ویراست دوم کتاب آموزش نی انبان با تالیف «محسن شریفیان»‌ و همکاری «بابک شهرکی»‌ منتشر می شود

موسیقی فارس_پانیذ رحیمی: این کتاب، آغازی برای آموزش هدفمند و نظام بندی شده نی انبان ایرانی محسوب می شود که پیش از این مانند سایر سازهای نواحی ایران ، با شیوه سنتی آموزش داده می شد. ارائه لوح فشرده به عنوان ضمیمه کتاب، سبب می شود تا هنرجویان این ساز را با قواعد و شیوه های ساده، آسان و صحیح فرا بگیرند.

 

درباره این اثر به قلم «محسن شریفیان»  می خوانیم : «موسیقی هر منطقه همچون گویش‌های بومی، لهجه، نشانه و طعم خودش را دارد. نشانه و طعم موسیقی جنوب، همان ساز اصلی و شناخته‌شده‌ی موسیقی محلی بوشهر، نی‌انبان است که جغرافیای حضورش تا استان‌های خوزستان، هرمزگان و کرمان گسترده شده است. به دلیل علاقه‌ی وافر به موسیقی منطقه و همچنین وجود مشتاقان و علاقه‌مندان فراگیری ساز نى‌انبان، تلاش کرده‌ام با بهره‌گیری از تجربه‌های موفق در زمینه‌ی نوازندگی و آموزش موسیقی و مطالعه شیوه‌های مختلف آموزش نواختن نی‌انبان در سراسر جهان و بهره‌گیری و استفاده از فنون نوازندگان شاخص این ساز، متد آموزشی خود را پی‌ریزی کرده و کتاب آموزش نی‌انبان را به چاپ برسانم. این کتاب، درآمد و آغازی برای آموزش سیستماتیک نی‌انبان ایرانی است، سازی که پیش از این، همچون دیگر سازهای نواحی ایران و کشورهای شرقی، به شیوه‌ی سنتی و سینه‌به‌سینه آموزش داده شده است. با ارائه‌ی لوح فشرده‌ای که همراه کتاب است، علاقمندان و هنرجویان این ساز می‌توانند با قواعد و اسلوب ساده، آسان و صحیح، نواختن نی‌انبان را فرا بگیرند.»

 

بابک شهرکی نیز در واکنش به استقبال علاقه مندان در صفحه شخصی اینستاگرام خود نوشت: استقبال خوشایند و امیدبخش علاقمندان به آموختن نوازندگی ساز نی انبان از کتاب آموزشی اين ساز، ما را بر آن داشت که با توجه به بازخوردها و تجربیات اساتید و هنرجویان، ویراست دوم آن را نیز تهیه کنيم.  خوشحال خواهيم شد كه نظرات منتقدين اين کتاب را در بهبود مطالب آن داشته باشيم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *