موسیقی فجر ۳۴

دومین پاسخ شهرام صارمی به گلایه‌های سرپرست گروه «همایون»

0

موسیقی فارس- مدیر اجرایی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در واکنش به انتشار متن دوم سرپرست گروه موسیقی «همایون» پیرامون نحوه انتخاب آثار این دوره از جشنواره، توضیحاتی را ارائه داد.
به گزارش خبرنگار مهر، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر در واکنش به انتشار متن دوم مهران مهرنیا سرپرست گروه موسیقی «همایون» پیرامون نحوه انتخاب آثار این دوره از جشنواره، توضیحاتی را ارائه داد.
در متن توضیحات شهرام صارمی آمده است:
«جناب مهرنیای عزیز و ارجمند/ نه بر این اعتقادم که این اساسنامه هیچ اشکالی ندارد و نه بر این اعتقادم که هیچ نقدی بر این دوره جشنواره وارد نیست. اما بر این اعتقادم که برای اجرای همین اساسنامه (که اولین سال است نوشته شده و مدت‌ها در فضای مجازی قرار گرفته بود تا مورد راهنمایی دوستان برای انتقاد و پیشنهاد قرار بگیرد) همه توانمان را به کار بستیم. امیدوارم در سال‌های اینده ضمن رفع کاستی‌های اساسنامه هنرمندان نظرات ارزشمند خود را به صورت کتبی به اطلاع دست اندرکاران وقت جشنواره برسانند.
علیرغم اطلاع همگان ناچارم مواردی را دوباره یادآوری نمایم:
۱- ارکسترها، گروه هاوهنرمندان متعددی هستند که هیچ گاه با فراخوان در جشنواره شرکت نمی کنند و در آینده نیز شرکت نخواهند کرد. ستاد جشنواره موظف است که از آنان جهت شرکت در جشنواره دعوت به عمل بیاورد. البته همانگونه که مطلع هستید در دوره‌های قبلی جشنواره تا انجا که من اطلاع دارم، تمامی گروه‌ها، ارکسترها و هنرمندان به‌صورت دعوت در جشنواره حضور داشته‌اند و جشنواره فراخوان نداشته است. (عدالت مطلق).
۲- ارکستر ها، هنرمندان و گروه‌های دعوت شده به جشنواره سال جاری، ابتدا به صورت پیشنهاد و پس از تایید (هیات انتخاب) در جدول برنامه‌ها قرار گرفته‌اند. ضمنا از هنرمندان متعددی نیز دعوت به عمل آمد که به دلایل مختلف امکان حضورشان در جشنواره میسر نشد.
۳- آثار ارسالی به بخش فراخوان حدود ۲۸۰ اثر بوده است که از این تعداد ۲۰ اثر(حدود یک سوم اجراهای جشنواره) انتخاب و در جدول اجراهای جشنواره قرار خواهند گرفت. همچنین پس از تایید نهایی اسامی گروه‌های پذیرفته شده درفراخوان اعلام خواهد شد.
۴- با توجه به امکانات محدود جشنواره (تعداد روزهای برگزاری، تعداد سالن ها، تعدد متقاضیان و …) بدیهی است که جشنواره نمی تواند برای تعداد بیشتری از گروه‌ها امکان اجرا فراهم بیاورد.
۵- در باره قراردادهای مالی گروه‌ها نیز باید اعلام کنم که از قراردادهای سال‌های گذشته و مبالغی که کم و بیش خود شما اطلاع دارید خبری نیست و باید به خاطرهمراهی و درک شرایط مالی سخت این دوره ازهمه هنرمندانی که در جشنواره شرکت دارند تشکر کنم.
۶- در باره قواعد پشت پرده لطفا واضح و شفاف صحبت کنید تا من و در صورت لزوم همگان مطلع باشند.
۷- حضور من در جشنواره که از نظر شما (بد حادثه) و به نظر خودم (خوش حادثه) است، باعث شد برخوردهای عجیبی را شاهد باشم که اگر در این شرایط نبودم، نمی‌دیدم. بعضی از این برخوردها را در فضای مجازی شاهد بوده‌اید.
۸- از آنجا که به مذاکرات شفاهی اشاره کرده‌اید، من هم به صورت شفاهی و جسته و گریخته شنیدم که از پاسخ قبلی من مکدر هستید. چه بخواهید و چه نخواهید به گفته خودتان دوستی و ارتباطی قدیمی داریم (گرمابه و گلستان) و خود شما آگاهید که احترام خاصی برای شما قایلم. علیرغم اینکه در پاسخ قبلی ام هیچ نشانی از بی احترامی نیافتم، اگر موردی بوده عذرخواهی می‌کنم.
۹- درباره اصلاح سیستم نیز با شما کاملا هم عقیده‌ام. اصلاح سیستم نیازمند حضور هنرمندان آگاه، دارای خواسته‌های مشترک صنفی، نگاه عمیق به هنر و شرایط اجتماعی، بی حاشیه، متحد و… است. با رسیدن به این موارد به یقین آرزوهای من و شما برآورده خواهدشد. با احترام.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید