در قطعه هنرمندان بهشت زهرا؛

مهرافشان با بی مهری تشییع شد

0

موسیقی فارس-مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد عبدالکریم مهرافشان آهنگساز موسیقی ایرانی چهارشنبه نهم اسفند در حالی برگزار شد که حضور تعداد اندکی از هنرمندان، بدرقه مظلومانه‌ای را رقم زد.

به گزارش موسیقی فارس، مراسم تشییع پیکر  زنده‌یاد عبدالکریم مهرافشان آهنگساز پیشکسوت موسیقی ایرانی صبح روز چهارشنبه در حالی برگزار شد که حضور تعداد اندکی از هنرمندان عرصه موسیقی، بدرقه مظلومانه‌ای را برای این هنرمند صاحب‌نام رقم زد.

فاضل جمشیدی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در ابتدای این برنامه که صبح روز چهارشنبه نهم اسفندماه با حضور تعداد اندکی از هنرمندان در تالار وحدت تهران برگزار شد، بیان کرد: زنده‌یاد مهرافشان از هنرمندان نازنین عرصه موسیقی بود که ما آنقدر از او غافل شدیم که امروز شاهد حضور بسیار کمرنگ هنرمندان در مراسم تشییع او هستیم. نکته جالب اینکه ما همیشه در چنین مواقعی از مسئولان گلایه می‌کنیم درحالی‌که امروز با این فضای بسیار تأسف‌باری که به وجود آمده، من واقعاً حرفی برای گفتن ندارم و باید از خود هنرمندان گله کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با قدردانی از مجموعه‌ها و دستگاه‌های دولتی که مقدمات برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری زنده‌یاد عبدالکریم مهرافشان را بر عهده داشتند، توضیح داد: خیلی متأسفم که این جمعیت کم برای بدرقه استاد بزرگی چون عبدالکریم مهرافشان به تالار وحدت آمده‌اند. اینجا ماجرا به گونه‌ای اتفاق افتاده که دیگر هیچ حرفی برای گفتن نمی‌بینم درحالی‌که باید اذعان کرد هنرمندان مطرح و بزرگی چون فرهاد فخرالدینی‌ها، اسماعیل تهرانی‌ها و فریدون شهبازیان‌ها به نوعی مدیون این هنرمند هستند. او مصداق صبر بود که همه می‌دانیم صفت بزرگ خداست.

کامبیز روشن‌روان آهنگساز شناخته شده موسیقی کشورمان نیز در این مراسم ضمن ابراز تأسف از درگذشت زنده‌یاد عبدالکریم مهرافشان گفت: ما یکی از عناصر موسیقی ایرانی را از دست دادیم. او بیش از ۵۰ سال در ارکسترهای مختلف فعالیت می‌کرد و از خود آثار به یاد ماندنی را به جا گذاشت که تا سال‌ها با صدای خوانندگان بزرگ به گوش شنوندگان می‌رسید اما چیزی که برای من بسیار مهم است، بزرگواری، انسانیت و مناعت طبع زنده‌یاد مهرافشان بود. او هیچ‌گاه خود را بالاتر از دیگران نمی‌دانست و همچنان می‌تواند به عنوان یکی از نمونه‌های بارز اخلاق در موسیقی به ما معرفی شود

وی افزود: مرحوم مهرافشان در زمان حیات خود می‌توانست به شهرت فراوانی برسد، اما خضوع و فروتنی این مرد بزرگ باعث شد تا وی خود را در منزل حبس کند و همه می‌دانیم که جامعه هنری به هنرمندانی که از دیده می‌روند، همواره بی‌التفات است درحالی‌که او از جمله هنرمندان شاخص عرصه موسیقی بود که اعتبار هنری فراوانی دارد.

روشن‌روان در پایان صحبت‌های خود گفت: متأسفانه جامعه هنری و مسئولان هنری ما در بعضی از موارد، برخی از شرایط را فراهم نکرده‌اند و چنین روندی باعث شده که بسیاری از هنرمندان ما در انزوا قرار گرفته و خانه‌نشین شوند. به‌هرحال امیدوارم قدر هنرمندانی را که فعلاً در قید حیات هستند، بدانیم و از آنها در زمان حیاتشان تجلیل‌ و قدردانی کنیم.

سالار عقیلی خواننده موسیقی ایرانی نیز در مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد عبدالکریم مهرافشان گفت: انتظار ما این است که توجه به هنرمندان در زمان حیات آنها اتفاق بیفتد. استاد مهرافشان یکی از بزرگان عرصه نوازندگی ویولن و آهنگسازی بود که خیلی‌ها او را نمی‌شناختند، چرا که او هیچ‌گاه دنبال مسائل دنیوی و شهرت نبود. استاد مهرافشان هنرمندی بود که همواره به دنبال اصل موسیقی بود.

وی ادامه داد: من افتخار داشتم که ۱۵ سال پیش با استاد مهرافشان برای اجرای یک قطعه در ارکستر ملی به رهبری استاد فرهاد فخرالدینی آشنا شوم. گرچه این قطعه به دلایلی اجرا نشد اما تلاش کردم این قطعه را در قلب خود نگه داشته و به مخاطبان نشان دهم که استاد مهرافشان چه انسان والایی بود.

سالار عقیلی پس از پایان صحبت‌های خود قطعه «بهار رویا» از ساخته‌های پرطرفدار زنده‌یاد عبدالکریم مهرافشان را که طی سال‌های اخیر با صدای خوانندگان مختلف به گوش شنوندگان رسیده، اجرا کرد.

فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، حجت‌الاسلام دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، حسین علیشاپور، شهرام صارمی، ابوالفضل صادقی‌نژاد، مجید فروغی، مهدی وجدانی و تعدادی دیگر از هنرمندان، از جمله افرادی بودند که در مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد عبدالکریم مهرافشان حضور داشتند.

پیکر این هنرمند بعد از اقامه نماز توسط حجت‌الاسلام دعایی از تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا (س) تشییع شد.

منبع: مهر

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید