در مراسم نقد وبررسی آلبوم «از جان واز دل » عنوان شد؛

ما در ارکسترال با مشکل نت نویسی روبه رو هستیم

0

دیگر هنرمندانی چون بنان وفرهنگ شریف نداریم

آلبوم های تک نوازی فروش خوبی در بازار ندارند

موسیقی فارس: آلبوم «از جان واز دل » با حضور داریوش پیر نیاکان ،اردشیر کامکار ،علی جهاندار ،مهیار علیزاده وکوروش متین ظهر امروز در فرهنگسرای ارسباران نقد وبررسی شد.
این مراسم در حالی برگزار شد که، بخش اول مراسم به نقد وبررسی آلبوم «از جان واز دل » وبخش دوم به رونمایی آلبوم «بر مدار زمان » اختصاص یافت.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس ؛ در ابتدای مراسم قطعه ای از موزیک «از دل جان» با صدای سالار عقیلی به صورت تصویری پخش شد سپس از فعالیت های ده ساله( گروه قمر ) که حضور فعالی در این آلبوم داشتند صحبت شد.

در ادامه نوید دهقان سرپرست گروه قمر که تنظیمات آلبوم را برعهده داشت به روی صحنه آمد، پشت تریبون قرار گرفت وطی سخنانی گفت: گروه قمر از سال 85 مشغول فعالیت است در این ده سال آثار زیادی را منتشر کرده وکنسرت های بسیاری را برگزار کرده است .
وی با انتقاد از فضای موسیقی در کشور گفت: سالها است که در کشور موسیقی تولید می شود ولی نقدی بر آن وجود ندارد ؛ همیشه هنرمندان با هم اختلاف نظر دارند چون می خواهند مردم را متقاعد کنند .اینکه من چه کاری انجام می دهم اهمیت ندارد ، آنچه مهم است هنر آزاد گر است .هنر مندانی در اینجا حضور دارند که سالها هنرشان را برای آزادگری کوک کرده اند .

سر پرست گروه قمر اضافه کرد: نسل امروز با خلا آموزش مواجه است به همین دلیل ما دچار ضعف هستیم. باید تلاش کنیم این ضعف ها را اصلاح کنیم. ما در نشر موسیقی با مشکلاتی مواجه هستیم ؛قانون کپی رایت وجود ندارد ،مشکل بعدی عدم رغبت مردم به خرید موسیقی است .مسئله بعدی این است که ما در ارکسترال با مشکل نت نویسی روبه رو هستیم ،هنوز ساختار مشخصی نداریم .

در ادامه مراسم پیرنیاکان درخصوص نقش ملودی در موسیقی توضیح داد: نوید دهقان شعر را خوب می فهمد ،ملودی واژه ها را پیدا می کند ؛خیلی از زمان ها ما ملودی واژه ها را نمی شناسیم چون پیام شعر را نمی شناسیم .
وی افزود: ما در موسیقی به تکرار وآوازهای طولانی روی آورده ایم .از نظر آهنگسازی ایرادی که می گیریم طولانی بودن تصانیف وقطعات است که باعث می شود زیبایی کار را از بین ببرد.
علی جهاندار سخنران دیگری بود که در ادامه گفت: اگر ما بیاییم پیشینیان را الگو قرار دهیم می بینیم که در شرایط الان عمق آواز از بین رفته است چون خوانندگان وقتی برای آن نمی گذارند.ما در آواز اسطوره هایی چون بنان ، فرهنگ شریف و… را داشته ایم .که همچنان آثارشان ماندگار است .

در ادامه اردشیر کامکار گفت: شکل گرفتن یک آلبوم کار سختی است ، امروز ما فقط درگیر آهنگسازی نیستیم ؛ در این راستا دغدغه هایی چون گرفتن مجوز از ارشاد و… داریم . ما تمام این مراحل را گذرانده ایم به همه کسانیکه کمک کردند تا آلبوم منتشر شود تبریک می گویم.
وی افزود: هنر موسیقی هنر انتزاعی است ، در یک کار موسیقی که تولید می شود هنرمند باید به تمام زوایای جامعه نگاه ویژه ای داشته باشد باید اثری را خلق کند که باعث بالا رفتن اندیشه وتفکر جامعه شود.

در پایان مراسم نوید دهقان به روی صحنه آمد وضمن تشکر وقدردانی از کسانیکه در انتشار آلبوم کمک کردند از مشکلاتی که برای انتشار آلبوم «برمدار زمان» پیش آمده بودصحبت کرد ودر ادامه گفت:
3 الی 4 ساله روی آلبوم «برمدار زمان کار» کرده ام اما هیچ شرکت موسیقی برای انتشار آن با ما همکاری نمی کرد، چون آلبوم های تک نوازی فروش خوبی در بازار ندارند ؛تا آنکه شرکت ایران گام قبول کرد در انتشار آلبوم به ماکمک کند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید