با رونمایی از تجربه‌های الکتروآکوستیک

دوئت لیرا «تهران-مریخ» را در تالار رودکی اجرا کرد

0

موسیقی فارس– آرش هژیرآزاد و یگانه حسینی‌نیا برای اولین بار پس از انتشار آلبوم «تهران-مریخ» که با نگاهی به کهکشان‌ها و جهان هستی منتشر شده، روی صحنه رفته و به اجرای این آلبوم پرداختند.

 این زوج هنری در این اجرا علاوه بر قطعات آکوستیک پیانو و ویولن که در آلبوم ضبط شده بود، قطعات جدیدتری هم که با همراهی موسیقی الکترونیک ساخته شده، را اجرا کردند و از اولین تجربیات الکتروآکوستیک خود رونمایی کردند. اصطلاح الکتروآکوستیک به موسیقی‌ای گفته می‌شود که در آن از تجهیزات الکترونیکی به تنهایی و یا با ترکیب آنها در کنار سازهای آکوستیک برای ساخت موسیقی استفاده شده باشد.

در این کنسرت قطعاتی چون «رقص ماه و زمین»، «سفر میان ستاره‌ای»، «اینتر متزو»، «فانتزی سیارات»، «تهران-مریخ»، «رمانس برای آندرومدا»، «الکترو انوانسیون»، «سیاهچاله»، «کپلر ٤٥٢بی»، «منظومه خورشیدی»، «پاندورا»، «رگتایم» و «شفق قطبی» که ماهیت آن‌ها المان‌هایی بودند که در علم ستاره‌شناسی مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته‌اند، برای مخاطبان به اجرا در آمد.

«موسیقی تجربه» حرکتی تازه در موسیقی ایران است که تلاش می‌کند برای اجرای زنده آثار ارزشمند و غیرتجاری زمینه لازم را فراهم کند. این رویداد در تمام ژانرهای موسیقی در پی تحقق این امر است تا به سهم خود برای ارتقای دانش موسیقایی در میان تماشاگران و ارتقای کیفیت هنری موسیقی گامی بردارد.

منبع: مهر
اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید