سومین دوره جشنواره آواها و نواهای رضوی منتخبان خود را شناخت

«محمد علیزاده» برگزیده‌ شد

0
موسیقی فارس – مراسم اختتامیه سومین جشنواره آواها و نواهای رضوی روز گذشته در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم، «محمد علیزاده» -خواننده‌ی پاپ- به عنوان یکی از برندگان این جشنواره در بخش خوانندگی معرفی شد؛ او پس از دریافت جایزه خود روی سن گفت: «از کودکی عاشق موسیقی خراسان بودم. افتخار می‌کنم که امروز در میان تعدادی از هنرمندان این خطه هستم. از خدا و امام رضا (ع) تشکر می‌کنم که راه و مسیر من در این دنیا را به سمت موسیقی تعیین کردامروز به من گفتند که دو قطعه آماده کرده‌ایم تا شما لب بزنید و پلی‌بک شود. از این کار واقعا بدم‌ می‌آید. امیدوارم به جایی برسیم که پلی‌بک دیگر در هیچ کجای ایران انجام نشود.» در ادامه علیزاده چند بیت به صورت زنده برای حاضران در تالار وحدت آواز خوانددر ابتدای این برنامه، گروه «نوای رحمت» متشکل از علی شجایی و پسرانش روی صحنه آمده و قطعاتی را اجرا کردند.

در ادامه‌ی برنامه «محمدمهدی احمدی» -مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی- روی سن آمد و گفت: «امسال 300 اثر به جشنواره رسید و گروه‌های خارجی هم در کنار گروه‌های داخلی حضوری فعال داشتند. نواحی مختلف ایران ملودی‌ها و ترانه‌های بسیاری برای امام رضا (ع) دارند که در جشنواره آواها و نواهای رضوی تجلی پیدا می‌کنند.امام رضا به ایران محدود نمی‌شود و مردمان بسیاری در نقاط مختلف جهان هستند که آهنگ‌های بسیاری برای امام رضا دارند. دنیای امروز تشنه الگوهایی است که به انسان‌ها مهربانی و لطافت را می‌آموزند. با معرفی الگوهایمان و با هنرمندی هنرمندانمان می‌توانیم همه را به صلح و نیکنامی دعوت کنیم.

در بخش بین‌الملل، علی‌اکبر دلاهنگ هنرمند افغانستانی، سردار ممدوف از آذربایجان، احمت کمال کایهان از ترکیه و اشرف تمیروف از گرجستان برگزیده شدند.

در بخش رقابتی در ژانر تنظیم، ابوالفضل چمن فارمد، سعید علی اسماعیلی، عزیز تنها برگزیده شناخته شدند. همچنین در بخش ساخت ملودی، مرتضی فطری تنها منتخب این قسمت بوددر بخش مرور آثار، محمد حقگو برای اثر «باد زانو می‌زند» و حمید اکبرزاده برای قطعه «زائران بهشت» برنده‌ی جوایزی شدند.

در بخش پیشکسوتان آواها و نواهای رضوی، علی شجاعی نقاره‌نواز 92 ساله کرمانی، سیدقاسم موسوی قهار مناجات‌خوان پیشکسوت و شاهین فرهت آهنگساز سمفونی امام رضا (ع) منتخب شدند.

اجرای گروه دلاهنگ از افغانستان و گروهی از سیستان و بلوچستان از بخش‌های دیگر مراسم بود.

در بخش غیررقابتی هم  احمد شامی گروه ژنده پیر، مهران غضنفری گروه نوای سیمره، مظاهر حدادیان گروه نغمه‌های شاه جهان، سعیداحمد سرکوهی گروه ساریکا، محمدرضا برزگر گروه نجوای کتول، حق رضا فطری گروه فطرت، قاسم حمادی گروه میسان، یونس یوسفعلی زاده گروه مولانا، مسعود مرادی گروه نوای رحمت، عاشیق سلجوق شهبازی گروه عاشیقلار، محمدریگی پناه گروه تفتان، دردی محمد تریک و عبدالحمید رژیم، صمد حبیبی، علی صدیقی راد گروه چکاوک، علی مرادزاده گروه کرامت منتخب شدند.

در انتهای مراسم ممدوف از جمهوری آذربایجان ساز قوپوزش را به عاشیق سجاد شهبازی از ایران تقدیم کردهم‌زمان با دهه کرامت سومین جشنواره آواها و نواهای رضوی در روزهای 27 تا 30 تیرماه به همت معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) در استان تهران برگزار شد.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید