مراسم رونمایی از آلبوم «طریق عشق»

شجریان هرگز تمام نمی شود

0
موسیقی فارس-سارا صادقی: مراسم رونمایی از آلبوم «طریق عشق» اثری از استاد محمدرضا شجریان و زنده‌یاد پرویز مشکاتیان صبح امروز در تالار وحدت برگزار شد.
در این مراسم هنرمندانی چون مسعود فروتن، احسان کرمی، بهزاد خدا ویسی، کیوان ساکت، نوربخش،لاله اسکندری، سعید فرزپوری، بیژن بیژنی، صدیق تعریف، اردشیر کامکار، لوریس چکناواریان، پیر نیاکان، علی جهان دار، قاسم رفعتی و … حضور داشتند.
در ابتدای مراسم پرویز پرستویی در مراسم رونمایی آلبوم شجریان به عنوان مجری متنی را به شرح زیر خواند:
«من مجری نیستم ومجری گری نمی دانم ،سخنران هم نیستم واز فنون سخنوری هم سررشته ندارم بنابراین اگر می بینید در مقابلتان ایستاده ام برای سخنرانی امده ام نه مجری گری !
شاید به عنوان یکی از پیکر فرهنگ و هنر، شاید به افتخار دوستی و به رسم صدای حنجره ایران،و شاید تنها وتنها به خاطر دل خودم امده ام!  من امده ام تا از عشق بگویم،واز طریق عشق که مسلک افریننده اثر است ،مسلک خسروی اواز این مرز وبوم وحاصل سیل وسلوک او در اشعار مولانا وحافظ در کنار پرویز مشکاتیان وگروه فاخر عارف امده ام ،من امده ام تا بلکه اندکی درب این قرعه را بگشایم ودعوت کنم ادم وعالم را به مستی »
در ادامه مراسم کلیپی از تاریخچه آلبوم با حضور برخی از هنرمندان پخش شد.
سپس پرویز پرستویی به روی صحنه آمد وطی سخنانی گفت: شجریان هرگز تمام نمی شود ؛ رونمایی کردیم از طریق عشق ونشد از تو قدر دانی کنیم دلیلش گفتنی نیست ودر واژه جا نمی گیرد ، چشمانم را می بندم وغرق می شوم همایون است که در مکتب آموزگاری چون تو آموزش دیده است . شجریان هرگز نمی میرد.
بعد از این سخنان همایون شجریان با گروه خود به روی صحنه آمد ودرباره استاد شجریان  گفت: هربار که در جمع شما قرار می گیرم خود را چرا برای صحبت کردن چه اجرا کوچک می بینم . در طول برنامه تصاویری که پخش شد خیلی سعی کردم خودم را کنترل کنم تا برای اجرای برنامه در خدمتتان باشم. جای من اینجا نبود بلکه جای پدر اینجاست که بنشینند .متاسفانه او به خاطر وضعیت جسمانی که دارد نمی تواند از منزل خارج شود وفیزیوتراپی می کنند امیدواریم هر چه زودتر بتوانند به کارهای روزمرشون برسند  امشب در گروه من دو تا از اعضای کامکارها به نام بیژن کامکار وارژنگ کامکار حضور دارند بعد از این سخنان قطعه ای بی کلام را نوازندگان گروه اجرا کردند سپس همایون شجریان آهنگ عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها را برای حضار اجرا کرد .بعد از این اجرا حضار به احترام او ایستادند و وی را تشویق کردند.
آلبوم موسیقی «طریق عشق» با همکاری گروه «عارف» و با اشعاری از حافظ و مولانا تهیه و در سال ۱۹۸۹ در اروپا اجرا شده است. اعضای گروه «عارف» در این کنسرت را «پرویز مشکاتیان» سرپرست گروه و نوازنده سنتور، «داریوش پیرنیاکان» نوازنده تار، «جمشید عندلیبی» نوازنده نی، «محمد فیروزی» نوازنده عود، «اردشیر کامکار» نوازنده کمانچه، «بیژن کامکار» نوازنده رباب و دف و «ارژنگ کامکار» نوازنده تنبک تشکیل می‌دهند.
پیش‌درآمد فشاری (گل نوش) سنتور و آواز، چهار مضراب (دل‌انگیز) تار و آواز، تصنیف دل مجنون، نی و آواز، تصنیف (ساقی) و تصنیف جان جهان از جمله قطعات این آلبوم است که با صدای استاد محمدرضا شجریان همراه بوده است.
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید