وزیر ارشاد: جشنواره ملی موسیقی جوان یک آکادمی بین نسلی است/ باید موسیقی نواحی را با تمام وجود حفظ کرد

0

موسیقی فارس:روز گذشته پنجم شهریور ماه سال ۱۳۹۸، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد ضمن اشاره به ظرفیت‌های شکل گرفته در قالب جشنواره ملی «موسیقی جوان» این رویداد را به یک آکادمی موسیقی میان‌نسلی تشبیه کرد.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ عصر دیروز سه‌شنبه ۵ شهریورماه در مراسم اختتامیه سیزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان که در تالار وحدت برگزار شد حضور یافت و به ایراد سخنانی پرداخت.
وی ضمن قدردانی از ستاد برگزاری این فستیوال چنین گفت: این جشنواره امروز به گردهمایی بزرگ موسیقی ایران تبدیل شده است و بسیار خوشحالم که برگزاری آن مصادف شده است با تقدیر از هومان اسعدی که طی هفت دوره برگزاری این جشنواره را به این نقطه رسانده است.

وزیر ارشاد با تاکید بر اهمیت برگزاری این جشنواره بیان کرد: این رویداد یک اتفاق متمایز است. به هر حال ما رویدادهای مختلفی را داریم، اما این جشنواره طعم دیگری برای ما دارد، چرا که همه جغرافیای کشور را درگیر خود کرده است. این رویداد جشنواره‌ای است که طولانی‌ترین زمان برگزاری یک جشنواره ‌را در ایران دارد و برای آنان که کار اجرایی کرده‌اند این نکته واضح است که یک ماه جشنواره برگزار کردن،‌ اصلا کار راحتی نیست. در جهان هم سراغ ندارم که رویدادی با این زمان برگزاری اجرا شود.

وی در ادامه افزود: اعتبار هر جشنواره به شخصیت‌هایی است که در آن حضور دارند. این که ما حضور و همراهی صد استاد موسیقی را در این جشنواره داریم، خود نکته مهمی است. در این حوزه ما شاهد گستردگی سازها و نواهایی هستیم که واقعا اتفاقات خوبی را به همراه دارند. وقتی به پشت سرمان در این سیزده دوره نگاه می‌کنیم، اتفاقات بسیار خوبی را در این رویداد می‌بینیم که علاوه بر استعدادیابی بخشی از حفاظت موسیقی ما برعهده موسیقی نواحی بوده است.

عباس صالحی در ارتباط با ضرورت حفظ و اشاعه موسیقی نواحی نیز گفت: این جشنواره گام به‌گام موسیقی نواحی را حفاظت می‌کند. خوشبختانه با تجربه قالب‌های مختلف در این جشنواره،‌ به ما ثابت شده است که باید این موسیقی را با تمام وجود حفظ کرد. این جشنواره ایده‌ها و قالب‌های متفاوتی داشته که ارتباط میان نسلی را میان هنرمندان نوجوان و استادان برقرار کرده که به اعتقاد من یک آکادمی میان نسلی موسیقی را درست کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران با ابراز رضایت از رویکرد هومان اسعدی در اقدامات مدیریت پسینی جشنواره اینچنین بیان کرد: این جشنواره‌ها همیشه دغدغه مدیریت پسینی ‌داشته‌اند. اینکه بعد از جشنواره قرار است چه اتفاقی برای برگزیدگان آن بیفتد. البته که من دغدغه‌های هومان اسعدی را می‌شناسیم و نمی‌خواهم از آن عبور کنم، اما بدانید این سه نسل خردسال، نوجوان و جوان شرکت‌کننده در این رویداد،‌ به شکل یک نسل، به دوره بعد و گروه بعد می‌روند. البته که این مسئولیت ما به‌عنوان وزارت ارشاد و نهادهای مسئول دیگر را کم نمی‌کند. نباید ارتباط میان نسلی را محدود به یک جشنواره کنیم تا این استعداد شکوفا و معرفی شوند. این بخشی از هویت ماست که ایران را با صدا و آوا نگه می‌دارد

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید