روی صحنه همراهی کرده است، از جمله همراهی هنرمندانی چون بابک امینی، گروه‌های «آبرنگ» و «نایما» همراه حمزه یگانه، ماهان میرعرب، دارا دارایی و امین طاهری، گروه «دارکوب» به سرپرستی همایون نصیری،گروه «رومی» به سرپرستی پدرام درخشانی، گروه «فیه‌ما‌فیه» به سرپرستی سعید نایب محمدی.او همچنین در ضبط‌های استودیویی با هنرمندان متعددی همچون کیوان‌ جهانشاهی، بابک بیات، کریستف رضاعی، پیمان یزدانیان و بهزاد میرخانی همکاری داشته است.از آثار منتشر شده وی می‌توان آلبوم‌های «منظومه شخصی»، «قشم، هشت روایت»، همکاری با سهیل نفیسی در آلبوم «چنگ و سرود» و همکاری با بهزاد میرخانی در آلبوم «جوانه‌ها» را نام برد.

tmp_30880-A_KH1333173322796

روحش شاد و یادش گرامی…

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید