پیام وزیر ارشاد به یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی

0

موسیقی فارس– جشنواره موسیقی نواحی ایران، با واژگان سرشار از حماسه و عشق آراسته و در متن این گونه‌ی موسیقایی، حضور مستدام و پر رنگ داشته و در مسیر کمال و پویایی فرهنگ بومی این مردم، به سربلندی و طراوت ایستاده است.

به گزارشموسیقی فارس،  یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار کرد.

متن پیام وزیر ارشاد به این جشنواره به شرح زیر است:

به نام خدا

ایران امروز، بیش از هر زمان دیگری نیازمند حضور گشایشگر فرهنگ و هنر و کارکرد تاثیر گذار جلوه‌هایی از این گستره است که ریشه‌هایی دیرین و پیوند‌هایی عمیق و نا‌گسستنی با هویت اجتماعی و قومی مردم دارند.

سهم ویژه‌ای از این حضور را موسیقی نواحی سرزمینمان بر عهده دارد. هنری آمیخته با حکمت، فرزانگی، صلح، آراستگی و شادکامی و سرشار از نغمه و نکته، با تاری از اصالت و دیرینگی و پودی از زیبایی، معرفت و صمیمیت که حقیقت افسانه‌وار خود را از پس قرن‌های متمادی به امروز رسانده و پرده در پرده، فرهنگ شفاهی و میراث هنری ایران زمین را با حنجره‌ها و سر پنجه‌های توانمند خنیاگران، روایت می‌کند.

روایتی که هم هنر است و هم اصلتع هم رسمی ناگزیر و هم زبانی نامیرا؛ کلامی انسانی که از گزند روزگاران تا به امروز در امان مانده و قامت افراشته است.

بی‌تردید شناخت دقیق نقش و کارکرد بی‌بدیل این هنر ماندگار و مطالعه فرصت‌ها و تهدید‌های پیرامونی آن ضرورتی گریز‌ناپذیر است تا با حفظ شایسته دیروز، فردای هویت مدار ما را ضمانت بخشد.

جشنواره موسیقی نواحی ایران، با واژگان سرشار از حماسه و عشق آراسته و در متن این گونه‌ی موسیقایی، حضور مستدام و پر رنگ داشته و در مسیر کمال و پویایی فرهنگ بومی این مردم، به سربلندی و طراوت ایستاده است.

برگزاری این رویداد ارزشمند در کهن دیار کرمان، آمیخته به شعر بومی و الحان موسیقایی مبتنی بر فرهنگ اصیل قومی هر منطقه، تاکیدی مضاعف به ضرورت‌ها و نیاز‌های پیش‌روی دارد تا تجربه تازه‌تر، مفیدتر و سازنده‌تری به کارنامه روشن برگزاری جشنواره‌های موسیقی نواحی کشور بیفزاید.

تلاش‌های خالصانه دست‌اندرکاران این رویداد هویت‌بخش و انسجام‌آفرین را ارج نهاده و از حضور گرم هنرمندان این سرزمین کهن در جشنواره یازدهم صمیمانه سپاسگزارم.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید