انتظار برای تشکیل «شورای پیشنهاد دبیر هنری» جشنواره موسیقی فجر

0

موسیقی فارس در حالی که ۲۰ روز از انتشار آیین نامه برگزاری جشنواره موسیقی فجر می گذرد، اما هنوز اعضای «شورای پیشنهاد دبیر هنری» معرفی نشده اند.

به گزارش موسیقی فارس، آیین نامه جشنواره موسیقی فجر روز دوم تیر ماه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار مخاطبان قرار گرفت و مهم ترین نکته ای که این روزها چشم انتظار آن هستیم معرفی اعضای «شورای پیشنهاد دبیر» بر اساس ضوابط مندرج در آیین نامه است؛ زیرا با اینکه در خبر ابلاغ آیین نامه جشنواره موسیقی فجر در دوم تیرماه عنوان شده بود: «شورای پیشنهاد دبیر که بر اساس آیین نامه برگزاری جشنواره موسیقی فجر یکی از ارکان جشنواره است، در هفته جاری تشکیل می شود.» اما هنوز خبری از معرفی اعضای این شورا نیست و از مفاد برپایی جلسات شورا نیز اطلاعی در اختیار اهالی موسیقی و رسانه ها قرار نگرفته است.

طبق موارد منتشر شده در بخش «ارکان جشنواره» از فصل دوم آیین نامه اجرایی جشنواره بین المللی موسیقی فجر، مدیر کل دفتر موسیقی به عنوان نماینده حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی برگزاری جشنواره است و مدیریت این رویداد را برعهده خواهد داشت. همچنین دعوت از اعضای شورایی موسوم به «شورای پیشنهاد دبیر هنری»، برگزاری و مدیریت جلسات تا حصول نتیجه، معرفی گزینه‌های منتخب شورا به معاون امور هنری برای بررسی و انتصاب و پیگیری انتصاب یکی از گزینه ها، انتصاب مدیر اجرایی با هماهنگی و توافق دبیر هنری، مدیریت امور مربوط به صدور مجوزهای لازم و امور اداری درون‌سازمانی مرتبط با برنامه‌های جشنواره، مدیریت امور مربوط به هماهنگی‌های مورد نیاز با نهادهای دولتی و سایر نهادها، سازمان‌ها و ادارات مرتبط، بررسی، تعیین و تخصیص بودجه جشنواره بر اساس پیشنهاد مدیر اجرایی، مدیریت ستاد جشنواره و ایجاد هماهنگی بین بخش‌های هنری و اجرایی آن، مدیریت و نظارت بر اجرای جشنواره در تمامی مراحل بر اساس قوانین و ضوابط جاری کشور و آیین‌نامه جشنواره، مدیریت و نظارت بر تهیه، اعلام و ارسال به موقع گزارش‌های جشنواره به مراجع ذی‌ربط و جامعه موسیقی به عنوان وظایف مدیر جشنواره عنوان شده است.

آنچه در نگاه به آیین نامه جشنواره موسیقی فجر بیشتر جلب توجه می کند، انتخاب دبیر به عنوان مسئول محتوای هنری جشنواره و نحوه گزینش او پس از بررسی و پیشنهاد توسط شورای پیشنهاد دبیر یا تایید شورای ارزیابی با تایید و حکم معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

شورای پیشنهاد دبیر به منظور بررسی و رایزنی و انتخاب گزینه های مناسب برای تصدی مسئولیت دبیر هنری جشنواره تشکیل می‌شود. نحوه گزینش در این شورا نیز بر مبنای دعوت، ریاست و پیگیری رییس جشنواره خواهد بود. ترکیب شورا نیز  شامل ۹ عضو شامل رییس جشنواره، نمایندگان سه مرکز مهم دانشگاهی کشور در حوزه موسیقی به انتخاب رییس جشنواره، نماینده خانه موسیقی ایران، مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و سه نفر از جامعه موسیقی ایران به پیشنهاد رییس جشنواره و تایید معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ترجیحاً با زمینه کاری متنوع و متفاوت است که جلسات آن با حضور حداقل پنج عضو رسمیت خواهد یافت و در صورت به حد نصاب نرسیدن هر جلسه‌ای تاریخ جلسه بعد در اولین فرصت ممکن مشخص شده و با حضور هر تعداد از اعضا رسمیت خواهد داشت.

و اما فصل دوم آیین نامه اجرایی برگزاری جشنواره بین المللی موسیقی فجر به موضوعاتی چون «ارکان جشنواره»، «تقویم و زمان بندی» و «فرآیندها» اختصاص دارد که می تواند در پیشبرد اهداف جشنواره مندرج در فصل اول مفید باشد و به همین دلیل انتظار می رود هر چه سریعتر واحدهای ستادی کارهای جشنواره را شروع کرده و فعالیت های خود را به اطلاع هنرمندان و مخاطبان برسانند.

اگرچه روزهای زیادی از انتشار آیین نامه جشنواره بین المللی موسیقی فجر نگذشته و از منظر مدیران هنوز فرصت برای انتخاب مدیران جشنواره و اجرایی شدن کارها زیاد است، اما ضرورت دارد مدیریت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هرچه سریعتر به معرفی رسمی شورای پیشنهاد دبیر هنری اقدام کند تا در گام بعدی این شورا با تشکیل جلسات بتواند دبیر را معرفی کند و کارهای جشنواره به صورت رسمی آغاز شود.

منبع: مهر

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید