«جشنواره موسیقی نواحی» بستر و فضای مناسبی برای ملاقات سالانه هنرمندان فراهم می‌کند

0

موسیقی فارس: محمدرضا آزاده فر در گفتگو با مهر عنوان كرد: موسیقی نواحی در بطن زندگی مردم ایران است و قرار هم نیست که جایگاه آن از شهرها و روستاهایی که زادگاه اين موسيقي به حساب می‌آید، جدا شود و به روی صحنه‌ها و سالن‌های اجرا کشیده شود.

او ادامه داد: در واقع جشنواره موسيقي نواحی ايران به نوعی فراهم کننده فضای ملاقات سالانه برای نوازندگان مناطق مختلف کشور است و بر این اساس قرار نیست جایگزین زندگی و پویایی موسیقی محلی در نقاط مختلف کشور شود.

او در ارزيابي خود درباره ميزان حمایت‌ها از هنرمندان موسیقی اقوام  نیز بیان کرد: بنده معتقدم بايد زیرساخت‌ها و امکانان سفر به نواحی مختلف ایران برای بهره‌مند شدن عموم مردم از شنیدن موسیقی و حركات آييني فراهم شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر همچنین درباره چگونگي انتقال هنر و دانش نوازندگان موسیقی اقوام به نسل جدید نیز اظهار كرد: موسیقی با شنونده زنده است. اگر مردم بجای شرکت در اجراهای موسیقی سرگرم شبکه های مجازی باشند، مطمئناً موسیقی زنده که اساس موسیقی نواحی است رو به افول خواهد گذاشت.

محمدرضا آزاده فر در پایان در باره دليل استقبال كمتر دانشجویان موسيقي از جشنواره موسیقی نواحی ايران نيز اظهار كرد: این موضوع يعني توجه كمتر دانشجويان موسيقي به جشنواره موسيقي اقوام واقعیت دارد اما با تدابیری که در این دوره توسط دبیر محترم جشنواره جناب آقاي صدري و با همکاری دانشگاه هنر اتفاق افتاده، قرار است تدابير خوبي براي حضور دانشجويان رشته موسيقي در جشنواره موسيقي نواحي ايران اتفاق بيفتد كه اميدوارم به طور قطع تحقق پيدا كند و تداوم داشته باشد.

دوازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران از تاريخ ١٦ تا ١٩ آبان ماه در شهر كرمان در گستره ملي و به صورت غير رقابتي برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید