با تقدیر از دوتار نواز پیشکسوت

هفته موسیقی خراسان پایان یافت

0

ساخت ۹۲۰ مدرسه از درآمدهای موسیقی

موسیقی فارس-عثمان محمدپرست گفت: عده‌ای می‌گویند موسیقی حرام است اما باید بگویم من سواد چندانی ندارم ولی در طول زندگی‌ام در راه خدا موسیقی نواختم و به وسیله همین موسیقی و از قِبل آن، ۹۲۰ مدرسه ساخته شده است.

به گزارش  موسیقی فارس، هفته موسیقی خراسان شب گذشته با تجلیل از عثمان محمد پرست پیشکسوت موسیقی خراسان به کار خود پایان داد. مراسم اختتامیه این رویداد که با حضور مسولینی چون سید محمد مجتبی حسینی معاون هنری وزارت ارشاد و فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد همراه بود، در خانه اندیشمندان علوم اسلامی برگزار شد.

 

هدف اصلی پرداختن به هنر شهرستان‌ها است

در ابتدای این برنامه جلالیان رییس هیات مدیره باشگاه هواداران هنر ایران، که مسول برگزاری هفته موسیقی خراسان در تهران بود، صحبت‌هایش را با گلایه از وضعیت‌ موسیقی نواحی ایران آغاز کرد و گفت: همواره در کشور ما در معرفی موسیقی نواحی کم کاری شده و جوانان ما بزرگان این موسیقی را نمی شناسند؛ با این حال ما اطمینان داریم که در صورت معرفی درست این نوع خاص موسیقی، جوانان نیز از آن استقبال خوبی خواهند کرد.  لازم است اینجا یک نکته را بیان کنم؛ اینکه اگر حمایت مسئولان وزارت ارشاد نبود قطعا برگزاری این مراسم به سال آینده موکول می شد به همین منظور از همه عزیزانی که در برگزاری این رویداد همکاری بسیار خوبی با ما داشتند تشکر و قدردانی ویژه ای می کنم.

وی در ادامه هدف از تاسس باشگاه هواداران هنر ایران را پرداختن به شهرستان‌ها عنوان کرد و گفت: اصلی‌ترین دلیل تاسیس باشگاه هواداران هنر ایران پرداختن به شهرستان ها و معرفی هرچه بهتر هنر هنرمندان آنها است که در این سال ها خیلی کم دیده شدند. ما به دلیل دغدغه شخصی خود و بدون هیچ حمایت از سوی ارگان های دولتی در حال انجام فعالیت هستیم و نگاهمان به هیچ وجه اقتصادی نبوده و به عشق برگزاری مراسمی این چنین با حضور استادانی چون استاد محمد پرست و مسئولان کشورمان قدم در این راه گذاشتیم.

 

به وسیله موسیقی 920 مدرسه ساخته شده است

استاد عثمان محمدپرست هنرمند پیشکسوت خراسانی در ادامه این مراسم با بیان اینکه یک فرد تهرانی به مرز افغانستان بیاید تا هنر آن منطقه را به تهران بیاورد قابل تقدیر است، گفت:  به اعتقاد من جلالیان به معنای واقعی کلمه طرفدار هنر است. به هر صورت گرچه در تمام این سال ها شنیده ام که عده ای می گویند موسیقی حرام است اما باید بگویم من سواد چندانی ندارم ولی در طول زندگی ام در راه خدا موسیقی نواختم و به وسیله همین موسیقی از قبال آن 920 مدرسه ساخته شده است.

این نوازنده دوتار پیشکسوت که امسال درگیر بیماری بوده و چند باری نیز در بیمارستان تحت مراقبت پزشکان قرار گرفته، ادامه داد: در همین موسیقی شعرهایی از حافظ، سعدی و شعرای گرانقدر خوانده می شود و حتی شعرهایی در وصف پیامبر و امیرالمونین با موسیقی جلا می گیرند. این نکته را هم باید بگویم که اگر مورد حمایت بیشتر قرار می گرفتم قطعا به جایگاه های بالاتری می رسیدم. به هر حال امیدوارم هنرمندان جوان هیچ وقت مورد کم لطفی قرار نگیرند و با حمایت مسئولان به پیشرفت های شگرفی دست پیدا کنند.

 

موسیقی نواحی شناسنامه شنیداری ملت بزرگ ایران است

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد سخنران آخر این مراسم بود. او با بیان این که ایران سرزمین بزرگ و پهناور ما در طول قرون و اعصار اهالی بسیاری را در خود پرورش داده، ‌عنوان کرد. موسیقی آیینی و نواحی ما نیز شناسنامه شنیداری ملت بزرگ ایران است که در طول تاریخ مانند یک دوی امدادی دست به دست هم داده و تا امروز خودش را رسانده است. استاد محمد پرست 47 سال قبل برای نخستین بار موسیقی نواحی را در تهران اجرا کرد و بعد از آن ما بارها اجرای آن موسیقی را توسط ارکستر های بزرگ نوازندگان و گروه های خرد و کلان شنیدیم و هربار مواجه با این نغمه آسمانی نکته تازه ای را به شنونده خودش ارمغان داد. این موسیقی از فرهنگ و تاریخ ما آمده و شناسنامه شنیداری ماست. امیدوارم جوان های این سرزمین همچنان جوان بخت و روشن ضمیر به حفظ آداب و آثار نیاکان فرزانه ما کمر همت ببندند.

هفته موسیقی خراسان با هدف تجلیل و بزرگداشت موسیقی نواحی ایران و نیز توجه به نسل جوان این سبک از موسیقی 14تا 18 اسفندماه به همت  به اجرای موسیقی منطقه خود پرداختند.

منبع: فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید