موسیقی فارس_پانیذ رحیمی: گرامیداشت هشتاد و نهمین زادروز چهره برجسته موسیقی ایران، استاد همایون خرم با حضور خانواده آن مرحوم و جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان برجسته کشور عصر چهارشنبه ۶ شهریور ماه در فرهنگسرای ارسباران برگزارشد.

 

در ابتدای این مراسم ویدیویی از نواختن ویولون ترانه ی محبوب “غوغای ستارگان” توسط استاد همایون خرم روی پرده نمایش سالن به تصویر در آمد.

 

شیرین حیات بخش که اجرای این رویداد را بر عهده داشت به عنوان اولین مهمان، یگانه دختر مرحوم خرم، هاله خرم را روی صحنه دعوت کرد.

 

هاله خرم با اشاره به مهمان نواز بودن زنده یاد خرم از حاضرین در سالن قدردانی کرد و در ادامه گفت: مادر چراغ خانه پدری را برای من و سه برادرم، رضا، علی و امیرمحسن روشن نگه داشته است. جای افتخار است که برادرم امیرمحسن با نوازندگی پیانو راه پدر را ادامه می دهد.

 

وی در ادامه به نقل از شجاع پور گفت: همه ما به دیدار با خالق آثاری که از شنیدن آن لذت می بریم مشتاق هستیم، اما با ملاقات بعضی از هنرمندان می گوییم کاش هیچوقت او را نمیدیدم و با همان تصورات قبلی خود زندگی میکردم، اما هرچقدر از دیدار من با همایون خرم گذشت از خود پرسیدم که هنرش، آثارش و یا خود همایون را دوست داری.

 

هاله خرم افزود: برادرم رضا نیز در ارتباط با خصوصیات اخلاقی پدر کتابی با نام “بس نکته غیر حسن بباید(راز ماندگاری استاد همایون خرم)” را  تألیف کرد.

 

وی درخصوص شاخصه بارز و محبوبیت مرحوم خرم ادامه داد: از خصوصیات اخلاقی و محبوب پدرم احترام بود، احترام گذاشتن به همه افراد فارغ از سن و کوچک یا بزرگ بودن، او همیشه متشکر و قدرشناس بود، از غرور امتناع می کرد و پیرو تواضع بود. محوریت اعمال ایشان محوریت عشق بود، او این کارها را می‌کرد چون عاشق بود.

 

هاله خرم کلامش را با اشعاری از علیرضا شجاع پور در وصف پدرش پایان داد.

 

در ادامه این مراسم، محمد نظر زاده، خواننده رادیو و تلویزیون با همراهی سیامک صلاتی به عنوان نوازنده تار به اجرای قطعه “کاروان” پرداختند. گفتنی است که اجرای اصلی این اثر با صدای کوروس سرهنگ زاده بوده است.

 

مهمان بعدی این نکوداشت، فرخ امین زاده واحدی، هنرمند پیشکسوت و از دوستان زنده یاد خرم بود. وی سخنش را کوتاه نمود و گوش های حضار را مهمان صدای استاد همایون خرم کرد. مرحوم در این فایل صوتی به ایده امین زاده در خصوص نوازندگی قطعه های موجود در کتاب نوای مهر با هدف ارتقاء سطح تدریس هنرآموزان به هنرجویان پرداخت. زنده یاد در این صوت از فرخ امین زاده بابت ضبط و ردیف نمودن آثار تشکر بعمل آورد.

 

این هنرمند پس از ارائه شعری ب سروده خود گفت: این غزل را در وصف ساز و کتاب نوای مهر همایون خرم سرودم و پس از آن به پیشنهاد ایشان دکلمه غزل مذکور با نوازندگی ویولون استاد اجرا شد.

 

پس از آن میلاد کیایی، موسیقی دان و آهنگساز صاحب نام کشور روی صحنه حاضر شد و در خصوص فاخر بودن آثار استاد خرم گفت: همکاری ما پس از انقلاب آغاز شد و حالا که چهل سال از آن زمان می گذرد و در این مدت بیش از چهل هزار قطعه فاخر ارائه شده است هنوز هم نسل جوان به اجرای آثار ما می پردازند.

 

وی در ارتباط با نگاه عاری از سیاست زنده یاد خرم ادامه داد : همایون خرم هیچگاه هنر را با سیاست آلوده نکرد. از آنجایی که سیاست تاریخ مصرف دارد سبب می شود که اثر هنری نیز تاریخ مصرف پیدا کند. مرحوم آثار و اندیشه هایش به دور از سیاست بود و به زبان بهتر آزاده زیست کرد.

 

شیرین حیاتی در ادامه از ابولفضل ریاحی و و امیر متولی، نوازنده تار دعوت کرد و قطعه محبوب “در میان گل ها” با شعری از بیژن ترقی توسط این دو هنرمند اجرا شد.

 

در ادامه نیز علیرضا پورامید، شاعر پیشکسوت و صاحب سبک به اثربخشی عمیق معرفت و عرفان در آثار همایون خرم اشاره کرد و به نگاه شاعرانه و هنرمندانه ایشان تاکید داشت.

 

پس از آن رضا مهدوی پژوهشگر، نوازنده و منتقد رادیو و تلویزیون روی سن حضور یافت و بیان کرد: زنده یاد خرم به هنر ایران آبرو بخشید و دلش برای مردمش می تپید.

 

وی از عدم حضور خوانندگان جوان در جمع حضار اظهار تاسف کرد و گفت: خوانندگانی که با اجرای آثار خرم به شهرت رسیده اند در این جمع حضور ندارند، چرا که دچار بی اخلاقی شده اند. نباید با سلبریتی گری مملکت را به تباهی کشاند و نباید بهاء بی جا داده شود، نسل جوان یاد بگیرد که این نسل را به عنوان حافظ نام ایران بداند. چرا که بخش مهمی از فرهنگ، هنر است و موسیقی بخش مهم هنر محسوب می شود.

 

وی در ادامه با همراهی فریبرز جعفری به عنوان نوازنده تمبک به اجرای اثر پرداختند.

 

در بخش بعدی این گرامی داشت، شیرین حیاتی غزل ۲۰ بیتی خود را با نام “خدای نغمه” در وصف همایون خرم مقابل حضار ارائه داد. او همچنین اشاره کرد این شعر را در شب زادروز مرحوم، یعنی روز ۹ تیرماه سال ۱۳۷۸ سروده است.

 

جواد بدهایی نیز با صدای محمدهاشم احمدوندو نوازندگی سازهای کوبه توسط مهدی احمدوند(طبل) و ارشن آننت (طبله) تصنیف شنیده نشده ای را به اجرا درآورد.

 

بابک شهرکی، به عنوان فرزند هنری زنده یاد همایون خرم روی صحنه حاضر شد و با اجرای آثار محبوبی چون غوغای ستارگان به هنرنمایی پرداخت که با استقبال چشمگیر مهمانان روبرو شد به طوریکه همه ی حاضران در سالن ایستاده وی را تشویق کردند.

 

در پایان مراسم ، پیام سوری نوازنده پیانو نامدار موسیقی کشورمان قطعه هایی از استاد همایون خرم را روی صحنه به اجرا درآورد.

 

خانواده مرحوم تجویدی، خانواده مرحوم جوادلشکر، پری ملکی،عباس تهرانی تاش پدر کلاره نوازی ایران، محمودی خوانساری،استاد هلمی، پوراندخت برومند،حسن و حسین یوسف زمانی، منوچهر سهیلی و علیرضا پور امید از مهمانان ویژه این نکوداشت بودند.

 

گفتنی است زنده یاد همایون خرم نوازنده نامدار ویولن، موسیقی‌دان و آهنگساز برجسته، متولد سال ۱۳۰۹ در بوشهر است. وی در سن ۱۰-۱۱ سالگی به مکتب استاد صبا راه پیدا کرد، از ۱۴ سالگی در رادیو اجرا داشت و در برنامه گلها، به عنوان آهنگ‌ساز، سولیست ویولن و رهبر ارکستر آثار ارزشمندی از خود برجای گذاشت. این هنرمند تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مهندسی برق ادامه داد و دارای مدرک درجه ۱ هنری (معادل مدرک دکترا) از شورای ارزشیابی هنرمندان کشور بود.

 

علاوه بر تسلط در نوازندگی و بداهه‌نوازی، آهنگسازی خلاق و کم نظیر و تسلط به ظرایف نظری و تئوریک موسیقی ایرانی پژوهشگری با ارزش و محققی ممتاز به شمار می رفت. زنده یاد خرم پس از یکدوره تحمل بیماری سرطان در سال ۱۳۹۱ در ۸۲ سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا آرام گرفت.

 

 

درباره ی نویسنده

2 نظر

    خدایش بیامرزد

    گزارش جالبی بود ?? و ای کاش با انسان به این بزرگی زودتر این آشنا میشدم

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *