موسیقی فارس_سهنداینانلو: ۲۱خرداد زادروز سیدخلیل عالی نژاد آهنگساز، نوازنده و خواننده فقید موسیقی مقامی و دستگاهی ایران گرامی باد.

سیدخلیل عالی نژاد متولد ۲۱ خرداد ۱۳۳۶ در شهرستان صحنه، از توابع استان کرمانشاه بود که در سال ۱۳۸۰ و در کشور سوئد به قتل رسید”این خواننده و آهنگساز مشهور موسیقی ایرانی از رهبران مذهبی دراویش (یارسان‌ ها) بود و همین مساله قتل وی را بسیار پیچیده‌تر کرد تا جایی که تا به امروز عاملین این جنایت شناسایی و دستگیر نشده اند.
عالی نژاد از همان کودکی و به جهت نوازندگی پدرش (سید شاهمراد عالی نژاد) با موسیقی و خصوصا ساز تنبور آشنا شد و نزد اساتید موسیقی مقامی در استان کرمانشاه تعلیم دید. سید خلیل که فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشگاه هنر بود، علاوه بر موسیقی مقامی تسلط کافی بر موسیقی دستگاهی ایران نیز داشت و همچنین موسیقی عرفانی ایران را به خوبی می شناخت. سید خلیل پیش از ورود به دانشگاه برخی از سازهای ایرانی (خصوصا تنبور) را در حد استادی می نواخت، از همین رو به عضویت گروه تنبورنوازان شمس (به سرپرستی کیخسرو پورناظری) درآمد که حاصل آن کاست “سخن عشق” بود که با صدای شهرام ناظری منتشر شد. از این اثر می توان به عنوان نخستین حضور حرفه ای سید خلیل عالی نژاد در عرصه موسیقی ایران یاد کرد، اما این فقط آغاز راه بود چرا که پنج آلبوم خاطره انگیز از این وی بر جای مانده که همگی مورد تشویق و تمجید اساتید وقت موسیقی ایرانی قرار گرفتند و هنوز هم به عنوان یکی از آثار مرجع موسیقی مقامی، سرمشق جوانان علاقه مند به این عرصه می باشد. البته آثار ضبط شده بسیاری به صورت غیررسمی از عالی نژاد بر جای مانده که در محافل و یا اجراهای خصوصی نواخته است اما عمر کوتاه این هنرمند و عارف معاصر اجازه انتشار تمامی این گنجینه های موسیقایی را نداد و متاسفانه خانواده هنر ایران بسیار زودتر از آن چه تصور می شد در غم سید خلیل نشست. البته از وی دو عنوان کتاب ارزشمند نیز به یادگار مانده است، اولی در سال ۱۳۷۵ و تحت عنوان “تنبور از دیرباز تاکنون” منتشر شد که در واقع رساله پایان نامه وی بود و دومی “رساله یاری” بود که در سال ۱۳۷۹ به رشته تحریر درآمد اما ۴سال پس از مرگش برای نخستین بار انتشار یافت.

اما پایان کار سید دردناک و دلخراش بود، وی در سال ۱۳۷۹ تهران را موقتا به مقصد سوئد ترک کرد ولی متاسفانه هیچ‌گاه نتوانست برای بار دیگر مام میهن را به چشم ببیند، چرا که عاقبت در ۲۷آبان ۱۳۸۰، در شهر گوتنبرگ سوئد مورد هجوم بی رحمانه افراد ناشناس قرار گرفت و به طرز وحشیانه ای به قتل رسید.

اجرای به یاد ماندنی و تحسین برانگیز سید خلیل عالی نژاد در جشنواره “موسیقی حماسی ایران”؛

گوشه هایی از مراسم خاکسپاری سید خلیل عالی نژاد؛

اختصاصی موسیقی فارس

درباره ی نویسنده

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *