نشان بین‌المللی «مولانا» به دکتر «مجید پازوکی» مولوی پژوه اهدا شد

0

موسیقی فارس-منصور جهانی ـ نشان بین‌المللی «مولانا» توسط خانم «اسین چلبی» نواده بیست و دوم مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا به دکتر «مجید پازوکی» مولوی پژوه و مولانا شناس اهدا شد.

نشان بین‌المللی «مولانا» توسط خانم «اسین چلبی» Esin Çelebi نواده بیست و دوم مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا؛ با حضور «شهرام ناظری» شوالیه آواز ایران، خانم «فروزنده اربابی» نماینده بنیاد بین‌المللی مولانا در ایران، و تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و هنری کشور؛ به دکتر «مجید پازوکی» مولوی پژوه، مولانا شناس، دبیر همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان و همچنین مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود اهدا شد.

دکتر «مجید پازوکی» در مورد دریافت نشان بین‌المللی بارگاه «مولانا» گفت: بهترین هدیه‌ای که دریافت کردم و مطمئنم که این هدیه مولانا برای من بود و هیچ چیزی در زندگی‌ام برایم از این عزیزتر نیست.

وی در مورد دلیل اهدای نشان بین‌المللی «مولانا» گفت: طبق تشخیص خانم «اسین چلبی» و بنیاد جهانی مولانا؛ به دلیل تلاش‌هایی بوده است که برای اشاعه اندیشه و افکار مولانا در این سه دهه اخیر بی‌وقفه و خستگی ناپذیر انجام داده‌ام.

قبل از این نیز، نشان بین‌المللی «مولانا» توسط خانم «اسین چلبی» رییس بنیاد جهانی مولانا به استاد «محمدرضا شجریان»، استاد «شهرام ناظري»، دکتر «محمدعلی موحد»، زنده‌یاد «عباس کیارستمی» اهدا شده بود؛ دکتر پازوکی بعد از دریافت این نشان معتبر و جهانی گفت: البته من هرگز خود را در رده این عزیزان و بزرگان نمی‌بینم و شاگرد کوچک و خاک پای همه آنها هستم. واقعیت این است که نشان بین‌المللی «مولانا» همیشه لایق این چهار شخصیت برجسته ایرانی است و من یک شاگرد کوچک مکتب مولانا هستم و در این زمینه هر چیزی دارم از استاد «شهرام ناظري» است که با صدای زیبای خود و معلومات وسیعی که در این زمینه دارند، من را با جهان مولانا و اندیشه این شاعر بزرگ ایرانی آشنا کردند. در این سه دهه، بی‌وقفه من در محضر ایشان بودم و به صورت حضوری از ایشان تلمذ کردم و با ایشان همراهی داشتم.

وی همچنین گفت: آشنايي جدي من با مولانا توسط آثار و صداي ناب و بي‌بديل استاد «شهرام ناظري» صورت گرفت؛ در فضاي عجيب و غريب سال‌هاي آغازين انقلاب، زماني‌كه جامعه ايران به شدت در حال پوست اندازي بود؛ آلبوم مثنوي «موسي و شبان»، آلبوم «گل صدبرگ» و آلبوم «يادگار دوست، مرا عاشق مولانا کرد و همچنین مثنوي خواني‌هاي استاد ناظري در راديو كه بعدها با ساز ني همراه شد در برنامه «ني نامه» كه متون عرفاني را معرفي و راجع به عارفان ایران زمين، بخصوص مولانا صحبت مي‌كردند. به نظر من، استاد ناظري سهم به‌سزايي در معرفي مولانا و عرفان ايراني به جامعه ايرانی داشته و دارند.

 

این مولوی پژوه در ادامه سخنانش اظهار داشت: در شعر مولانا نكاتي را مي‌يافتم كه او را با ديگر شاعران و انديشمندان متمايز می‌نمود. سال ١٣٦٤ به محضر زنده‌یاد علامه «محمد تقي جعفري» نائل آمده و در كلاس‌هاي تفسير مثنوي و نهج البلاغه ايشان شركت مي‌‌كردم. در اين جلسات، با جهان و انديشه مولانا كه مبتني بر مهر و عشق و دوستي بود؛ آشنا شدم. علامه جعفري كاري كرد كه من عاشق و شيداي مولانا شوم؛ بعد از آن، هر جا سخن و نشاني از مولانا و مثنوي بود من هم حاضر بودم.

وی همچنین گفت: سال ٢٠٠٧ همزمان با هشتصدمین سال تولد مولانا، سال «جهاني مولانا» نامیده شد و مراسم آن در قونيه در کشور تریکه برگزار شد که اولين سفر من به قونيه و آشنايي با بنياد جهاني مولانا و خانم «اسين چلبي» رياست محترم بنیاد جهانی مولانا بود. در این مدت، در محضر بزرگانی همچون؛ «محمدعلی موحد»، دكتر «توفيق سبحاني» و استاد «كريم زماني» و دكتر «محمد رضا شفيعي كدكني» تلمذ کرده‌ام.

این مولاناشناس در مورد تأثیر دریافت نشان بین‌المللی «مولانا» بر تحقیقات و پژوهش‌های ادبی‌اش گفت: قطعاً انگیزه من را قوی‌تر خواهد کرد و یک نشاط درونی در من ایجاد کرده است که عزم خودم را جزمتر کنم و وقتی بیشتر از این، بگذارم که این اندیشه در میان نسل جوان، بخصوص کودکان و نوجوانان در ایران، دیگر کشورهای فارسی زبان و حتی در سراسر جهان زنده بماند و اشاعه پیدا کند. چون به نظرم مولانا انسان خارق‌العاده و خاصی بوده است و مثنوی او بخصوص یکی از غنی‌ترین منابع فرهنگی در زمینه اخلاق، ادب و عرفان در طول تاریخ بشریت بوده است و هرگز نظیر آن خلق نخواهد شد.

وی افزود: آن لحظه‌اي كه در اختتاميه میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان در برج كاشانه بسطام، كودكان و نوجوانان بسطامي قطعه‌اي را با سخنان ناب «بايزيد بسطامی» و «ابوالحسن خرقاني» و همچنین ابياتی از مثنوي مولانا را در حضور انبوه جمعيت مشتاق اجرا نمودند؛ بي‌اختيار اشك شوق از چشمانم جاري شد و آن لحظه متوجه شدم اين كار بزرگ، به ثمر نشست و بقول «بوسعيد ابوالخير» كار تمام شد.

دکتر «مجید پازوکی» در مورد حضور خانم «اسین چلبی» نواده مولانا و رییس بنیاد جهانی مولانا؛ در همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان گفت: همایش خیلی خوبی بود، با همه مشقات و مشکلاتی که بر سر راه ما قرار داشت به نحو بسیار خوبی برگزار شد؛ ما از خانم چلبی از چند جهت دعوت کردیم یکی اینکه ایشان یک قدرت بسیار عظیمی در کشور ترکیه هستند، دیگر اینکه برای ما یادگاری از مولانا هستند و ریاست بنیاد جهانی مولانا را بر عهده دارند و در جهت نشر آثار و اندیشه‌های مولانا در جهان تلاش می‌کنند؛ بنابراین فصل مشترکهای زیادی با همدیگر داریم و دیگر اینکه مولانا حاصل و عصاره مکتب عرفان اسلامی و ایرانی است که «بايزيد بسطامی» و «ابوالحسن خرقاني» در همین منطقه آغاز شده است و از همه مهم‌تر اینکه در هشتصد سال پیش، خاندان مولانا از این منطقه عبور کردند و اوقاتی را به زیارت این دو عارف بزرگوار ایرانی سپری کرده‌اند. و خانم چلبی آن سفر را برای ما تداعی کرد که واقعاً از حضور پربار ایشان در همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان تشکر و قدردانی می‌کنم.

وی افزود: ضمن اینکه بعد از این، بین نهادهای فرهنگی ایران و ترکیه، بین انجمن‌های فرهنگی در شاهرود و بنیاد بین‌المللی مولانا پیوندها و سمپوزیوم‌های مشترک و رفت و آمدهای فرهنگی بیشتری اتفاق می‌افتد. بنابراین باز هم فرهنگ است که مردم را به هم نزدیک می‌کند و جهان را به وحدت اندیشه می‌رساند.

دبیر همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان در مورد حضور «شهرام ناظری» در این همایش گفت: استاد «شهرام ناظری» مجموعه گرانبهایی از فرهنگ، ادب، هنر و اخلاق ایرانی است که به نظرم این شخصیت را به مانند یک الماس، دُر و جواهر تک و بی‌نظیر باید در میان بگیریم و حفظ کنیم، از مجموعه دعوت‌های هنری که از هنرمندان به عمل آوردیم تقریباً تنها کسی بودکه بی‌ادعا و بی‌شرط و شروط و بی‌تکبر و بدون هیچ‌گونه چون و چرایی آمد و گفت برای خدمت به عرفان این کشور و بزرگداشت نام این عارفان بزرگ هر کاری لازم باشد انجام می‌دهم.

وی همچنین گفت: تازه بعد از 30 سال آشنایی در اینجا به صورت ملموس احساس کردم که چرا «شهرام ناظری»، «شهرام ناظری» شد و دیگران از این قافله جاماندند و به این جایگاه نرسیدند. چون به هر حال کسانی بودند که برای حضور در همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان دعوت ما را در قبال دریافت مبالغی پذیرفتند. من از حضور پربار استاد ناظری در این همایش تشکر می‌کنم و رسم ادب و شاگردی را بجا می‌آورم در این 30 سالی که در محضر ایشان بودم و افتخار و شرف حضور داشتم از ایشان قدردانی می‌کنم، امیدوارم که خداوند این انسان شریف و هنرمند ارزشمند را برای جوانان عزیز حفظ کند.

مدیر دفتر انجمن ملی دوستداران حافظ دفتر شاهرود در ادامه اظهار داشت: استاد ناظری بی‌ریا و بدون هیچگونه تکبری با مردم کوچه و بازار برخورد می‌کرد و با آنان صمیمانه دیدار گفت‌وگو می‌کرد و چقدر مردم منطقه به ایشان ابراز علاقه می‌کردند. از پیر و جوان، زن و مرد، دانشگاهی، معلم، کارمند و … همه را به یک چشم نگاه می‌کرد و آن منش و مشی مولانا و نشان مولانا در وجود ایشان همیشه حضور داشته و ما را با منش خودش با مولانا آشنا کرده است.

دکتر «مجید پازوکی» دبیر همايش میراث جهانی شاهرود، بسطام، خرقان در پایان سخنانش تأکید کرد: امیدوارم که دنیا به فرهنگ اصیل و ملی خودش برگردد که بخش اعظم آن در همین عرفان اسلامی ایرانی و در اندیشه بزرگانی همانند مولانا و حافظ و دیگران نهفته است و هیچ سرزمینی به اندازه ایران اینقدر عارف و عالم و بزرگان اندیشمند ندارد؛ که هر کدام از آنها گوهری درخشان در آسمان جهان دیروز، امروز و فردا هستند، بخصوص مولانا جلال‌الدین که امیدوارم اندیشه ایشان در سطوح مختلف جامعه و بخصوص برای جوانان منعکس بشود و بازنشر پیدا کند تا بتوانیم در کنار هم با تمسک به این افکار بلند و عالی انسانی بخشی از مشکلات و گرفتاری‌های بشر امروز را حل کنیم.

دکتر «مجید پازوکی» تاکنون سفرهاي متعدد داخلی و خارج از کشور جهت نشر افكار و انديشه‌هاي مولانا داشته‌ و جلسات شرح مثنوي و مولانا شناسي را برگزار کرده است و در مجامع علمي دانشگاهي و فرهنگي نیز به تدریس پرداخته است. مقالات متعددی از وی منتشر شده و كتاب جديدی به نام «ديدار شمس و مولانا» به زودي از این مولوی پژوه منتشر خواهد شد.

در این مراسم که در جوار برج کاشانه بسطام در شهر بسطام برگزار شد، دکتر «عبدالمهدی مستکین» استاد دانشگاه و مدیر بخش فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو، دکتر «حسن حسینی شاهرودی» نماينده شاهرود در مجلس، سید «محمدرضا هاشمی» فرماندار شاهرود، دکتر مرقاتیان رئیس بنیاد شمس تبریزی خوی، دکتر «علی اشرف مجتهد شبستری» رئیس بنیاد مجتهد شبستری، استاد «منصور پایمرد» رئیس هیئت مدیره انجمن ملی دوستداران حافظ، دکتر «علی‌اشرف صادقی» استاد زبان‌شناس، ادیب، از چهره‌های ماندگار کشور و عضو فرهنگستان ادب فارسی، دکتر «اکبر ایرانی» مدیر عامل مؤسسه میراث مکتوب، دکتر «مجدالدین کیوانی» مترجم و عضو شورای علمی دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، «ناهید تیموری» تهیه‌کننده سینما، «شاهو عندلیبی» نوازنده نی؛ که ایشان هم یک نشان از رییس بنیاد مولانا دریافت کردند، «مهران محمدی» مدیر عامل انجمن دوستداران حافظ و جمع کثیری از علاقمندان به فرهنگ و ادب و عرفان حضور داشتند.

 

عکس‌ها: منصور جهانی

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید