جلسه ۱۴ آذرماه خانه ترانه برگزار شد

0

موسیقی فارس– جلسه ۱۴ آذرماه خانه ترانه با مدیریت و اجرای روزبه بمانی در سالن سرنا برگزار شد.
در ابتدای جلسه کارورزان ترانه به خوانش ترانه‌های خود پرداختند و آثارشان توسط روزبه بمانی و منتقدان جلسه از جمله هماسعادت،رویادیژن، امیر توده فلاح ،عمران میری و علی ایلیا نقد شد.
در نقد آثار، بمانی مثل گذشته به این نکته تاکید داشت که برای نوشتن هر اثری مولف باید فضای ترانه را به درستی درک کند و بر اتمسفری که از آن می‌نویسد اشراف داشته باشد.
اینکه ترانه سرا فقط با تکیه بر احساسات خود و بدون تسلط و آگاهی بر فضایی که قرار است از آن بنویسد، ترانه را پیش ببرد باعث میشود اثر او خام و ضعیف و غیرواقعی باشد و در نتیجه تاثیرگزاری خوبی هم نخواهد داشت.
او درباره حکم ندادن در ترانه صحبت کرد و توضیح داد در زمان نوشتن ترانه مولف باید بداند در مواردی که حکم قطعی برای آن نداریم، به واسطه ی احساسات حکم قطعی صادر نکند.
مهم ترین مساله‌ی روزبه بمانی در نقد آثار بعد از ساختار درست و استاندارد اثر، منتقل کردن درست ،واقعی و به دور از غلو موضوع ترانه، احساسات و فضای آن است.
در ادامه هم برای چندمین بار اشاره کرد که در ترانه باید به جای توضیح کلامی ، با تصویرسازی و توصیف، فضا و احساس را به مخاطب منتقل کرد.
در میانه ی صحبت های ایشان اعضای خانه ترانه با هدیه دادن گل، مدیرخانه ترانه را غافلگیر کردند.
“روزبه بمانی متولد ۷ آذرماه است”و پنجشنبه اولین جلسه بعد از تاریخ تولد ایشان بود.
او بعد از تشکر از اعضای خانه ترانه گفت بعد از تمام این سالها هنوز برای آمدن به خانه ترانه هیجان دارم
اینجا ما از هم یاد می‌گیریم.
در ادامه ترانه سرایان باتجربه تر مثل داوود رحمت الهی،امید روزبه و اعضای خانه ترانه هما سعادت،امیرتوده فلاح ،رویا دیژن و عمران میری به خوانش آثار خود پرداختند.
جلسات خانه ترانه هر دو هفته یک بار به صورت مستمر با حضور فعالان این عرصه برگزار می‌شود.

 

 

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید