دومین حضور نوازنده آلمانی در ایران

کنسرت تکنوازی بداهه پیانوی بِنِدیکت یاهنل

0

موسیقی فارس- کنسرت تکنوازی بداهه پیانو 7 اردیبهشت ماه در فرهنگسرای برگزار می شود.

بِنِدیکت یاهنل روز هفتم اردیبهشت ماه برای دومین بار توسط نشر موسیقی هرمس به مدیریت رامین صدیقی در ایران به صحنه می رود.

این نوازنده و آهنگساز آلمانی تبار که دومین حضور خود در ایران را تجربه می کند، از نوازندگان برجسته پیانوست که فراگیری موسیقی را در مونیخ و با نوازندگی پیانو کلاسیک آغاز کرد. دیری نگذشت که شوق گفتمان و بداهه‌نوازی با دیگر نوازندگان را در خود کشف کرد. شور به چالش کشیدن ریتم‌ها و روحیه آهنگسازی متفکرانه اما در عین حال پر احساسش خیلی زود توسط شرکت ECM در سال 2009 کشف شد. یاهنل دارای دکترای ریاضیات نیز هست که به زعم خودش منبعی الهام بخش برای خلاقیت او بوده است که به موسیقی‌اش عمق و معنای بیشتری می‌دهد. این دومین حضور او در ایران است. یاهنل در سال 1396 و در قالب جشنواره بداهه‌نوازی پیانو (Show of Hands) نیز به روی صحنه رفت که مورد استقبال کم‌نظیر مخاطبان ایرانی قرار گرفت

بندیکت یاهنل در باره بداهه نوازی معتقد است: «هر چند ریاضیات و موسیقی گویی از دو دنیای مختلف می‌آیند اما هر دو برایم نقشی انکار ناپذیر در برقراری تعادل دارند. جوهره هر چیز شاید در تجرید و انتزاع خفته باشد، واقعیتی که چه بسا در موسیقی نیز به کمک آید، بخصوص زمانی که پیش‌بینی یا انتظارات به‌درستی برآورده نشوند. هرگز در چنین مقاطعی ابایی نداشته‌ام تا موسیقی خود را، چه به کمک نت‌ها و چه به کمک اعداد، به سطحی از انتزاع برسانم تا در نهایت صدایی نو خلق شود.»

کنسرت بداهه نوازی یاهتل در ساعت 21 شب هفتم اردیبهشت ماه برای علاقمندان برگزار می شود که می توانند بلیت آن را از سایت تیوال تهیه کنند.

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید