حضور آهنگ‌ساز، ترانه‌سرا و نوازنده پیشکسوت در تلویزیون بعد از ۴۰ سال

0

موسیقی فارس-پای فضل‌الله توکل، آهنگ‌ساز، ترانه‌سرا و نوازنده پیشکسوت بعد از ۴۰ سال به تلویزیون باز شد.

 به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، رضا مهدوی، مجری- کارشناس موسیقی «چشم شب روشن» شامگاه دوشنبه، 20 فروردین میزبان فضل‌الله توکل، آهنگساز، ترانه سرا و نوازنده پیشکسوت سنتور شد.

توکل در ابتدا گفت: «خوشحالم که بعد از 40 سال که قدم به این ساحت مقدس نگذاشته بودم، شما باعث شدید مجددا به اینجا بیایم و خدمت همه بینندگان و دوستداران خودم و کسانی که علاقمند به موسیقی هستند و به من محبت دارند، سلام کنم.»

او افزود: «من همیشه عاشقانه ساز زدم، آهنگ ساختم و ارائه کردم. نزدیک به 700 اثر خلق کردم و کتاب «عمری از عشق نوشتم» را که شامل 120 شعر من از ترانه گرفته تا شعر آزاد است، به چاپ رساندم.»

کار میهنی استاد توکل با صدای پاشا پاشایی درباره خلیج فارس

این آهنگساز پیشکسوت اعلام کرد: «من قرار است برخی از این آثار را دوباره ضبط کنم. یک کار میهنی بزرگ دارم که درباره خلیج‌ فارس ساخته‌ام و کارهای آن در حال انجام است. دوست عزیزم آقای پاشا پاشایی قرار است آن را اجرا کند. بنا است آن را در استودیویی ضبط و تقدیم دوستان و علاقمندان کنم.»

توکل یادآور شد: «من همزمان که نوازندگی می‌کردم صدای بدی هم نداشتم، اول خواننده بودم و در مدارس خوانندگی می‌کردم. گروهی با نوجوانان داشتیم و ارکستر کوچکی درست می‌کردیم و می‌خواندیم. البته حالا از بس نخوانده‌ام صدایم تغییر پیدا کرده و امیدوارم آن را آرایش کنم تا قابل شنیدن باشد.»

برخی از آثار خودم را می‌خوانم و یک آلبوم دو صدایی منتشر می‌کنم

او خبر داد: «به زودی قرار است برخی از آثارم را خودم بخوانم و بعضی را هم استاد پاشایی بخواند و یک آلبوم دو صدایی بدهیم. من با خیلی از عزیزان دیگر هم کار کرده‌ام اما با آقای افتخاری دو آلبوم داشته‌ام که خدا را شکر موفق بود.»

این آهنگساز در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: «خوشحالم که این مصرع من؛ «تا به کی در بیهودگی پیله در خود تنیدن» مورد توجه قرار گرفته و در مراکز ترک اعتیاد از این مصرع استفاده می‌کنند.»

در ایران باید هرکسی دنبال کار خودش باشد تا آن را از دست ندهد

توکل با اشاره به دوستی و همکاری‌اش با پرویز یاحقی از هشت سالگی افزود: «در ایران عزیز ما، قرار و قاعده بر این است که هر کسی باید دنبال کار خودش باشد چون اگر نباشد کارش را از دست می‌دهد و کسی دیگر دلسوزی ندارد. برخلاف اروپا که هنوز که هنوز است آثار باخ و بتهوون اجرا می‌شود.»

این نوازنده سنتور ادامه داد: «در مهمانی کسی حاضر بودم که از قول او شنیده بودم توکل بدون ساز خودش نمی‌تواند سنتور بزند، برای همین بدون سازم به مهمانی رفته بودم و آن جا با سنتور دیگری در کنار زنده‌یاد جهانگیر ملک که تنبک می‌زد، قطعه خوبی اجرا کردیم که در اینترنت هم هست.»

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برادران کامکار از اردوان به عنوان بهترینشان نام برد و تاکید کرد: «سال‌ها پیش با پدر زنده‌یاد ایشان هم آشنا شدم.»

ورود به تلویزیون ملی در سال 46

این ترانه‌سرا درباره ورود به تلویزیون توضیح داد: «سال 46 بود که تلویزیون ملی راه افتاد. آقای رضا قطبی رییس سازمان بود. من در رادیو ضبط برنامه گلها را داشتم که نامه‌ای از قطبی برایم آمد که مرا به سازمان فراخوانده بود. آن زمان فقط دو اتاق و زیر آن‌ها دو استودیو بود. من هفته‌ای سه تا تک‌نوازی 45 دقیقه‌ای برای سازمان ضبط می‌کردم.»

توکل در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: «هرکسی می‌تواند با سلیقه خودش موسیقی اجرا کند به شرطی که بیراهه نرود. نیت من هم خدمتگزاری به آب و خاک و جوانان این مملکت است.»

سلام بی‌واژه صالح علا به توکل

صالح‌علا نیز در این بخش گفت: «در رادیو پیام چند سال است برنامه خوبی داریم که در آن موسیقی دستگاهی را که اساتید بزرگ ساخته و اجرا کرده‌اند پخش می‌کنیم. من هر بار که هموطنان جان را در رادیو به شنیدن این آثار دعوت می‌کنم و اسم بزرگان را می‌گویم، در حالی که اسم استاد فضل‌الله توکل را می‌برم، در همان حال در دلم بی‌واژه به استاد سلام می‌گویم.»

توکل در پایان گفت: «موسیقی ما دانشکده‌ای نیست، فطری است و باید در سلول آدم در خلقتش باشد. هنرمندانی در این مرز و بوم موفق بوده‌اند که هنر در وجودشان بوده است. مگر پرویز یاحقی، حبیب‌الله بدیعی و همایون خرم دانشگاه رفته بودند؟ خداوند روح این رفتگان را شاد کند و موسیقی ملی ما را جاویدان قرار بدهد که باعث سرافرازی ما است.»

«چشم شب روشن» به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و با اجرای محمد صالح‌علا شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما روی آنتن می‌رود.

منبع:خبرآنلاین

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید