مدرسه بیدار با تدریس آروین صداقت‌کیش برگزار می‌کند

0

موسیقی فارس-مدرسه هنر و ادبیات بیدار دوره آنلاین درباره کوارتت‌های بتهوون را برگزار می‌کند. این جلسات با تدریس آروین صداقت‌کیش، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی در شش جلسه دوساعته از 13مردادماه آغاز می‌گردد. کلاس‌ها به‌صورت هفتگی در روزهای چهارشنبه از ساعت 19 الی 21 برگزار می‌گردد و ضمناً مدرسه بیدار فیلم ضبط‌شده دوره‌ را نیز برای دانلود در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهد.

کوارتت‌های زهی بتهوون اکنون سال‌هاست در میان آثار مرجع موسیقی مجلسی قرار دارند و به‌ندرت اثری یا مجموعه‌ای از آثار موسیقی را می‌شناسیم که چنان جایگاه مهمی در گونه خودش داشته باشد.

بیش از دو سده است که معنی موسیقایی این آثار و مسائل فنی موسیقایی‌شان محل بحث و اندیشه‌ورزی بی‌پایان باقی‌مانده. و ای‌بسا که خود این امر مؤید شایستگیِ این آثار برای جایگاهی است که بدان دست‌یافته.
ازاین‌رو مدرسه بیدار سعی دارد با برگزاری دوره «درس‌گفتاری درباره‌ کوارتت‌های بتهوون؛ تحول فنی، معنا و ژرفای موسیقایی» در حد گنجایش و کشش یک درس‌گفتار محدود، چشم‌اندازی فشرده از بحث‌های موجود در خصوص کوارتت‌های بتهوون را به مخاطبان ارائه نماید.

در توضیح این درس گفتارها و دوره‌ای که قرار است در طی شش جلسه به‌صورت آنلاین و آفلاین (فیلم‌های قابل دانلود) با تدریس آروین صداقت کیش ارائه شود چنین آمده است: «در این دوره از یک‌سو اندکی به توسعه‌ی تکنیک‌های آهنگسازانه و نسبت کوارتت‌های اولیه با میراث آهنگسازان بزرگ پیشین مکتب اول وین می‌پردازیم، از سوی دیگر پیوند آنها با دوره‌های مختلف آهنگسازی بتهوون را بررسی می‌کنیم و از سویی شاید مهم‌تر ارتباطِ همه‌ی اینها را با مسائلِ هنجارین فلسفی-موسیقی‌شناختیِ معنای(فرا)موسیقایی و ژرفا در موسیقی، یا به عبارتی تفسیرهای زیباشناختی از برخی از مهم‌ترین آثار تاریخ موسیقی مجلسی می‌بینیم. به عبارتی می‌خواهیم از نقطه‌ای که انسان امروزی ایستاده و با بهره‌گیری از پاره‌ای تلاش‌های اندیشه‌ی بشری در درکِ ارج این شاهکارهای هنری، به آنها نزدیک ‌شویم و باز بسازیمشان.»

علاقه‌مندان با مراجعه به سایت bidar.school می‌توانند برای ثبت‌نام آنلاین و آفلاین این دوره اقدام نمایند.

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

پاسخ دهید