پایان باشکوه “خسرو و شیرین” در تالار وحدت

0

موزیک فارس_سهند اینانلو: شنبه شب گذشته در تالار وحدت شاهد آخرین اجرای کنسرت نمایش خسرو و شیرین در تهران بودیم. همانطور که گفته شد شب۲۹ تیرماه آخرین اجرای این کنسرت نمایش معروف و تاریخی در شهر تهران برگزار شد و گروه اجرا کننده در میان تشویق بی دریغ حضار با تالار وحدت خداحافظی کردند تا برای اجراهای آینده در شهرهای دیگر و شاید بازهم تهران آماده شوند.
در این کنسرت نمایش که ارکستر میرآترا به رهبری میرامیر میری، آن را همراهی می کرد هنرمندان برجسته بسیاری به نقش آفرینی پرداختند، نخست از بخش بازیگری باید به حضور درخشان آزیتا ترکاشوند، جواد اینانلو، سیروس اسنقی و جمشید صفری اشاره کرد که به عنوان شخصیت های اصلی نمایش به ایفای نقش پرداختند. خصوصا آزیتا ترکاشوند (در نقش شیرین) که بار اصلی نمایش بر گُرده او سنگینی می کرد اما به بهترین نحو ممکن از پس آن برآمد و بارها تماشاگران را به وجد آورد، اما نباید غافل شد از بازی درخشان جواد اینانلو (در نقش شاپور) که با وجود پیچیدگی های فنی این نقش، بازهم بازی منحصر به‌فردش چشم نواز بود، چرا که خباثت و شیطنت را توامان به نمایش می گذاشت.
و اما آنچه بسیار جلب توجه می نمود حرکات نمایشی دسته جمعی گروه، با طراحی علی براتی بود که در چند میان پرده به زیبایی اجرا شد.
این بخش های جذاب نمایشی مدیون متن و کارگردانی بسیار قدرتمند ویدا لقمانی است، که به عنوان نمایشنامه نویس و کارگردان اثر، گروه را رهبری کرده. هرچند از جنبه موزیکال آن نمی توان غافل شد، همانطور که پیشتر نیز گفته شد ارکستر میرآترا در طول اجرای نمایش با رهبری میرامیر میری فضای هیجان انگیزی را برای تماشاچیان حاضر در تالار وحدت فراهم آورده بود. گفتنی است آهنگسازی غالب قطعات این اثر توسط میرامیر میری صورت گرفته، البته دو قطعه نیز حاصل هنرنمایی استاد داوود آزاد بود، ولی در مجموع باید گفت با اثری ماندگار روبرو هستیم که مخاطب را نیز کاملا خشنود راهی خانه می نماید.
در تمام بخش هایی که موزیک محوریت داشت قطعاتی نیز خوانده می شد، خوانندگان گروه(محمد کرد و علی شیرازی) نیز به جمع حاضر بر روی صحنه می پیوستند و در کنار آنها بخشی از قاب زیبای نمایش را شکل می دادند. همین امر باعث می شد ارتباط بین موسیقی و نمایش بیش از پیش قابل لمس باشد. نهایتا باید چنین گفت؛ ازین روی است که این کنسرت نمایش، صفت دلچسب را در کنار نامش می بیند.
پس از پایان اجرا، میرامیرمیری به نمایندگی از گروه، داوود میرباقری را به روی سن فراخواند و در میان تشویق حضار با تقدیم لوحی از وی تقدیر به عمل آمد. داوود میرباقری ، کارگردان سینما و تلوزیون ایران برای تماشای کنسرت نمایش خسرو و شیرین در سالن حضور داشت.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید