ابتذال، سودای دیده شدن در میان جماعت خواب‌زده

0

موسیقی فارس-غزل خواجوی: ابتذال کلامی در موسیقی چیز تازه‌ای نیست؛ به قول استاد همایون خرم «ابتذال ممکن است در کلام باشد اما ابتذال در موسیقی معنایی ندارد.» در همه جای دنیا موسیقی «پر بازدید» صرفا به خاطر ابتذال کلامی یا دیداری وجود دارد. در کشورمان ایران نیز این ابتذال در چند سال اخیر بیش از پیش شده است؛ در واقع به آسان ترین راه برای دیده شدن و فروش تبدیل گشته است.

در سال‌های اخیر، خوانندگان نوظهور بسیاری پا به عرصه موسیقی گذاشته‌ و هر یک از آنان برای دیده شدن به کاری متوسل شده‌اند؛ یکی با پوشیدن لباس‌های عجیب و غریب در کنسرت و مراسم‌ها و دیگری با عربده کشی روی صحنه. اما در این میان خوانندگان قدیمی دیگری نیز وجود دارند که برای از تب و تاب نیافتادن در این عرصه دست به کارهای عجیب می‌زنند.

یکی‌از این خوانندگان، ساسان حیدری یافته ملقب به ساسی مانکن است که چندی است قدم در این راه گذاشته است؛ او با آهنگ «جنتلمن» دوباره در بین مردم، به ویژه کوکان و نوجوانان، ترند شد و جنجال‌های بسیاری را به وجود آورد. او که دیده شدن از این طریق به مذاقش خوش آمد، پس از آن، آهنگ جنجالی دیگری به اسم «دکتر» را منتشر کرد، که در آن کودکان را ابتدا به فضای مجازی و بعد کتاب خواندن دعوت می‌کرد!

حال او دست به کاری فراتر از تصور زده و یکی از بازیگران فیلم‌های بزرگسالان آمریکا را در موزیک ویدیو خود آورده است و با وام گرفتن از جمله معروف «نرو سمیه» از فیلم «ابد و یک روز» سعید روستایی، قرار است آهنگ جدیدی منتشر کند!

این خواننده خبر انتشار این آهنگ را دیشب (۱۱ اسفند ۹۹) منتشر کرد، اما به واسطه بازی بازیگر‌ معروف فیلم بزرگسالان آمریکا، در موزیک‌‌ ویدیو خود، رکورد لایک و بازدید را تا به این لحظه زده است!

درد موسیقی جامعه ما یکی دو تا نیست، دردی است برای جماعت خواب زده‌ای که نمی‌خواهند باور کنند که موسیقی فراتر از درگیر شدن با ابتذال است؛ یادمان باشد که موسیقی غذای روح‌ است، همان طور که غذای کثیف و بدمزه را برای خوردن انتخاب نمی‌کنیم، باید حواسمان به غذای روحمان نیز باشد و جهل آن است که بدانیم چه می‌شنویم ولی کماکان بشنویم…

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید