«جنایات و مکافات» کمر تالار وحدت را شکست

0

موسیقی فارس-سهند اینانلو: در گزارشی خبر از شکستن صحنه چرخان تالار وحدت داده شده است. در خلال اجرای نمایش «جنایات و مکافات» به کارگردانی رضا ثروتی ، چرخ دنده های صحنه چرخان در تالار وحدت شکسته است. به گونه ای که حتی گروه هنری برای چرخاندن صحنه در بخش های بعدی نمایش دچار مشکل شده و اجرا تنها در یک دکور انجام شده است.
ظاهرا دلیل این اختلال، عدم رعایت حداکثر وزن دکور (نهایتا ۳ تن) تشخیص داده شده است. شنیده ها حاکی از آن است که گروه هنری نمایش «جنایات و مکافات» ، دکوری به وزن ۶تن! طراحی کرده و در شب اول اجرا زمانی که قصد چرخاندن صحنه را داشته اند؛ چرخ دنده های صحنه شکسته شده و گروه مجبور به اجرای تمام بخش های نمایش در صحنه آغازین و با همان دکور شده است. از همین رو عوامل اجرایی پس از اتمام اولین اجرا سعی در کاستن از وزن دکور داشته اند اما فقط نزدیک به یک تن از آن کاسته اند و مشکل همچنان پا بر جا مانده است.
اما آنچه بیش از همه جای تاسف دارد بی مبالاتی مسئولان بنیاد رودکی است چرا که حتی پس از شکستن صحنه باز هم جلوی گروه را نگرفته اند که بیش از حد مجاز فشاری به صحنه وارد نکنند و باز هم با دوتن بیشتر از حداکثر وزن مجاز، دکور را به هر نحوی بوده، چیده اند و اجرای نمایش ادامه داشته است.
این اولین باری نیست که ازاین دست فجایع در این تالار تاریخی و فوق العاده زیبا رخ می دهد. پیشتر در همین تالار و بر روی همین صحنه خاطره انگیز، شرکت فرانسوی رنو نمایشگاهی از خودروهایش را برگزار کرده و در برنامه دیگری شرکت های لوازم آرایشی، به تبلیغ محصولاتشان پرداخته‌اند..
چندی پیش مسعود دلخواه، استاد دانشگاه تربیت مدرس و کارگردان تئاتر در گفتگویی به برگزاری برنامه های غیر فرهنگی در تالار وحدت اشاره کرده بود و پیش بینی کرده بود که به زودی این قلب فرهنگی تهران تبدیل به محلی برای برگزاری عروسی ها خواهد شد. چرا که مسئولان مربوطه فقط به فکر درآمدزایی به هر نحوی که بتوانند، هستند.
به نظر می رسد تالار وحدت ، کم کم به جمع یک دو جین نماد فرهنگی در حال تخریب تهران خواهد پیوست، تا خاطره اجراهایی به یادماندنی از اساتیدی چون؛ استاد محمدرضا شجریان، بنان، بهرام بیضایی، سیمین غانم، مرضیه و… برای فرزندانمان تنها بدل به افسانه هایی باورنکردنی شود.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید