موسیقی فارس-مجموعه آهنگ‌های بی‌کلام جواد بطحایی آهنگساز و نوازنده موسیقی ایرانی در قالب آلبوم «نغمه‌های شیرین» پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

آلبوم «نغمه‌های شیرین» در قالب آثار بی کلام جواد بطحایی آهنگساز و نوازنده پیشکسوت موسیقی ایرانی در بازار موسیقی منتشر شد.

مهر نوشت: این آلبوم مجموعه قطعات بی کلام شامل مقدمه، پیش درآمد، چهارمضراب، رنگ و فرم‌های آزاد است که در طول زندگی‌ام در بیات ترک و ماهور ساخته‌ام. البته تمامی این قطعات در کتاب «قهر و ناز» با نت نگاری، لوح فشرده و توضیحات جامع در دست انتشار است.»

«ناله دل»، «چهارمضراب سروش»، «رنگ قهر و ناز»، «موج»، «گفتگو»، «پیوند»، «پالیز»، «رنگ لیلی»، «دل شکسته»، «شهابی»، «چهارمضراب خروش»، «مزه نگاه»، «چهار مضراب پریش»، «نغمه‌های شیرین» قطعات این آلبوم را تشکیل می‌دهند.

غلامرضا علی‌زاده (شباب) مدرس دانشگاه و پژوهشگر در یادداشتی پیرامون این آلبوم نوشته است:

«جواد بطحایی موسیقی دان و آهنگسازی پراحساس با عاطفه انسانی سرشار، آنگاه که مضراب به دست می‌گیرد و به روی سیم‌های سنتور ضرباهنگ خویش را فرود می‌آورد. گویی که از این جهان به جهانی دیگر شود. او خنیاگر خوش نوا و چیره دست است که با نوای ساز خویش آنچه را که زبان از بیان آن در می‌ماند، چون جاری زلال با زبان موسیقی بازگو می‌کند او چون بسیاری از هنرمندان سرفراز و اوج پرواز، جاذبه هنر را با قانون عرضه و تقاضا مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار نمی‌دهد بلکه هنر فاخر، ناب و تابناک را از خاک به افلاک و از فرش به عرش می‌رساند.

بارها مشاهده کرده‌ام که جواد بطحایی نغمه‌های شیرین خویش را در سکوت وهم آلود شب ترنم می‌سازد به گونه‌ای که گویا موجی از ذهنش عبور می‌کند و بر اندیشه‌اش خطور می‌نماید پس آنگاه الهام بخش آفرینش‌های جاودانه هنری می‌شود…

جواد بطحایی عاشق است. او عاشق ایران است. عشق او به میهن و وطن، ستودنی و آموختنی است بارها وقتی ترانه ملی و میهنی ساخته و پرداخته خود را گوش می‌کند. هاله‌ای از نم فضای چشمانش را می‌پوشاند. جواد بطحایی آهنگسازی به غایت پر کار است و با زخمه‌های دیرین، نغمه‌های شیرین را در این آلبوم با مقدمه و پیش درآمد و چهارمضراب و رنگ و فرم آزاد به کار گرفته است. آلبومی که قطعات آن را آهنگساز در طول زندگی هنری خویش در بیات ترک و ماهور ساخته است. این هنرمند برای حفظ وحدت اجرا در جاهایی با ساز تنها ملودی آوازی کوتاه نواخته است تا آهنگ را به قطعه بعدی پیوند زند.»

جواد بطحایی از جمله هنرمندانی است که علاقه مندان موسیقی او را اغلب با نوازندگی سنتور می‌شناسند. به عبارتی او با تک‌نوازی‌هایش شناخته شده است ولی وجه آهنگسازی او کمتر شناخته شده و گذشته از چند قطعه بی کلام (که گاه برای سنتور و گاه برای سنتور وارکستر تنظیم شده است)، تمایل او به موسیقی با کلام در قالب تصنیف است. بطحایی با شعر فارسی آشنایی بسیاری دارد و از موسیقیدانانی است که با دنیای شعری و تصویری نوذر پرنگ، انس و الفت دارد.

این هنرمند که در حوزه آهنگسازی و نوازندگی سنتور مشغول به فعالیت است. در ابتدای دوران هنری خود مبانی و تئوری و سلفژ را نزد استاد غلامحسین ظهیرالدینی فرا گرفت و در سال ۱۳۵۸ جهت تحصیل موسیقی وارد دانشکده هنرهای زیبا شد و از محضر هنرمندانی چون مجید کیانی و سپس فرامرز پایور و پرویز مشکاتیان بهره برد. وی ساز نی را نیز ادامه داده و ردیف آوازی را نزد عبدالنقی افشارنیا به پایان رسانید. بطحایی از سال ۱۳۷۲ با استاد شجریان و گروه آوا همکاری داشته است. وی سال‌ها در هنرستان موسیقی پسران به تدریس اشتغال داشته و هنر سنتور سازی را نیز تجربه کرده و در ساختن این ساز نیز مهارت دارد.

«حدیث سرو و گل و لاله» با هنرمندی حسن ناهید و کامبیز گنجه‌ای و خوانندگی مجتبی عسگری، «از فراق تا صبح» با همکاری داریوش زرگری و ایرج طباطبایی، «صبح و شب – تک نوازی سنتور»، «شکوه – تک نوازی سنتور به یاد پرویز مشکاتیان»، «ابدیت – تک نوازی سنتور به یاد محمدرضا شجریان»، «فریاد خزان – تک نوازی سنتور به یاد فرامرز پایور»، «جستجو- تک نوازی سنتور»، «راجه یک» با همراهی درشن آنند، «شب زیبا» به خوانندگی سالار عقیلی، «پاییز» با همراهی پدرام خاورزمینی، «مزه نگاه» با همراهی درشن آنند، «نبرد کوروش» با همراهی پژمان حدادی، «هوای تازه» با همراهی درشن آنند آلبوم‌هایی هستند که تاکنون توسط جواد بطحایی پیش روی مخاطبان قرار گرفته‌اند.

درباره ی نویسنده

لی لا رضایی

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *