آهنگ «گل یخ» کوروش یغمایی پنجاه ساله شد

1

موسیقی فارس-غزل خواجوی: آهنگ معروف «گل یخ» از کوروش یغمایی، قطعه‌ای در سبک فولک-راک که بارها از سوی خواننده‌های مختلف بازاجرا شده، امروز ۵۰ ساله شد.

کوروش یغمایی آهنگساز، نوازنده و خواننده ایرانی است که سبک راک را در ایران بنیان نهاد و پدر راک ایران لقب گرفت. این خواننده کار جدی خود را در سن ۱۸ سالگی با ایجاد و سرپرستی گروه راک اینسترومنتال «راپچرز» آغاز کرد و به خاطر چیره‌دستی و سبک ویژه نوازندگی گیتار به او لقب «پنجه طلایی» داده بودند.

قطعه گل یخ یکی از معروف ترین آثار این خواننده است که در سال ۱۳۵۰، در اولین آلبوم او به نام «گل یخ» منتشر شد. ترانه سرای این آهنگ یکی از همکلاسی‌های یغمایی در دانشگاه ملی ایران (شهید بهشتی)، مهدی اخوان لنگرودی است.

گل یخ، برپایه داشتن استانداردهای جهانی به سرعت فراتر از مرزهای ایران رفت و در سراسر جهان شنیده شد و در پی آن، خوانندگان و نوازندگان بسیاری این آهنگ را در کشورهای مختلف جهان اجرا کردند؛ در واقع این اولین باری بود که موسیقی ایران وارد عرصه‌های جهانی می‌شد.

هم‌چنین در سال ۲۰۱۸، رپر آمریکایی نصیر بن اولو دارا جونز با نام هنری ناس، با رعایت حق انتشار این آهنگ، ملودی آهنگ خود به نام «آدم و حوا» را از این آهنگ الگو برداری کرد.

در ادامه می‌توانید به این آهنگ زیبا گوش دهید.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

1 دیدگاه

پاسخ دهید