تکنیک‌های آوازی دو مقام موسیقایی کتاب شد

0

موسیقی فارس-کتاب «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی» به تالیف مژگان چاهیان آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران منتشر شد.

به گزارش موسیقی فارس ، «بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی (به همراه سی‌دی صوتی)» عنوان یکی از تازه‌ترین آثار منتشر شده از سوی انتشارات سوره مهر است که به تازگی با نویسندگی مژگان چاهیان آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران و گویندگی مژگان چاهیان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

در توضیحات تکمیلی این اثر پژوهشی آمده است:

«لو و هَرایی دو نوع مقام آوازی با متر آزاد در موسیقی شمال خراسان‌اند و سوابق تاریخی نشان می‌دهد که در مضمون آن‌ها حالات روانشناختی با گرایش غم غربت، ویژگی‌های تمثیلی زبانی و روایت اساسی‌ترین نشانه‌های قومی یافت می‌شود. این دو مقام همچنین دارای مشخصاتی هستند که آن‌ها را به عنوان آوازی خاص متعلق به شمال خراسان معرفی می‌کند.

در این پژوهش پس از سفر به شمال خراسان و جمع‌آوری و طبقه‌بندی انواع لو و هَرایی، تحلیل فنی انجام پذیرفت. مشخصات فنی لو و هَرایی همچون جملات، موتیف‌های آوازی، دینامیک، گردش فواصل و اجزاء دیگر مانند تحریرها و نحوه تنفس خواننده بررسی و تحلیل شده است. کتاب در نهایت مجموعه‌ای از ویژگی‌های موسیقایی و فرهنگی این نغمات را با تبعیت از عنوان رساله – بررسی و تحلیل تکنیک‌های آوازی مقام‌های لو و هَرایی- پیش رو گذاشته است.

در این کتاب که حاصل پژوهش میدانی مژگان چاهیان در شمال خراسان است، علاوه‌بر آوانگاری و تحلیل نمونه‌هایی از مقام‌های لو و هَرایی با اجرای زنده‌یاد سهراب محمدی، روشن‌علی گل‌افروز، عیسی قلی‌پور، حسین ولی‌نژاد و حسین عزیزی‌پور به همراه نمونه‌های صوتی که توسط نویسنده کتاب در شهرها و روستاهای شمال خراسان ضبط شده، به موقعیت جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی، قوم‌نگاری و شناخت کلی موسیقی شمال خراسان نیز پرداخته شده است.»

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید