موسیقی فارس_پانیذ رحیمی:کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده کمانچه و سه‌تار ایرانی، جایزه جهانی موسیقی «وومِکس» امسال را برده است.‏

 

این سایت در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کلهر نوشته است: «برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامی که می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند. کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است. او با موسیقیدان‌های سایر فرهنگ‌ها نیز از جمله شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ با زبان موسیقی دیالوگ داشته است. از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند.»

 

به‌ گزارش ایسنا، جایزه وومکس که به‌ عنوان جایزه جهانی موسیقی اکسپو شناخته می‌شود، در سال ۱۹۹۹ تأسیس شده و هر سال، همزمان با رویداد وومکس (رویداد نمایشگاهی موسیقی جهان) جایزه‌ای به یک نفر که شایسته این عنوان در جهان است داده می‌شود.

 

این جایزه امسال در روز پنجم آبان، در مراسم بیست و پنجمین سالگرد تأسیس وومکس، در فنلاند به کیهان کلهر اهدا خواهد شد.

 

کلهر در این مراسم همراه با اردال ارزنجان، نوازنده باغلاما و اهل ترکیه، اجرای مشترک نیز خواهد داشت.

 

رویداد جهانی وومکس در سال ۲۰۱۶ نیز میزبان اجرای مشترک این دو هنرمند بود.

 

پیش از این، موسیقیدانان و آهنگسازان برجسته‌ای چون نصرت فاتح علی‌خان، جیوان گاسپاریان، دانییل وارو، ماریزا و شیخ لو برنده جایزه موسیقی وومکس شده‌اند و کیهان کلهر نخستین نوازنده ایرانی است که به جمع برندگان این جایزه پیوسته است.

 

کیهان کلهر در سال ۱۳۹۵ با گروه راه ابریشم به جایزه «گرمی» برای «بهترین آلبوم جهانی سال» هم نائل شده بود.

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *