باز هم سرقت هنری دیگر؛

سرقت آثار یک شاعر توسط یک خواننده

1

موسیقی فارس- یدالله گودرزی، شاعر و ترانه نویس و مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران به خوانده شدن بدون اجازه ی آثارش توسط یکی از خوانندگان اعتراض کرد.

به گزارش  موسیقی فارس، گودرزی در گفتگویی با گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا دراین باره گفت: متاسفانه به رسمیت نشناختن حقوق هنرمندان چه عمدی و چه سهوی،دراین روزها تبدیل به معضل شده است. مدتهاست برخی از خوانندگان، بدون اجازه صاحبان آثار، اقدام به استفاده از اشعار و ترانه ها می کنند و خود را نیازمند اجازه از آنها نمی دانند. برخی از آنها هم متاسفانه جملاتی بی سروته می نویسند و به عنوان ترانه به خورد مردم می دهند، این آثار نه تنها ارزش ادبی ندارد بلکه وهن کلام و شعر و تخریب زبان فارسی است.

او درباره انگیزه این کار می گوید: اصلی ترین دلیل شاید فرار از پرداختن حقوق مادی اثر است.آنها به ماندگاری نمی اندیشند بلکه جهان بینی برخی از آنها تنها تا نوک بینی است! در میان هنرمندان، متاسفانه شاعران از همه مظلومترند. با اینکه کلام به قطعه موسیقی جهت می دهد و از ارکان مهم ماندگاری یک قطعه است اما کمترین دستمزد به شاعر تعلق می گیرد. برخی اوقات هم که بدون اجازه آثار شاعران مصادره می شود.

یدالله گودرزی (شهاب) درباره وجود قوانین پیشگیرانه از سرقت ادبی افزود:خوشبختانه قوانین خوبی در این زمینه وجود دارد که کلی است و کافی نیست و باید هم کامل شود و هم به روز. با همین قانونی که متعلق به پنجاه سال پیش است هم می توان اقدام قضایی کرد ومجازاتهای مناسبی در قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان در نظر گرفته شده است.

گودرزی افزود: طبق ماده ۲۳ این قانون، برای متخلفان حبس از شش ماه تا سه سال پیش بینی شده است. مطابق همین قانون دوسال پیش با شکایت اردلان سرفراز از علی لهراسبی، رضا صادقی و سینا سرلک برای هرکدام حکم دوسال حبس صادر شد. آنها بدون اجازه از ترانه سرفراز استفاده کرده بودند و به شکایت وی نیز وقعی ننهاده بودند. اما سرانجام مجبور شدند رضایت شاکی را بگیرند و از مجازات رها شوند. این نمونه ای از بی اعتنایی به کار شاعر است.

یدالله گودرزی که با گروهها و خوانندگانی چون حجت اشرف زاده، میثم ابراهیمی، علی خدایی، مازیار عصری، آوان بند، مهرداد شهسوارزاده، شهاب اکبری همکاری داشته است گفت: اخیرا فردی به نام “میلاد دیناروند” یکی از سروده ای مرا بدون اجازه خوانده است و تاسف آور آنکه یک بیت را با اشتباه خوانده ودر جلدآهنگ کار نیز کلمه “حوا” را به صورت “هوا”نادرست نوشته است!! و نتیجه خطای خود را منتشر کرده است.

متاسفانه برای چندمین بار است که استفاده بدون اجازه رخ می دهد. قبلا هم فرد دیگری به نام مجید فرجی شعر پاییز مرا خوانده ومنتشر کرده است. شوربختانه هنرمندان جوان حقوق دیگران را رعایت نمی کنند و این امر شرمندگی مصاعف دارد.

گودرزی اظهار امیدواری کرد که مسئله با گفتگو و جلب رضایت حل شود و میلاد دیناروند تنبه یابد تا نیاز به شکایت نباشد. با این حال، شرایط برای اقدام قانونی مهیاست و وکیل اینجانب سینا میرزایی آماده تنظیم شکواییه است

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

1 دیدگاه

پاسخ دهید