معاون هنری وزیر ارشاد درگذشت هنرمند موسیقی خراسان را تسلیت گفت

0

موسیقی فارس:سیدمحمد مجتبی حسینی در پیامی را به مناسبت درگذشت آی محمد یوسفی نوازنده قدیمی دوتار خراسان منتشر کرد.

 در این پیام آمده است: «استاد آی محمد یوسفی چند دهه افسانه‌ها و آیین‌های قومی را با نوایی که از دل برمی آمد و صدای ابریشمین دوتارخواند و نواخت و روایت کرد.

از دسته کم‌شمار  پیران چنگی بود که ساز را به رشته ابریشمین آراسته می‌کرد و باور داشت صدا از دوتار ابریشم برخیزد نه سیم‌های فلزی. هنرمندی که در ساز و آوازش معرفت جلوه دارد چنان‌که در زندگی اهل معرفت بود. استاد آی محمد از اصیل ترین نوازندگان بخشی سبک درگز، مکتب درگز در دوتارنوازی خراسان را زنده نگه داشت و سینه‌اش سرشار از شعر و موسیقی این مکتب بود.  به سنت کهن پای‌بند بود و تا آخرین دمی که توان داشت، خواند و نواخت.استاد آی محمد یوسفی حافظ عاشق و وفادار بخشی از فرهنگ، آیین و موسیقی سرزمین خراسان بود.

درگذشت استاد آی محمد را به خانواده عزیزش و هنرمندان و دوستداران موسیقی تسلیت می گویم و بهترین درجات را در عالم باقی از درگاه خداوند برای این هنرمند بزرگوار خواستارم.  

روحش شاد و یادش گرامی.»

مرحوم یوسفی متولد سال ۱۳۰۲ روستای تگن شهرستان درگز خواننده و نوازندهٔ دوتار و شاگرد اولیاقلی یگانه بوده و در زمان حیات از قدیمی‌ترین و اصیل ترین هنرمندان موسیقی بخشی در سبک شهرستان درگز بود.

 وی از معدود نوازندگانی بود که هنوز با تار ابریشم می‌نواخت که صدایی بم‌تر از دوتار سیمی دارد و رنگ و صوت آن متفاوت است. آی محمد یوسفی بیش از ۶۰ سال به شیوهٔ بخشی‌های شمال خراسان می‌خواند و دوتار می‌نواخت و در زمینهٔ داستانسرایی و نقل افسانه‌ها و آیین‌های قومی و منطقه‌ای فعالیت داشت. این هنرمند روز گذشته در سن ۹۶ سالگی دارفانی را وداع گفت.

منبع:ایرنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید