داستان ها و حقایقی جالب از پشت پرده معروف ترین عکس ثبت شده از گروه «بیتلز»

موسیقی فارس_پریسا حسین پور: چه شما طرفدار گروه «بیتلز» باشید چه نه، احتمالا با نمادین ترین جلد آلبوم این گروه یعنی «Abbey Road» (جاده اِبی) آشنا هستید. همان عکس معروفی که چهار عضو بیتلز کاملاً هماهنگ با هم از روی خط کشی عابر پیاده ی خیابان عبور می کنند. در حالی که گروه موضوع اصلی این عکس است، اما موارد جالب توجهی در پس زمینه وجود دارد.

آلبوم Abbey Road یازدهمین آلبوم و آخرین آلبومی بود که آنها با همدیگر ضبط کردند، حتی اگر «Let It Be» آخرین آلبوم این گروه بوده باشد (ضبط آلبوم Abbey Road بیشتر طول کشیده بود). جلد آلبوم Abbey Road از این جهت منحصر به فرد بود که نام گروه یا عنوان آلبوم در جایی از جلد دیده نمی شد.
عکسبرداری برای جلد این آلبوم در مکانی مناسب برای گروه، درست در بیرون از استودیو آنها در خیابان اِبی (Abbey Road) انجام شد. در ابتدا قرار بود عنوان اولیه آنها برای آلبوم، اورست باشد که مارک سیگار مورد علاقه صدابردار آنها بود. همچنین بنا بود فیلمبرداری در کوه های هیمالیا انجام شود. اما برای تصویر برداری آسان تر در لندن این پروژه کنار گذاشته شد.

در صبح روز ۸ آگوست ۱۹۶۹، یک پلیس جاده مورد نظر را بست تا عکاس «ایان مک میلر» بتواند این عکس نمادین را بگیرد. او برای گرفتن این عکس از یک نردبان بالا رفت و کل این پروژه عکسبرداری فقط ده دقیقه به طول انجامید. ایده این شکل از عکسبرداری از «پل مک کارتنی» بود و مک میلر نیز از این ایده استقبال کرد. میلر در آن روز و در آن ده دقیقه فقط شش عکس گرفت و یکی از آن ها را که در آن اعضای گروه کاملاً هماهنگ با هم از عرض خیابان و خط کشی عابر پیاده عبور می کردند را به عنوان عکس نهایی برگزید.

به دلیل ماهیت سریع عکسبرداری و سادگی در پوشش اعضای گروه، طرفداران به سادگی می توانستند ببینند دقیقاً چه اتفاقی در آن روز می افتد. در عکس روی جلد آلبوم پل مک کارتنی پا برهنه است و این به آن دلیل است که او بعد از دو عکس ترجیح داد صندل هایی را که پوشیده بود درآورد. در عکس همچنین گروهی از مردان سفید پوش در گوشه سمت چپ پس زمینه به چشم می خورند و کمی جلوتر و نزدیک به اعضای گروه یک ماشین فولکس واگن سفید رنگ مدل بیتل با شماره پلاک LMW 281F پارک شده است. در حالی که کنایه از وجود یک بیتل (سوسک) در جلو آلبوم بیتلز بود، چهره دیگری که در پیاده روی سمت راست ایستاده و مشغول تماشای اعضای گروه حین عکسبرداری بود نیز در این عکس به چشم می خورد که داستانی کاملاً مخصوص به خودش را دارد.

این مرد یک توریست آمریکایی به نام «پل کول» بود. و آن روز آنجا نبود برای اینکه اعضای گروه را ببیند. او در واقع نمی خواست همسرش را تا ایستگاه گردشگری بعدی دنبال کند و تصمیم گرفت وقت خود را در خارج بگذراند. او با افسر پلیسی که جاده را برای عکسبرداری از بیتلزها بسته بود شروع به گفت و گو کرد و در این حین چهار مرد را در حال عبور از عرض خیابان دید. کول نمی دانست این مردان چه کسانی هستند و چه کارهایی انجام می دهند، فقط به این فکر می کرد که آنها مانند یک دسته کوک به نظر می رسند. ماه ها از این جریان گذشت تا اینکه یک روز همسر کول، که یک نوازنده ارگ در کلیسا بود، یک کپی از آلبوم را برای پخش در یک مراسم عروسی دریافت کرد و آنجا بود که کول فهمید که او یکی از معروف ترین عکس های جلد آلبوم در تمام دوران حضوری اتفاقی داشته است.

موارد عجیب دیگری نیز از آلبوم Abbey Road به وقوع پیوست. ماشین فولکس واگن سفید رنگ مدل بیتل (Beetle) که در عکس بود چندین بار به سرقت رفت است. زیرا متعلق به شخصی بود که آپارتمان وی آن سوی خیابانی که استودیو ضبط گروه در آن قرار داشت واقع شده بود. سرانجام فولکس واگن در سال ۱۹۸۶ در یک حراجی به مبلغ ۲۵۳۰ پوند فروخته شد و در سال ۲۰۰۱ در یه موزه در آلمان به نمایش درآمد.

جالب است بدانید که شایعاتی نیز حول محور این آلبوم و عکس معروف آن وجود داشت. بیشتر آنها بر این تئوری استوار بودند که پل مک کارتنی در حقیقت در یک سانحه رانندگی کشته شده و جای وی را در عکس روی جلد یک فرد شیاد پر کرده است. همچنین گفته می شد این عکس به دلیل لباس هایی که «لنون» و «استار»، دو تن از اعضای گروه، به تن داشتند مربوط به مراسم تشییع جنازه بوده است و علت پا برهنه بودن پل مک کارتنی را نیز به نوعی با دفن افراد بدون کفش در فرهنگ های خاصی مرتبط دانسته بودند.

گفتنی ست با گذشت بیشتر از پنجاه سال از ثبت این عکس تاریخی، خط کشی عابر پیاده خیابان اِبی در لندن یک جذابیت بزرگ برای گردشگران محسوب می شود و آنها برای تقلید از ژست معروف بیتلزها در سال ۱۹۶۹ به این سایت معروف گردشگری می آیند. این سایت همچنین دوربین وب کم مخصوص به خود را دارد که اگر فقط برای مدتی آن را تماشا کنید،

کسی را می بینید که وارد خیابان شده و روی خط کشی عابر پیاده می ایستد ک ژست معروف بیتلز را تقلید می کند.

منبع: اختصاصی موسیقی فارس

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *