تکنیک‌های متدوال در سنتور نوازی

کتاب «سنتور و تکنیک»ازمحسن غلامی منتشر شد

0

موسیقی فارس؛ کتاب «سنتور و تکنیک» اثر محسن غلامی که برای تمرین‌های خاصی در نوازندگی این سنتور به رشته تحریر درآمده،‌ منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، تکنیک‌های متدوال در سنتور نوازی به چندین نوع اعم از پاساژ، آرپژ، دراب، جفت مضراب‌ها و … تقسیم می‌شود که در کتاب «سنتور و تکنیک» به تمرین پاساژ در سرعت‌های مختلف پرداخته شده است.

محسن غلامی درباره این کتاب می‌گوید: «هدف از اجرای قطعات این مجموعه تمرین سرعت و هم چنین اجرای پاساژهای متنوع بوده تا نوازندگان با فرم‌های مختلفی از این تکنیک آشانیی پیدا کنند. با توجه به اینکه اکثر کتاب‌های تمرین در راستای  تکنیک‌های نوازندگی، صرفا جنبه تمرینی داشته‌اند، مشکلاتی برای  نوازندگان وجود داشته  که یکی از آن حفظ نشدن قطعات در ذهن است.

این سنتور نواز ادامه می‌دهد: «به همین دلیل  سعی شده فرم نوشتن پاساژها همراه با ملودی مناسب باشد تا نوازندگان برای یادگیری قطعات و همچنین حفظ کردن آن، با کمترین مشکل مواجه باشند. در این کتاب هفده قطعه تمرینی در جهت فراگیری پاساژ در نوازندگی نوشته شده و مترونوم اجرایی آن نیز دقیق تنظیم شده است.

وی بیان می‌کند: «در ابتدا نوازندگان می‌توانند با سرعت کمتر از  آنچه که بر روی قطعات نوشته شده آنها را تمرین و اجرا کنند و به تدریج به سرعت اصلی برسانند. در  مجموعه بعدی و جلد دوم این اثر، نیز  به تمرین و اجرای آرپژ در سنتور نوازی پرداخته خواهد شد. امیدوارم که این اثر تا حدی بیانگر شیوه‌ها  و تکنیک‌های  متدوال  نوازندگی این ساز باشد و برای  علاقمندان به این ساز  مفید واقع شود.»

منبع: فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید