به سرپرستی هایده کیشی‌پور

عاشقانه‌ی معروف «آرشین مال‌آلان » ویژه بانوان در تالار وحدت

0

موسیقی فارس-گروه نمایشی شیفتگان دل به سرپرستی هایده کیشی‌پور با همکاری گروه موسیقی آواز ملل به سرپرستی شهلا میلانی یکی از جذاب‌ترین داستان‌های عاشقانه‌ی آذربایجان را برای اولین‌بار در ایران روی صحنه می‌برد.

به گزارش روابط عمومی و اموربین‌الملل بنیاد رودکی، این اپرت که اجرای آن ویژه بانوان است اولین اجرای اپرت معروف آرشین مال‌آلان در ایران است. هایده کیشی‌پور، سرپرست گروه نمایشی شیفتگان دل درباره این اجرا گفت: این‌کار اولین‌بار حدود 50 سال پیش در باکو اجرا شد و مورد استقبال هنرمندان و علاقه‌مندان نمایش‌های آوازی قرار گرفت. بعد از آن بارها در جاهای مختلف جهان روی صحنه رفت که آخرین‌بار در سال 2013 در نیویورک اجرا شد که باز هم مورد توجه بسیار قرار گرفت. کیشی‌پور درباره اجرای اپرت آرشین‌مال‌آلان در تالار وحدت توضیح داد: از سال گذشته گروه نمایشی شیفتگان دل با همکاری گروه موسیقی آواز ملل روی این اپرت تمرین کرده‌اند. 6 گروه کر متشکل از 15 الی 40 نفر در اجرای آن نقش دارند و به جای شخصیت‌ها می‌خوانند. چون کار به در اصل به زبان ترکی اجرا می‌شود و از موسیقی و زبان ترکی برای اجرا بهره گرفته می‌شود یک راوی فارسی‌زبان که یکی از دوبلورهای باتجربه صدا و سیماست آن را برای مخاطبان فارسی‌زبان به زبان فارسی روایت می‌کند. سرپرست گروه نمایشی شیفتگان دل درباره ویژگی‌های دیگر این اپرت گفت: تلاش ما این‌بود که اجرای این نمایش آوازی حاوی یک داستان منسجم باشد و از قطعات پراکنده‌ای که بعضاً به عنوان اجرای باله همراه با آواز و موسیقی روی صحنه می‌رود اجتناب کنیم.

کیشی‌پور درباره تم داستانی این اپرت گفت: داستان عاشقانه‌ی آرشین مال‌آلان روایت جوانی تحصیل‌کرده از خانواده‌ای ثروتمند است که بعد از تمام شدن تحصیلات تصمیم می‌گیرد ازدواج کند ولی پیدا کردن دختر و خواستگاری با توجه به فرهنگ آذربایجانی بر عهده زنان خانواده است. جوان که دوست دارد دختر مورد علاقه‌اش را خودش انتخاب کند با مشورت گرفتن از زنان نزدیک خانواده تصمیم می‌گیرد در نقش یک مرد پارچه‌فروش به خانه‌ها سر بزند. آرشین مال‌آلان در زبان ترکی یعنی پارچه‌فروش و وجهه تسمیه آن با نام اپرت همین است. جوان در جست‌وجوهای خود سرانجام گلچهره را می‌بیند و هردو عاشق هم می‌شوند و جوانبه خواستگاری گلچهره می‌رود اما گلچهره که نمی‌داند خواستگار تازه‌اش همان مرد پارچه‌فروش است به شدت با این قضیه مخالفت می‌کند تا سرانجام پی به اصل ماجرا می‌برد و آن‌ها به وصال می‌رسند. هایده کیشی‌پور مدت سی سال است که در زمینه باله فعالیت می‌کند و پیش از این داستان سیمرغ از عطار، کمدی الهی دانته و دریاچه قو از چایکوفسکی را در قالب اپرت روی صحنه برده است. اپرت آرشین مال‌آلان روز 9 دی‌ماه در تالار وحدت اجرا می‌شود. لازم به ذکر است این اجرا تنها ویژه‌ی بانوان است .

.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید