علی اکبر قربانی ارکستر سازهای ملی را رهبری کرد

0

موسیقی فارس-در دومین شب از برگزاری جشنواره موسیقی فجر گروه ارکستر سازهای ملی ایران، قطعاتی از ساخته های آهنگسازان بزرگ، در تالار وحدت اجرا کرد.

علی اکبر قربانی قطعاتی را برای سازهای ارکستر تنظیم و در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی فجر با گروه ارکستر سازهای ملی ایران آنها را برای علاقه مندان به اجرا گذاشت.

در بخش اول اجرای ارکستر در تنظیمات قطعات اجرا شده با نام های؛ «سوییت ابن سینا» ، «چهارگاه برای ویلن و ارکستر» و «قطعه موج با اشعار فریدون مشیری» از ساخته های فرهاد فخرالدینی ، لزگینکا( از باله گایانه) از ساخته های آرام خاچاطوریان، رنگ شرقی از ساخته های موسی معروفی، قطعه خوش آمدی (کاوه) از ساخته های رضا نارون و بهار من (منیره طاها) از ساخته های علی تجویدی، رد ریتم و ملودی موسیقی ایرانی نمایان و قابل درک بود.

در روند اجرای ارکستر، تکنواز ویلن، امین غفاری با اجرای قطعاتی  گروه ارکستر را همراهی کرد و خواننده موسیقی سنتی وحید تاج با اعلام اینکه برای سلامتی استاد شجریان دعا خواهیم کرد گفت  قطعه ای که می خواند از او فرا گرفته و آن را تقدیم استادش می کند، به اجرای برنامه پرداخت.

اجرای ارکستر سازهای ملی به سرپرستی و رهبری علی اکبر قربانی در نیمه اول برنامه با تشویق بسیار تماشاگران به پایان رسید.

در نیمه دوم که با تکنوازی «توفیق قلی اف» نوازنده نقاره آغاز شد فضایی صمیمی تر بین گروه و تماشاگران ایجاد شد که با تشویق های پی در پی آنان همراه بود.

و در ادامه ی اجراهای ارکستر، قطعات «شور آفرین» از ساخته های علی اکبر قربانی، «هورا ستکاتو» از ساخته های گریگوراش دینیکو، «پرواز زنبور عسل» ساخته ریمسکی کرساکف، «به یاد صیاد» (تنظیم مرتضی حنانه ) … نیر سینا … از ساخته های جواد لشکری، «دگر چه می خواهی» (تنظیم: شهرام توکلی)، …. نواب صفا… ساخته حبیب الله بدیعی و قطعه «خاک مهر آیین» …. اسماعیل فرزانه …. از ساخته های علی اکبر قربانی نواخته و خوانده شد.

از مهمترین شاخصه های اجرای این ارکستر نام بزرگان موسیقی در ساخت و تنظیم قطعات اجرا شده بود که در برشور ارکستر جلوه گری می کرد. در ادامه تصاویری از این کنسرت را که محدثه بختیاری تهیه کرده مشاهده می کنید:

گزارش : برنا

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید