موسیقی فارس_پانیذ رحیمی :خواننده ای جوان و خوش آتیه است، هر آنچه یک خواننده نیاز دارد تا تبدیل به یک ستاره محبوب شود در او دیده می شود؛ صدای خوش و دلنشین، استایل مناسب و جذاب، رفتار و سکنات مدنی و نهایتا اخلاق مداری. 

بردیا کرد یکی از خوانندگان جوانی است که صدای گرمش این اواخر در گوش مخاطبان موسیقی پاپ پیچیده است، کُرد با انتشار تنها دو قطعه با صدای خودش توانسته مقدمه ای مناسب برای ورودش به بازار موزیک ایران را فراهم نماید. هرچند بازار ظاهرا اشباع شده است، اما همیشه برای کارهای با کیفیت ظرفیت حضور و بروز نیز وجود دارد.
نامش را که سرچ می کنید با دو قطعه منتشر شده از او مواجه می شوید، ” مغرور” و ” تو برقص”. برای اینکه کمی بیشتر با این خواننده خوش آتیه آشنا شویم با وی به گفتگو نشسته ایم که بخش هایی از این گفت و شنود را در ادامه می خوانید؛
بی مقدمه برویم سر اصل مطلب، چرا در این بحبوحه و این شلوغی وحشتزا خواننده شدید؟ در میان این همه خواننده گم نمی شوید؟
هرچند بعد از مشورت های زیادی که با اهالی موسیقی داشتم تصمیم به ورود به این عرصه را گرفتم اما عامل اصلی ام برای شروع این کار عشق و علاقه ام نسبت به موسیقی و خصوصا خوانندگی بود. از کودکی آرزویم بوده است که به صورت حرفه ای موزیک را پیگیری کنم و برای رسیدن به این هدف نیز تلاش کرده ام و همچنان نیز به تلاشم ادامه خواهم داد، معتقدم هرچقدر هم که بازار شلوغ باشد بازهم میتوانم خودی نشان بدهم و موفق باشم، من یاد گرفته ام که تلاش و پشتکار بی نتیجه نخواهد ماند.

موسیقی چهره ای جدی در ایران ندارد، در این میان چطور به صورت جدی تصمیم به دنبال کردن آن دارید؟
سخن شما کاملا صحیح است اما من با انگیزه ای که پیشتر گفتم وارد این عرصه شده ام. صد البته که یکی از جنبه های حرفه‌ای‌گری درآمد و بازخورد اجتماعی پیشه موردنظر است، اما من بیشتر از روی علاقه ام وارد شدم و در مورد مسایلی که ذکر کردید به مشورت های بزرگان اعتماد کردم و با اتکا به عشقم به موسیقی این راه را آغاز نمودم، در حقیقت موزیک روح من را جلا می دهد، در این دنیای پر از معضلات و درگیری های مادی، نیاز است که بشر به روحش نیز رسیدگی کند و من بهترین روش برای این کار را از راه هنر می بینم، و ترجیح میدهم در این بین تولید کننده آثار باشم تا مصرف کننده. چرا که آرامشی بی همتا به من دست می دهد که در هیچ یک از لحظات زندگی ام نمی توانم آن را تجربه کنم.
از میان خوانندگان هر کس در ابتدای امر از کسی تقلید کرده است.شما هم اینطور هستید؟ اگر اینچنین است خط مشی کدام هنرمند را در پیش گرفته اید؟
در یک کلمه باید بگویم خانم گوگوش! تمام تحریرهایی که فراگرفته ام را مدیون ایشان هستم. نقشی که خانم گوگوش در پیشرفت موسیقی پاپ ایرانی داشته است را بعید است خواننده دیگری بتواند تکرار کند. در اکثر کشورهای فارسی زبان دنیا او را می شناسند و حتی آهنگ هایش را زمزمه می کنند، گوگوش توانست موسیقی پاپ ایرانی را در مجامع هنری دنیا عرضه کند و نشان دهد که پاپ ایرانی هم حرفی برای گفتن دارد.

فکر می کنید با این اوضاعی که در فضای موسیقی کشور حاکم است بتوانید ماندگار شوید؟
همانطور که عرض کردم معتقدم تلاش بی نتیجه نخواهد ماند، من تمام تلاشم را می کنم و امیدوارم این اتفاق بیفتد. البته در کنار کیفیت مناسب موزیک و آواز، باید یک هنرمند از جایگاه اجتماعی مناسبی هم برخوردار باشد که این امر کاملا بستگی به رفتار او دارد. حرف ها و تصمیمات هنرمند است که مشخص می کند چه بخشی از جامعه هوادارش خواهد بود. اگر صرفا به دنبال حاشیه باشد ممکن است چند صباحی نامش روی زبان ها بیفتد اما همانطور که ناگهان مشهور شده ، ناگهان نیز از یادها خواهد رفت. اصلا علاقه ای به چنین روش هایی برای محبوبیت و مشهور شدن ندارم.

چشم انداز دنیای موسیقی خود را چطور ارزیابی می کنید؟
اعتقاد من بر این است که موسیقی می تواند یکی از راه های تسلی روح زخم خورده آدمی باشد که در این دنیای مدرن پیچیده بشدت آسیب پذیر است. چشم انداز من مرهم گذاشتن بر روی این زخم های روحی هم میهنانم است، امیدوارم که بتوانم کمی از بار مصائب قشر فقیر و زحمتکش جامعه بکاهم و باعث دلگرمی شان شوم.

بسیاری از خوانندگان ایرانی دچار یکنواختی در تولید شده اند، چه تمهیدی برای فرار از چنین معضلی در نظر دارید؟
شخصیت من به هیچ عنوان یکنواختی را نمی پذیرد و تاکنون هم در کار موسیقی همیشه سعی کرده ام قالب های جدید و متنوع را امتحان کنم. امیدوارم که بتوانم در عرصه عمومی نیز این انعطاف در تغییر قالب ها را در دستور کار خود قرار دهم. هرچند فکر می کنم سخت است و حتی برخی می گویند ممکن است به ضررم باشد و از این شاخه به آن شاخه پریدن است، اما من از ماندن و سکون بیزارم. ترجیح میدهم همیشه در حرکت و آفرینش آثار متنوع باشم.

خودتان فکر می کنید مخاطبین تان از کدام قشر جامعه باشند؟
جامعه هدفم جوانان متولد دهه های ۶۰ و ۷۰ هستند و در انتخاب ملودی و ترانه هم به این موضوع فکر می کنم که مخاطبین با این سن و سال آیا از چنین اثری استقبال خواهند کرد یا نه؟ اما چنانچه پیشتر گفتم؛ از سکون بیزارم، هرچند مخاطب اصلی ام این قشر از جوانان است اما در آینده سعی میکنم برای سنین مختلف نیز بخوانم.

آیا در آینده ای نزدیک باید انتظار آلبوم و یا کنسرت از بردیا کرد را داشته باشیم؟
بله به زودی آلبوم منتشر خواهد شد و کنسرت نیز پس از انتشار آلبوم در دست اجرا قرار خواهد گرفت. امیدوارم مخاطبین از آلبوم لذت ببرند، مهمترین امر نیز همین لذت بردن است.

فکر نمی کنید با وجود ترافیک بالای خوانندگان در سبک پاپ، ریسک بزرگی کرده اید؟
خیر، می خواهم بار دیگر تاکید کنم که قلبا اعتقاد دارم تلاش و پشتکار اگر در کنار استعداد قرار بگیرد بدون شک به ثمر خواهد نشست. تلاشم را که به صورت روزافزون بیشتر میکنم و در ارتباط با استعداد نیز به داشته هایم ایمان دارم. فکر می کنم جای کسی را تنگ نخواهم کرد و کسی نیز جای مرا نخواهد گرفت.

و اما سخن آخر؟
از صمیم قلب امیدوارم معاش و گذران زندگی برای قشر فقیر جامعه حداقل اندکی ساده تر شود و کمی از رنج آنها کاسته شود. حقیقتا دیدن آسیب هایی که از فقر متحمل می شوند برایم بسیار دردناک است. فقط امیدوارم زندگی برایشان راحتتر شود.

 

 

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *