الهام نجاتی سرپرست گروه «آبا» در یادداشتی، از سواستفاده‌ی گروهی نوپا از نام گروه «آبا» می‌گوید.

شرح یک حاشیه؛ وقتی گروهی نوپا می‌خواهد از «آبا» سواستفاده کند

0

موسیقی فارس-به گزارش موسیقی فارس، الهام نجاتی سرپرست گروه «آبا» است. او و گروهش در سال‌های گذشته در زمینه فعالیت‌های بین‌المللی حضوری پررنگ داشته‌اند. نجاتی با ترکیب‌هایی که برای گروه «آبا» انتخاب می‌کند، تلاش دارد تا فرهنگ‌ها و اصالت‌های سنتی و موسیقایی ایران را به دیگر نقاط جهان ببرد. آنها اخیرا به فستیوالی در مالزی رفته‌اند و در آنجا هم اجراهایی داشته‌اند. اجرای مالزی برای گروه «آبا» مشکلاتی هم در برداشته است که الهام نجاتی با نوشتن یادداشتی این حاشیه‌ها را شرح داده است.
در ادامه متن یادداشتی را می‌خوانید که سرپرست گروه «آبا» نوشته است:

هرساله در کشور مالزی جشنواره‌های متعددی اجرا می‌شود که گروه موسیقی «آبا» به دعوت از نماینده رئیس سازمان ملل در مالزی در این جشنواره‌ها شرکت می‌کند. گاهی اوقات لازمه شرکت در این جشنواره‌ها اجرای حرکات آیینی متناسب با فرهنگ ایرانی است؛ اما گروه «آبا» توانسته با موسیقی اصیل و پر محتوای ایرانی به عنوان تنها شرکت کننده بدون حرکان آیینی موفق به دریافت جوایز شود.

چهارم آگوست ٢� ١٨ – مصادف با 13 مرداد 1397 جشنواره‌ای با عنوان «موسیقی و حرکات آیینی» در سلینگور مالزی اجرا شد. من به عنوان سرپرست گروه «آبا» تصمیم به همکاری با گروه‌هایی نوپا گرفتم تا هم پُلی باشیم برای رشد این گروه‌ها و هم موسیقی و هنر ایرانی را به دنیا معرفی کنیم.
از بین این آیین‌ها توجهم به سماع و رقص چوب خراسانی جلب شد. گروه «آبا» با ١١ نفر شرکت کننده(چهار نفر اعضای اصلی) و بقیه افراد به عنوان همراه گروه عازم کشور مالزی شدیم. گروه ما با هدف اشاعه و گسترش فرهنگ ایرانی و صلح جهانی از اعضای کاملا حرفه‌ای تشکیل شده که نتیجه سال‌ها ممارست و تمرین بوده و اجرای‌مان با هدف تبادل فرهنگی بین اقوام و ملیت‌های مختلف به اشتراک گذاشته شده است.

متاسفانه یا از شانس بد ما یا خوش اقبالی دوستان! گروهی از مشهد با توجه به شرط و شروط‌های اجرا اعلام آمادگی و همکاری کردند. ولی متاسفانه نه همکاری مناسبی کردند و نه آمادگی لازم برای اجرا داشتند و تا روز آخر که ایران را به مقصد مالزی ترک کردیم موفق به دیدارشان نشدیم. حالا شما فرض کنید بنده با چه روحیه‌ای قدم به جشنواره‌ای می‌گذاشتم که تمام گروه‌ها آمادگی لازم را داشتند. بگذریم که بالاخره با مدیریت آقای نوا سلیمانی(مدیریت بخش موسیقیِ گروه «آبا») این دوستان با داشتن اشکال‌های زیاد روی صحنه رفتند.

تا اینجای کار همه چیز را گذاشتم به حساب ناپختگی و نوپایی گروهی که تجربه چنین فستیوال‌هایی را ندارند. اما گویا امر به ایشان مشتبه شده که گروهی حرفه‌ای هستند و با هر تزویر و نیرنگی می‌خواستند که علاقه‌مندان به موسیقی را مجاب کنند که خودشان و طبق سابقه‌های قدیمی‌شان به مالزی دعوت شده‌اند و نام گروه «آبا» را در مجامع عمومی حذف کردند و مشغولِ تمام کردنِ همه چیز به نام خودشان شدند. حتی پا را فراتر گذاشتند و دست در پوستر تبلیغاتی گروه «آبا» بردند و تغییراتی به نفع خودشان در پوستر اعمال کردند. حتی شروع به معرفی خودشان کردند که ما چنینیم و چنانیم.

پس از مشاهده‌ی این اوضاع صلاح ندانستیم که بیش از این به این دوستان مجالِ تاختن بدهیم. به هر روی اگر واقعیت‌ها را بیان نکنیم، چنین سواستفاده‌هایی ممکن است باب شود.
این دنیا جای تمرین انسانیت و مکاشفه است و دوستان جوان و بی‌تجربه ما راه برای تجربه بسیار دارند. هر چند تجربه خوبی برای ما نبود اما این دوستان خرسندند از اینکه در محیط‌های مجازی و بین دوستان و آشنایان خود سربلندند و موفقیت گروه «آبا» که خودشان زیر مجموعه این گروه بودند را به حساب خودشان منظور کردند.

این رفتارها چیزی از اعتبار و اهمیت و پشت کار گروه «آبا» کم نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تا بیشتر به کار خودمان مطمئن شویم؛ وقتی می‌بینیم که گروه‌های نوپا و بی‌تجربه سعی می‌کنند که زیر پرچم گروه «آبا» به جایی برسند. آنچه مُسلم است «آبا» زیر پرچم ایران حرکت می‌کند و هدف برافراشته نگه داشتن پرچم ایران و ایرانی است.

بعد از یک ماه پیگیری مستمر، گروه موسیقی «آبا» به دعوت نماینده سازمان ملل عازم مالزی شد. این دعوت به چند دلیل انجام شد که در اینجا به اختصای اشاره‌ای به این دلایل دارم.

1-    تجربه هایی در گذشته در جشنواره‌های متعدد داشتیم و برای نماینده cioff شناخته شده‌ایم و حُسن نیت ایشان و رفتار انسان دوستانه هر دو طرف این کشش تجربه مجدد را دو چندان کرد و به اعتبار گروه «آبا» دوستان گروه مشهدی را هم معرفی کردم و پذیرفته شدند.
اما این خیلی بی انصافی است که وقتی مسیری را برای رشد اطرافیان و مهمتر از اینها چند هموطن فراهم می‌کنی و چند روز پر مشقت و پر از استرس را با مسئولیت ١١ نفر سپری کرده باشی، آن وقت در کشور غریب شاهد از پشت خنجر خوردن باشی. من معتقدم این رفتارهای غیر دوستانه و به اصطلاحِ عام زرنگ بازی‌های بچه گانه راه را برای ما هموارتر می‌کند چرا که به این باور می‌رسیم که گروه ما حتما حرفی مهم برای گفتن و هنری برای ارائه داشته که این دوستان را وسوسه کرده تا خودشان را جایگزین ما کنند.
2-    ادوات موسیقی ایرانی برای قوم‌ها و ملیت‌های مختلف جذابیت خاصی دارد و ما سعی کردیم موسیقی اصیل و سنتی ایرانی را به دیگران معرفی کنیم که با استقبال خوبی هم در این جشنواره‌ها مواجه شدیم.
در این اجرا با وجود تنوع قومیتی و فرهنگی در کشور عزیزمان ایران، ما موسیقی جنوب خراسان را انتخاب کردیم و در این راستا هم از آثار معروف اساتید بزرگ الگو گرفتیم و تمام تلاشمان برای بهتر اجرا کردن و بیان کامل موسیقی بوده و هست و از سوی دیگر تلاش شد تا از سازهای ملی برای روایت این موسیقی بهره ببریم.

سخن اخر اینکه گروه «آبا» برنامه‌های جدیدی در راه دارد و ترجیح می‌دهیم تا این راه طولانی و پر فراز و نشیب را با دست گذاشتن روی زانوهای پر توان خودمان هموار کنیم و هدف گروه را با لبخند به دنیا نشان دهیم چرا که اصول اولیه کار ما هنر است و هنرمند بی اخلاق از نظر ما مردود است.

منبع: تسنیم

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید