مرتضی دلیری مطرح کرد:

لغو اجرای پروژه موسیقایی «جاده ابریشم»

0

موسیقی فارس– اجرای پروژه موسیقایی «جاده ابریشم» به سرپرستی «نوین افروز» نوازنده و آهنگساز پیشکسوت که قرار بود 17 اردیبهشت در شهر اصفهان انجام شود، لغو شد.
به گزارش موسیقی فارس، مرتضی دلیری، تهیه‌کننده موسیقی  درباره اجرای نوین افروز در شهر اصفهان گفت: ما بنا داشتیم همراه با نوین افروز، نوازنده پیشکسوت کنسرتی را در برخی شهرهای ایران و تهران برگزار کنیم. این اجرای تلفیقی بی‌کلام قرار بود با حضور نوازنده فلوتی از ایتالیا و نوازنده سازهای کوبه‌ای از سوییس و همین‌طور سه نوازنده ایرانی سازهای تار، کمانچه و قانونی برگزار شود.

وی افزود: ما دو نوازنده زن در گروه داریم؛ اول خود خانم نوین افروز و نوازنده قانون گروه. ما تمام کارهای مجوزمان را در تهران انجام دادیم و برای رزرو سالن هم با همیاری آقایان محسنی و صرامی اقدام کردیم و همه چیز برای اجرای گروه مهیا بود که ارشاد اصفهان به ما اعلام کرد به دلیل حضور نوازنده زن در گروه امکان اجرا در این شهر را نداریم.

این تهیه‌کننده موسیقی ادامه داد: من برای این اجرا بسیار تلاش کردم و تصمیم داشتیم در چند شهر از جمله تبریز و شیراز هم روی صحنه برویم. اما وقتی دیدیم در اصفهان این برخورد با ما شد، از خیر دیگر اجراهای شهرستان گذشتیم و تصمیم گرفتیم اجرا را فقط در تهران برگزار کنیم.

دلیری در پاسخ به این سوال که آیا مجوزهای مربوط به این اجرا در تهران صادر شده بود یا خیر نیز گفت:‌ بله؛ وقتی هنرمندان خارجی قرار است به ایران بیایند از مدت‌ها قبل باید برای هماهنگی با وزارت ارشاد اقدام کرد تا مجوزهای لازم صادر شود که این کار را بنده پیش از ایام نوروز انجام داده بودم و تمام مراحل قانونی طی شده بود.

وی در پایان گفت: من دوست دارم این نکته را به گوش مسولان ارشاد برخی شهرستن‌ها برسانم که حیف است اجراهایی کلاسیک فاخر با این برخوردها مواجه شود. این گروه قرار بوده آثار باخ، شوپن و سایر آهنگسازان بزرگ دنیا را اجرا کند. آیا به لحاظ موسیقایی مشکلی بوده که این مسائل ایجاد شده یا صرفا به خاطر حضور نوازنده زن نباید این برنامه اجرا می‌شده است؟ یک وقت هست که با موسیقی پاپ طرف هستیم و به هر جهت ممکن است در پاره‌ای از مواقع مسئله‌ای هم ایجاد شود، اما برای یک کار سنگین مثل یک کنسرت کلاسیک دیگر نباید مسائلی از این دست ایجاد شود.

علی‌رغم پیگیری‌های فراوان هیچ یک از مسولان مرتبط در اداره ارشاد اصفهان حاضر به پاسخگویی در این ارتباط نشدند.

آخرین اظهار نظر وزیر ارشاد درباره مشکل نوازندگان زن در شهر اصفهان به جشنواره موسیقی فجر سال گذشته بر‌می‌گردد که صالحی در جمع خبرنگاران در این باره گفته بود: «آنچه ما در وزارت ارشاد در این زمینه اصرار داریم این است که باید بر مبنای یک رویه واحد عمل کنیم تا تمام شهرها و استان‌ها تفاوتی در سلیقه در مقام اجرا نداشته باشند. طبیعتا این دستورالعملی است که باید در مرکز تدوین شود و همه استان‌ها بر اساس همان رویه عمل کنند. طبعا نباید اتفاقی غیر از چارچوب رویه موجود بیفتد. حتما اگر مساله‌ای خلاف آن دستورالعمل و رویه عمومی باشد مورد نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و همکاران من در وزارتخانه حتما پیگیر قضیه خواهند بود. به هر حال اجرای صحنه‌ای بانوان برای بانوان همان مسیری است که در همه استان‌ها باید با یک رویه عمل شود.»

منبع: فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید