یاسر بینام در گفت و گو با موسیقی فارس:

راهم را اشتباه رفتم

0

موسیقی فارس-امیرحسین جوادی: ياسري ملقب به بينام متولد ١٣٦٨ كه هشت سال در موسیقی رپ فعالیت کرده است اما با اشتباهاتی که در زمینه کاری خود داشت،  نتوانست آنقدري مانند تاييد شده هاي اين روزها هوادار داشته باشد خود را به چالش و نقد کشید.

این خواننده  که با قطعه «مادرانه» كه اتفاقات بين ايران و عربستان را بازگو مي كند معروف شد ضمن گلایه از وضعیت این روزهای گفته است مردم متن ترانه ها را اشتباه به اشتراك مي گذارند و هركس برداشت شخصي خودرا نسبت به متن موسيقي دارد. من از همین تریبون از دوستداران موسيقي درخواست می کنم تا بيشتر به متن موسيقي ها توجه كنند.

او رشته  تحصيلي اش با موسيقي بي ربط بود اما وی را جزو با سابقه هاي موسيقي ميشناسند.

گپی کوتاه با این خواننده کرده ایم که در زیر می خوانید:

 

* برای هر کسی موسیقی از نقطه ای آغاز شده است . برای شما از کجا شروع شده و موسیقی را از کجا و چگونه آغاز کردید؟

من موسیقی را با ساز کیبورد و پیانو پ به صورت آکادمیک آموختم. تحصیلاتم در زمینه جامعه شناسی است و در این رشته مدرک کارشناسی ارشد دارم اما دلم با موسیقی بوده و هست و به همین دلیل موسیقی را دنبال کردم.

 

چطور خواننده شدید؟

خب اصلا فكر نمي كردم روزی خواننده شوم و بيشتر مشغول آهنگسازي و تنظيم كنندگي بودم. با تشويق كردن اطرافيانم تصميم گرفتم وارد خوانندگي بشوم و از طرفي وقتی دیدم  نسل من رپ را دوست دارد، نتصميم گرفتم خواننده سبك رپ بشوم .

 

پیش از شما نیز خوانندگان بسیاری در این سبک فعالیت می کردند. نظرتان درباره آنها چیست؟

به تمامي خوانندگان رپ نسل خوادم احترام مي گذارم و آن ها را پيشكسوت  خود مي دانم.

 

تا جایی که می دانیم خانواده شما یک خانواده مذهبی است. با رپ و رپ خوانی شما مشکلی نداشتند؟

خانواده من از قشر متوسط جامعه است و همین طور که می دانید خانواده ای مذهبی دارم اما این مساله باعث نشد تا با کار من و فعالیت موسیقایی ام مخالفتی داشته باشند.

 

هر کس در شروع راه سعی می کند از کسی تقلید کند. فکر می کنید شبيه چه كسي می خوانید؟ آيا تشابهي بین شما و دیگر خوانندگان این سبک وجود دارد؟

من تاکنون سعي كرده ام سبك خودم را دنبال كنم اما جنس صدا و كارهايم به «ياس» شبيه است. اگرچه براي ياس احترام زيادي قائلم و ايمان دارم  آدم بزرگي است.

 

فيك را چقدر دوست داريد؟

استفاده نكردم. اگر مي خواستم خب خيلي راحت ٢٠٠٠٠٠ فيك استفاده مي كردم.

 

برای شهرت حاضرید چقدر هزینه کنید؟

بيشتر سعي مي كنم  برای بالابردن سواد و اطلاعات موسيقيايي خودم هزینه كنم ولي اگر هزینه درستي براي معروف تَر شدنم باشد حتما متقبل می شوم.

 

هشت سال در رپ هستيد ولي انگار نيستيد! چرا؟

 

چون از ابتدا خيلي راهم را اشتباه رفتم ! مي توانستم خيلي كارها انجام دهم اما ندادم. شايد مي توانستم چهار سال پيش به جايگاهي برسم كه بهتر از جايگاه فعلي ام باشد اما خب ديگر دير شد و فايده اي نداشت.

 

نظرتان راجع به مشكلات اخير موسيقي غيرمجاز چیست؟

این اتفاق بسيار بدي براي كشور ماست و هر هنرمندي حق دارد از این موضوع ناراحت باشد زيرا نمي تواند خودش را به چالش بكشد. اينكه فقط از يك يا دو سبك دركشور مجوز بگيريم موجب افول و انقضا دار شدن خواننده هايمان مي شود.

 

حرف نهايي.

ممنون از گروه هنري ميكروفن و مي خواهم تشكر كنم از تمامي كسانی كه با من همكاري مي كنند و از تمامي هوادارانم تشكر مي كنم كه كارهايم را دنبال مي كنند. همین طور از خانواده ام ممنونم که همیشه حمایتم کرده اند و همراهانم که در داخل و خارج از دنیای موسیقی و دوست خوبم میلاد ثابت تشکر می کنم.

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید