غلط مصطلح علیرضا قربانی را نادیده بگیرید

موسیقی فارس-«ربابی خوانی»علیرضا قربانی در حالی حاشیه ساز شد که پیش از این چند خواننده سنتی ربابی خوانی کرده‌اند.

اخیرا قطعه‌ی از علیرضا قربانی در همکاری با عالیم قاسم‌اف منتشر شده که رسانه‌ها و خبرنگاران موسیقی بر این باورند که  قربانی در آن مرتکب اشتباه فاحشی شده است.

او در این قطعه بیتی از مولوی را اشتباه ادا می‌کند و در مصراع «ای آرزوی آرزو آن پرده را بردار زو» را می‌خواند، واژه‌ای را به اشتباه تلفظ می‌کند و می‌گوید: «ای آرزوی آرزو آن پرده را بردار ز رو»؛ یعنی به جای واژه «زِ او»، «زِ رو» گفته می‌شود.

البته رسانه‌ها قطعا نمی‌دانند که نسخه‌های متفاوتی از کتاب‌ها و دیوان‌های شاعران موجود است و این امری بدیهی است که یک کلمه با برداشت‌ها و مفاهیم و حتی تلفظ مختلف استفاده شود.اتفاقاتی از این دست بسیار می‌افتد و این اشتباه نیست. به نظر می‌رسد رسانه‌ها باید در نگارش اخبار خود تجدید نظر کنند و این بار به لطف صاحب قلمان با سواد خود غلط مصطلح علیرضا قربانی را نادیده بگیرند.

محمدرضا شجریان تصنیف «ربابی» را با نام آهنگ «مستان سلامت می‌کنند» از آلبوم «رندان مست» نسخه ای آرزوی آرزو آن پرده را بردار ز رو» را اجرا کرده بود.

قطعه «ربابی» را عالیم قاسم‌اف و علیرضا قربانی با آهنگسازی حسام ناصری در دستگاه چهارگاه همراه با تلفیقی از موسیقی ایرانی جَز خوانده‌اند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *