موسیقی فارس-غزل خواجوی: تازه‌ترین اثر همایون شجریان با نام «هوای زمزمه‌هایت» برای سریال «می‌خواهم زنده بمانم» منتشر شد.

شعر این آهنگ سروده مشترک زنده یاد حسین منزوی و هوشنگ ابتهاج (سایه) است. آهنگسازی این قطعه بر عهده غلامرضا صادقی بوده است. همایون شجریان به سه‌تارنوازی در این اثر پرداخته و نوید زمردی به عنوان نوازنده گیتار در این آهنگ حضور دارد.

این قطعه دومین همکاری شجریان با سریال «می‌خواهم زنده بمانم» به کارگردانی شهرام شاه حسینی است که از شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود.

وی در خصوص این همکاری بیان کرد:« گمان می‌کنم ذکر پاره‌ای نکات و توجه به آنها خالی از لطف نباشد. در همکاری بین دو حوزه‌ی متفاوت هنر یعنی هنر موسیقی و هنرهای تصویری، آنچه نخست حائز اهمیت است حفظ روح داستانی است که روایت می‌شود. در ساخت این اثر و اثری که پیش‌تر به سمع و نظر شما رسید تلاش کرده‌ایم ضمن پایبندی به اصول موسیقی کلاسیک ایرانی در اجرای آواز، نقبی هم به فضاهایی بزنیم که باعث نزدیکی بیشتر موسیقی به فضای داستان شود؛ موسیقی، ضمن حفظ مرزهای خود به عنوان اثری مستقل در تلاش بوده‌است تا همگام باشد با آنچه روایت می‌شود.»

او این طور ادامه داد:«به چند تکنیک به‌کار گرفته‌شده در این اثر که ریشه در موسیقی قومی و دستگاهی دارد اشاره می‌کنم. در بخش اول که آواز با غزل زیبای زنده یاد حسین‌ منزوی آغاز می‌شود، از رنگ‌و‌بو و بخشی از تکنیک آوازی موسیقی خراسان استفاده شده است.
این حالتها به شکلی تعدیل شده و همسو با زیباشناسیِ مناسبِ این قطعه اجرا شده‌است و به عمد از نوانس و لحنی که در خوانندگی موسیقی خراسان بکار می‌رود کمی فاصله‌ گرفته‌است.»

درباره بخش دوم و سوم آواز این طور گفت:«بخش دوم آواز با ریتم پنج ضربی که از ریتم های شاخص موسیقی ایرانی ست آغاز می‌شود و زمان‌بندی ملودی اصلی و تنظیم گیتار به شکلی طراحی‌شده که بی‌آنکه لنگ بودن ریتم پنچ ضربی القا شود، آرام و روان مخاطب را با معنی کلام و حس کار همراه ‌کند.
در بخش سوم که غزل استاد سایه بر آن می‌درخشد، ملودی کلام ضمن آنکه مخلوق ذهن آهنگساز است، نیز ملهم از حال‌و‌هوای گوشه کرشمه در ردیف دستگاه شور است . در این قسمت، همان‌گونه که وزن شعر تغییر می‌کند، ریتم قطعه بی آنکه خللی در احساس ایجاد کند از پنج به شش ضربی تغییر یافته‌است.»

و در پایان شجریان افزود:«عزیزانم در سالهای اخیر با نگاهی چند وجهی و عاری از تعصب، آثار مختلفی تقدیم حضورتان گردید که هر یک با علاقه شخصی و هدفی خاص انتخاب و منتشر شده‌است. امیدوارم به فراخور هر قطعه و ویژگی‌های منحصربه‌فردش، گاه با آنچه از کودکی فراگرفته ام و گاه با تکیه بر امکانات تازه‌ای که در خلق و اجرا در اختیارم قرار می‌گیرد، بتوانم اثری درخور پسند شما عزیزان عرضه کنم.»

در ادامه می‌توانیپ آهنگ «هوای زمرمه‌هایت» را از سایت موسیقی فارس و یا دیگر سایت‌های معتبر موسیقی دانلود کنید.

درباره ی نویسنده

غزل خواجوی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *