پیرمرد چشم و چراغِ دالاهو بود

0

موزیک فارس_پانیذ رحیمی: طاهر یارویسی نوازنده و سازنده تنبور سال 1319 در شهر گهواره، شهرستان دالاهو واقع در استان کرمانشاه پا به عرصه گیتی نهاد همچنین ایشان در خانواده ای یارسانی پرورش یافت.

وی نواختن تنبور را از سنین کودکی (10 سالگی) آغاز کرد و در همان سال‌های ابتدایی فراگیری آوا های مقامی ساز تنبور را از چنگیز فرمانی آموخت و پس از آن هنر ساختن ساز تنبور را نیز نزد همین استاد فراگرفت. اولین و تاثیر گذار ترین استاد او سید ولی حسینی بود که از نوادر نوازندگان زمان خود محسوب می‌شد .از جمله استاد های ایشان لالوبیرخان از استاد های مشهور دالاهو بوده است. مرحوم یارویسی که از مهم ترین مراجع موسیقی تنبور بود زندگی خود را وقف خوانندگی و نوازندگی مقام های تنبور کرد.

مرحوم یارویسی در جشنواره ها، فرهنگسراها و فستیوال های زیادی حضور پیدا کرده بود که از میان آنها می توان به فستیوال موسیقی آیینی برلین در آلمان، اجرای کنسرت تاجیکستان، اجرای قطعاتی از مقام‌های باستانی تنبور در کنفرانس زبان ایلامی و کرمانشاهی، در اربیل در کردستان عراق، فرهنگسرای نیاوران، جشنواره آیینی تهران و… اشاره کرد.

ایشان آلبوم “مجنونی” مقامات مجلسی تنبور را در فروردین ماه سال 1385 با سبک فولک منتشر کردند که مهندسی صدای این آلبوم بر عهده ی ارد انزابی پور بوده است.

این نوازنده ی پیشکسوت موسیقی ایران پس از دست و پنجه نرم کردن با بیماری های مختلف و سپس عارضه ی قلبی، ظهر روز 25 تیر ماه در بیمارستان بیستون کرمانشاه چشم از جهان فروبست.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید