بزرگداشت حکیم عمر خیام گرامی باد +فیلم

موسیقی فارس_سهند اینانلو: ۲۸اردیبهشت، روز بزرگداشت “حکیم عمر خیام”، یکی بزرگترین ادیبان و دانشمندان تاریخ ایران بر اهالی فرهنگ و علم فرخنده باد.

به گزارش موسیقی فارس، امروز ۲۸ام اردیبهشت ماه، سالروز تولد و بزرگداشت ملی “ابوالفتح خیام نیشابوری” (معروف به حکیم عمر خیام-زاده سال ۴۲۷شمسی در نیشابور) عالم ایرانی است. خیام یکی از مشهورترین شخصیت های تاریخ علم و ادب ایران می باشد، وی به واسطه رباعیاتش که غالبا در نعت و ستایش زندگی بشری است در جهان بسیار محبوب و معروف است. یکی از آثار ماندگار این دانشمند قرن پنجم و ششم شمسی، تهیه و تنظیم “تقویم جلالی” می باشد که بسیاری از مورخان و تاریخ شناسان معتقدند این یادگار خیام، دقیق ترین تقویمی است که بشر توانسته تا به امروز اختراع کند.
.علاوه بر شعر و ریاضیات، خیام در حوزه های موسیقی، فلسفه، نجوم، جبر و هندسه و… نیز به درجه استادی رسیده بود و یکی از نوابغ بی بدیل دوران خود بشمار می رفت. به جرات می توان گفت حکیم عمر خیام مشهورترین شحصیت فرهنگی ایرانی است که آثارش در سرتاسر جهان شناخته شده و به زبان‌های مختلف نیز ترجمه گردیده. مجموعه اشعار این ادیب خراسانی، برای اولین بار در اواسط قرن نوزدهم و توسط مستشرقی به نام “ادوارد فیتزجرالد” به زبان انگلیسی برگردانده شد، همین امر نیز موجبات شهرت بیش از پیش خیام در جهان را فراهم ساخت. در مورد علاقه‌مندان غربی آثار عمر خیام بسیار نقل شده است اما یکی از مشهورترین این روایت ها، داستان سربازی است که در دوران جنگ جهانی اول کشته شده بود و زمانی که جسد بی جانش را می یابند، از داخل جیب های لباسش مجموعه رباعیات خیام را پیدا می کنند.
حکیم عمر خیام اثری بسیار مهم در باب مدسیقی نیز به رشته تحریر درآورده که” القول علی اجناس الذی بالاربعه” نام دارد.
خیام نیشابوری که در دوران حکومت سلجوقیان بر فلات ایران می زیست، سرانجام در تاریخ ۱۲آذر سال ۵۱۰شمسی (در ۸۳سالگی) و در شهر زادگاه خود چشم از جهان فروبست.

قطعه خیام خوانی را با صدای استاد شجریان بشنوید، این اثر در سال ۱۹۹۹میلادی و در مراسم اعطای نشان پیکاسو به محمدرضا شجریان (از طرف یونسکو_نهاد فرهنگی سازمان ملل متحد) و در در شهر پاریس اجرا شده است؛

اختصاصی موسیقی فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *